www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD doplňuje vyšší třídu o Radeon R9 280

AMD doplňuje vyšší třídu o Radeon R9 280
, , aktualita
Společnost AMD se rozhodla nabídnout novou kartu, která se zařadí mezi její výkonné modely. Jedná se o Radeon R9 280, jehož místo je mezi modely R9 280X a R9 270X. Nabídne nám jádro Tahiti Pro.
K oblíbeným
reklama
Před necelým měsícem se objevily první zprávy o chystané kartě Radeon R9 280, jež se nyní potvrzují s tím, že karta má dorazit na trh ještě v tomto měsíci. Jedná se o trošku osekanou verzi karty Radeon R9 280X, přičemž je už z označení zřejmé, že nejde o kartu s nejnovějším čipem rodiny Hawaii, ale o starší Tahiti Pro. Čip se stejným označením byl využit u karty Radeon HD 7950, takže není překvapením, že tu máme stejný počet shaderů a vůbec celou konfiguraci GPU.

Konkrétně jde o 1792 shaderů, 112 texturovacích jednotek a 32 ROP, což je tedy stejné jako u Radeonu HD 7950. Radeon R9 280X však využívá čip Tahiti XT2, který nabídne 2048 shaderů, 128 TMU a stejný počet ROP. Co se týče taktů, pak nový Radeon R9 280 má v základu pracovat na 827 MHz a v turbo režimu až na 933 MHz, což můžeme opět srovnat s HD 7950, jehož frekvence jsou 850 až 925 MHz. Těžko říci, co je lepší, neboť to bude vždy záležet na tom, jak dobře turbo režim funguje.

Paměťový systém se nezměnil, takže tu máme 3 GB paměti GDDR5 pracující na 384bitové sběrnici a frekvenci 5 GHz. Datová propustnost je tedy stále 240 GB/s. Stejné zůstalo i TDP, a sice 250 W, čili to platí i pro výžadované přídavné napájení realizované pomocí 8pinového a 6pinového PCIe. Změnila se však pochopitelně cena, za níž se karta dostává na trh, takže zatímco Radeon HD 7950 Boost 3GB přišel s cenou 330 USD, Radeon R9 280 bude stát 279 USD. Bude tak o 20 dolarů levnější než Radeon R9 280X se 3 GB, jenž u nás stojí kolem 7200 Kč. Můžeme tedy očekávat cenu kolem 6800 Kč, což se dle prvních nabídek obchodů potvrzuje.

Dle AMD bude dostupnost nových Radeonů R9 280 v tomto týdnu ještě omezená a od 10. března se má situace zlepšit. A jako obvykle v závěsu za oficiálním představením firmy AMD následuje smršť novinek od partnerů této firmy, mezi něž patří Sapphire, VTX3D, MSI, PowerColor, Asus, Club3D

Zdroj: TZ AMD
reklama
Nejnovější články
Populární Microsoft Teams nyní i pro Linux Populární Microsoft Teams nyní i pro Linux
Komunikátor a kolaborativní nástroj Microsoft Teams se těší velké popularitě a počet uživatelů se stále zvyšuje. Nově je k dispozici i pro operační systém Linux a doplňuje tak spoustu jiných operačních systémů, pro které je již k dispozici.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG
I když serverovému trhu drtivě vládne Intel, drápky začíná vytahovat i AMD a snaží se i společnost Ampere Computing. Její procesor eMAG si právě našel cestu do pracovních stanic od Avanteku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar
Intel RealSense L515 byl výrobcem označena za světově nejmenší a energeticky nejefektivnější lidar s vysokým rozlišením. Jde tak o zařízení, které dokáže laserovými paprsky ohmatávat prostředí. K čemu přijde vhod? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče
Half Life: Alyx představuje návrat společnosti Valve na herní výsluní, i když pouze pro majitele příslušných VR headsetů a samozřejmě nemůžeme automaticky předpokládat, že to bude návrat úspěšný. Co nového se ale dozvíme?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie? Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie?
Extrémní ultrafialová litografie (EUVL) přichází ještě včas na to, aby výrobci čipů už nemuseli využívat stále složitější způsoby obcházení limitů hlubokého ultrafialového spektra (DUV). Jaký dopad bude EUVL mít? 
Včera, aktualita, Jan Vítek