www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD Fiji XT prý přijde na 849 dolarů

AMD Fiji XT prý přijde na 849 dolarů
, , aktualita
Toužebně očekávané Radeony s čipy Fiji XT by měly přijít na trh co nevidět, a tak se už řeší jejich cena. Oproti předchozím předpokladům, které doufaly v částku 799 dolarů, bude cena prý o 50 dolarů vyšší. Proč to?
K oblíbeným
reklama
Grafické karty s čipy AMD Fiji XT přinesou jednu velkou novinku, a to dosud nenasazený typ paměti HBM (High Bandwidth Memory), které mají dle očekávání dosáhnout až 640 GB/s datové propustnosti. Pro srovnání, karty GeForce GTX 980 si musí vystačit s 224 GB/s a GeForce GTX TITAN X s 336 GB/s, čili je zde jasně patrný velmi velký skok, přičemž paměti HBM2 chystané na příští rok mají propustnost první generace rovnou zdvojnásobit.

Je tedy pravděpodobné, že tento pionýrský počin není pro AMD nijak levný, aby firma mohla nasadit nízkou cenu. Ale pokud se potvrdí předpoklady o výkonu čipu Fiji XT, ani nebude třeba. Nové hi-endové Radeony R9 300 s Fiji XT mají totiž snadno překonat právě GeForce GTX 980 (cena 550 - 600 USD) a spíše se přiblížit k výkonu karty TITAN X (doporučená cena 999 USD, reálná spíše 1049 USD). Je tedy logické, aby AMD zvolilo cenu, která se nebude blížit GeForce GTX 980, ale spíše právě TITANu X, ale na potvrzení těchto informací si musíme počkat.

Fiji XT je prý v některých testech schopno dokonce překonat GTX TITAN X, takže můžeme očekávat, že by novinka od AMD mohla být pro nejlepší GeForce dneška i vyrovnaným soupeřem. Pak by částka 849 USD rozhodně mluvila ve prospěch AMD, že by pozbyla důležitosti i předpokládaná nevýhoda v podstatně vyšší spotřebě.

Vypadá to také, že nejdříve se dočkáme karet s Fiji XT, které ponesou 4 GB paměti, a to někdy v polovině června (dle jiných zdrojů ale již 3. června na Computexu), a až někdy později se představí karty s 8 GB paměti (o tom ale panují pochyby). Na trhu nahradí dnešní hi-end firmy AMD v podobě karet Radeon R9 290X s čipy Hawaii, které by se však měly vrátit v podobě přeznačených karet, o čemž jsme mluvili včera.


Ikona Odkaz na databázi
AMD Fiji Flagship
AMD Radeon R9 290X
označení GPU
Fiji XT
Hawaii XT
GPU shadery
4096
2816
paměti
8GB Stacked HBM
4GB GDDR5
paměťová frekvence
1,25 GHz
5,0 GHz
paměťové rozhraní
4096 Wide IO
512bit GDDR5
datová propustnost pamětí
640 GB/S
320 GB/S
takt GPU
1,05 GHz
1 GHz
hrubý výkon GPU
8,5 TFLOP/s*
5,6 TFLOP/s
cena při uvedení na trh
?
$549
tabulka: WCCFtech

Zdroj: Fudzilla
reklama
Nejnovější články
Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4 Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4
Corsair si připravil 32GB moduly Vengeance LPX DDR4, které tvoří až 256GB sadu pro velice náročné uživatele. Kapacita pamětí nám tak uspokojivě roste, a tak se podívejme, co vše si můžeme v tomto případě pořídit.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware
Už to nebude trvat dlouho a hráči se budou moci vžít do kůže Blazkowiczových dvojčat, která budou v Paříži hledat po svém otci a půjdou přitom přes hromady mrtvol nacistů. Nyní už tak víme, co k tomu bude v PC verzi zapotřebí za hardware.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series
AMD by se rádo zasadilo o to, aby starší desky s čipsety sérií 400 nebo dokonce 300 nenabízely žádnou formu podpory rozhraní PCI Express 4.0. Výrobci desek si to ale rozhodně nemyslí a mezi ně nyní patří i Biostar.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc
Vedle nabídky firmy AMD a jejích serverových procesorů EPYC může být seznam cen procesorů Xeon od Intelu jak z jiného světa. To platí zvláště pro speciální procesory, které se ani neobjevují v běžné nabídce, a tím je i Xeon Platinum 8284. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci? Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci?
Je pochopitelné, že americký prezident Richard Nixon měl připraven projev i pro případ, že by mise Apollo 11 nevyšla a Armstrong, Aldrin a Collins se už nevrátili domů. Tento projev sice naštěstí pronést nemusel, ale my si jej i tak můžeme přečíst. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů