www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD Fiji XT prý přijde na 849 dolarů

AMD Fiji XT prý přijde na 849 dolarů
, , aktualita
Toužebně očekávané Radeony s čipy Fiji XT by měly přijít na trh co nevidět, a tak se už řeší jejich cena. Oproti předchozím předpokladům, které doufaly v částku 799 dolarů, bude cena prý o 50 dolarů vyšší. Proč to?
K oblíbeným
reklama
Grafické karty s čipy AMD Fiji XT přinesou jednu velkou novinku, a to dosud nenasazený typ paměti HBM (High Bandwidth Memory), které mají dle očekávání dosáhnout až 640 GB/s datové propustnosti. Pro srovnání, karty GeForce GTX 980 si musí vystačit s 224 GB/s a GeForce GTX TITAN X s 336 GB/s, čili je zde jasně patrný velmi velký skok, přičemž paměti HBM2 chystané na příští rok mají propustnost první generace rovnou zdvojnásobit.

Je tedy pravděpodobné, že tento pionýrský počin není pro AMD nijak levný, aby firma mohla nasadit nízkou cenu. Ale pokud se potvrdí předpoklady o výkonu čipu Fiji XT, ani nebude třeba. Nové hi-endové Radeony R9 300 s Fiji XT mají totiž snadno překonat právě GeForce GTX 980 (cena 550 - 600 USD) a spíše se přiblížit k výkonu karty TITAN X (doporučená cena 999 USD, reálná spíše 1049 USD). Je tedy logické, aby AMD zvolilo cenu, která se nebude blížit GeForce GTX 980, ale spíše právě TITANu X, ale na potvrzení těchto informací si musíme počkat.

Fiji XT je prý v některých testech schopno dokonce překonat GTX TITAN X, takže můžeme očekávat, že by novinka od AMD mohla být pro nejlepší GeForce dneška i vyrovnaným soupeřem. Pak by částka 849 USD rozhodně mluvila ve prospěch AMD, že by pozbyla důležitosti i předpokládaná nevýhoda v podstatně vyšší spotřebě.

Vypadá to také, že nejdříve se dočkáme karet s Fiji XT, které ponesou 4 GB paměti, a to někdy v polovině června (dle jiných zdrojů ale již 3. června na Computexu), a až někdy později se představí karty s 8 GB paměti (o tom ale panují pochyby). Na trhu nahradí dnešní hi-end firmy AMD v podobě karet Radeon R9 290X s čipy Hawaii, které by se však měly vrátit v podobě přeznačených karet, o čemž jsme mluvili včera.


Ikona Odkaz na databázi
AMD Fiji Flagship
AMD Radeon R9 290X
označení GPU
Fiji XT
Hawaii XT
GPU shadery
4096
2816
paměti
8GB Stacked HBM
4GB GDDR5
paměťová frekvence
1,25 GHz
5,0 GHz
paměťové rozhraní
4096 Wide IO
512bit GDDR5
datová propustnost pamětí
640 GB/S
320 GB/S
takt GPU
1,05 GHz
1 GHz
hrubý výkon GPU
8,5 TFLOP/s*
5,6 TFLOP/s
cena při uvedení na trh
?
$549
tabulka: WCCFtech

Zdroj: Fudzilla
reklama
Nejnovější články
Hackeři se přes VPN dostali na servery Avastu, ten je zarazil Hackeři se přes VPN dostali na servery Avastu, ten je zarazil
Český výrobce antivirů Avast se přiznal, že se do jeho počítačové sítě dostali hackeři. Využili k tomu kompromitování přihlašovacích údajů do dočasného VPN účtu a získali zde vysoká administrátorská práva.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Japonsko pomůže NASA vybudovat lunární vesmírnou stanici Lunar Gateway Japonsko pomůže NASA vybudovat lunární vesmírnou stanici Lunar Gateway
NASA v rámci svého programu Artemis kromě partnerství s americkými soukromými společnostmi navazuje spolupráci i se zahraničními kosmickými agenturami. S realizací vesmírné stanice u Měsíce pomůže například Japonsko. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000 Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000
Už zanedlouho budou moci výrobci desek oficiálně představit své nové modely pro procesory Threadripper, ovšem zatím to mohou být pouze náznaky, uniklé informace a jednotlivé snímky. Jeden takový tu máme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nové Intel Core i5 mají také dostat Hyper-threading Nové Intel Core i5 mají také dostat Hyper-threading
Můžeme být velice zvědaví na to, jakou novou desktopovou generaci Core nám Intel připraví. Zatím to vypadá, že Core i3 a rovněž Core i5 dostanou podporu Hyperthreadingu a pak lze jen čekat na to, jaké budou ceny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Jedi: Fallen Order jako nadějný návrat Star Wars pro jednoho hráče? Jedi: Fallen Order jako nadějný návrat Star Wars pro jednoho hráče?
Hry pro jednoho hráče bohužel ze světa Star Wars před několika lety zmizely. Zůstal multiplayer a pachuť po lootboxových experimentech, v nichž společnost Electronic Arts zkoušela, kam až může zajít. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek