www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD doplňuje vyšší třídu o Radeon R9 280

AMD doplňuje vyšší třídu o Radeon R9 280
, , aktualita
Společnost AMD se rozhodla nabídnout novou kartu, která se zařadí mezi její výkonné modely. Jedná se o Radeon R9 280, jehož místo je mezi modely R9 280X a R9 270X. Nabídne nám jádro Tahiti Pro.
K oblíbeným
reklama
Před necelým měsícem se objevily první zprávy o chystané kartě Radeon R9 280, jež se nyní potvrzují s tím, že karta má dorazit na trh ještě v tomto měsíci. Jedná se o trošku osekanou verzi karty Radeon R9 280X, přičemž je už z označení zřejmé, že nejde o kartu s nejnovějším čipem rodiny Hawaii, ale o starší Tahiti Pro. Čip se stejným označením byl využit u karty Radeon HD 7950, takže není překvapením, že tu máme stejný počet shaderů a vůbec celou konfiguraci GPU.

Konkrétně jde o 1792 shaderů, 112 texturovacích jednotek a 32 ROP, což je tedy stejné jako u Radeonu HD 7950. Radeon R9 280X však využívá čip Tahiti XT2, který nabídne 2048 shaderů, 128 TMU a stejný počet ROP. Co se týče taktů, pak nový Radeon R9 280 má v základu pracovat na 827 MHz a v turbo režimu až na 933 MHz, což můžeme opět srovnat s HD 7950, jehož frekvence jsou 850 až 925 MHz. Těžko říci, co je lepší, neboť to bude vždy záležet na tom, jak dobře turbo režim funguje.

Paměťový systém se nezměnil, takže tu máme 3 GB paměti GDDR5 pracující na 384bitové sběrnici a frekvenci 5 GHz. Datová propustnost je tedy stále 240 GB/s. Stejné zůstalo i TDP, a sice 250 W, čili to platí i pro výžadované přídavné napájení realizované pomocí 8pinového a 6pinového PCIe. Změnila se však pochopitelně cena, za níž se karta dostává na trh, takže zatímco Radeon HD 7950 Boost 3GB přišel s cenou 330 USD, Radeon R9 280 bude stát 279 USD. Bude tak o 20 dolarů levnější než Radeon R9 280X se 3 GB, jenž u nás stojí kolem 7200 Kč. Můžeme tedy očekávat cenu kolem 6800 Kč, což se dle prvních nabídek obchodů potvrzuje.

Dle AMD bude dostupnost nových Radeonů R9 280 v tomto týdnu ještě omezená a od 10. března se má situace zlepšit. A jako obvykle v závěsu za oficiálním představením firmy AMD následuje smršť novinek od partnerů této firmy, mezi něž patří Sapphire, VTX3D, MSI, PowerColor, Asus, Club3D

Zdroj: TZ AMD
reklama
Nejnovější články
Logitech MX Anywhere 3: nová myš se superrychlým skrolováním Logitech MX Anywhere 3: nová myš se superrychlým skrolováním
Společnost Logitech přichází na trh s novou počítačovou myší MX Anywhere 3, která přináší superrychlé skrolování díky kolečku MagSpeed. Dle výrobce by měla zvládnout prolétnout 1000 řádků za sekundu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Adobe ukázal novou funkci výměny oblohy ve Photoshopu pomocí AI Adobe ukázal novou funkci výměny oblohy ve Photoshopu pomocí AI
Společnost Adobe připravuje spoustu zajímavých funkcí pro své aplikace. Jednou z nich je i výměna oblohy (Sky Replacement) pomocí systémů umělé inteligence Adobe Sensei. Ta zajistí větší věrohodnost výsledku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
AMD Navy Flounder: Radeon se 40 CU a 192bitovým rozhraním AMD Navy Flounder: Radeon se 40 CU a 192bitovým rozhraním
Jako Navy Flounder byl už dříve označen čip Navi 22, ale to není tak jednoznačné. Nyní se ale dozvídáme o tom, že Navy Flounder má být v podstatě nástupce Navi 10 s rovněž 40 jednotkami CU. 
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů
NASA Artemis Plan: kterak na Měsíci přistane první žena a další muž NASA Artemis Plan: kterak na Měsíci přistane první žena a další muž
NASA představila Artemis Plan a konkrétně pak aktualizaci svého programu Artemis zahrnující také Fázi 1, čili plány pro přistání lidí na Měsíci. Mezi nimi už bude i první žena a cílem je rok 2024.  
Včera, aktualita, Jan Vítek
YouTube vrací lidské kurátory, AI se moc neosvědčila YouTube vrací lidské kurátory, AI se moc neosvědčila
Server YouTube ve zvýšené míře nasadil systémy umělé inteligence, které měly za úkol odstraňovat nenávistný a jinak závadný obsah. Nyní ale couvá a vrací lidské kurátory kvůli vysoké chybovosti AI.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář