www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD Fiji XT prý přijde na 849 dolarů

AMD Fiji XT prý přijde na 849 dolarů
, , aktualita
Toužebně očekávané Radeony s čipy Fiji XT by měly přijít na trh co nevidět, a tak se už řeší jejich cena. Oproti předchozím předpokladům, které doufaly v částku 799 dolarů, bude cena prý o 50 dolarů vyšší. Proč to?
K oblíbeným
reklama
Grafické karty s čipy AMD Fiji XT přinesou jednu velkou novinku, a to dosud nenasazený typ paměti HBM (High Bandwidth Memory), které mají dle očekávání dosáhnout až 640 GB/s datové propustnosti. Pro srovnání, karty GeForce GTX 980 si musí vystačit s 224 GB/s a GeForce GTX TITAN X s 336 GB/s, čili je zde jasně patrný velmi velký skok, přičemž paměti HBM2 chystané na příští rok mají propustnost první generace rovnou zdvojnásobit.

Je tedy pravděpodobné, že tento pionýrský počin není pro AMD nijak levný, aby firma mohla nasadit nízkou cenu. Ale pokud se potvrdí předpoklady o výkonu čipu Fiji XT, ani nebude třeba. Nové hi-endové Radeony R9 300 s Fiji XT mají totiž snadno překonat právě GeForce GTX 980 (cena 550 - 600 USD) a spíše se přiblížit k výkonu karty TITAN X (doporučená cena 999 USD, reálná spíše 1049 USD). Je tedy logické, aby AMD zvolilo cenu, která se nebude blížit GeForce GTX 980, ale spíše právě TITANu X, ale na potvrzení těchto informací si musíme počkat.

Fiji XT je prý v některých testech schopno dokonce překonat GTX TITAN X, takže můžeme očekávat, že by novinka od AMD mohla být pro nejlepší GeForce dneška i vyrovnaným soupeřem. Pak by částka 849 USD rozhodně mluvila ve prospěch AMD, že by pozbyla důležitosti i předpokládaná nevýhoda v podstatně vyšší spotřebě.

Vypadá to také, že nejdříve se dočkáme karet s Fiji XT, které ponesou 4 GB paměti, a to někdy v polovině června (dle jiných zdrojů ale již 3. června na Computexu), a až někdy později se představí karty s 8 GB paměti (o tom ale panují pochyby). Na trhu nahradí dnešní hi-end firmy AMD v podobě karet Radeon R9 290X s čipy Hawaii, které by se však měly vrátit v podobě přeznačených karet, o čemž jsme mluvili včera.


Ikona Odkaz na databázi
AMD Fiji Flagship
AMD Radeon R9 290X
označení GPU
Fiji XT
Hawaii XT
GPU shadery
4096
2816
paměti
8GB Stacked HBM
4GB GDDR5
paměťová frekvence
1,25 GHz
5,0 GHz
paměťové rozhraní
4096 Wide IO
512bit GDDR5
datová propustnost pamětí
640 GB/S
320 GB/S
takt GPU
1,05 GHz
1 GHz
hrubý výkon GPU
8,5 TFLOP/s*
5,6 TFLOP/s
cena při uvedení na trh
?
$549
tabulka: WCCFtech

Zdroj: Fudzilla
reklama
Nejnovější články
Trump je zklamán Boeingem, Elona Muska má za génia Trump je zklamán Boeingem, Elona Muska má za génia
Poslední události kolem Boeingu naštvaly i Donalda Trumpa. 737 MAX 8 kvůli chybě v softwaru musí zůstat stále na zemi. Naopak pochválil Elona Muska, kterého označil za génia, kterého je třeba chránit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené PC sestavy: leden 2020 Doporučené PC sestavy: leden 2020
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek
Matrox začne vyrábět novou řadu grafických karet s čipy NVIDIA Matrox začne vyrábět novou řadu grafických karet s čipy NVIDIA
O společnosti Matrox se poslední dobou moc nemluví. To však neznamená, že by už nyní nevyráběla grafické karty. Zaměřila se na embedded nasazení, přičemž nyní u nové řady karet využije i čipy společnosti Nvidia.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Asus ROG Bezel-Free Kit nechá zmizet rámečky mezi monitory Asus ROG Bezel-Free Kit nechá zmizet rámečky mezi monitory
Asus si připravil velice zajímavou sadu pro zákazníky, kteří využívají nebo by rádi využívali třímonitorovou sestavu, a to především pro hraní. Trnem v oku jim přitom mohou být hluchá místa daná rámečky monitorů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
CM MasterAir G200P: nízkoprofilové chlazení s ovladačem CM MasterAir G200P: nízkoprofilové chlazení s ovladačem
Cooler Master si pod označením MasterAir G200P připravil nový nízkoprofilový chladič procesorů AMD a Intel. Ten tak zabere na výšku jen několik málo centimetrů a nabídne také ovladač pro své podsvícení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek