www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

AMD: Freesync monitory s UHD a výkonná APU Carrizo

AMD: Freesync monitory s UHD a výkonná APU Carrizo
, , aktualita
Společnost AMD ohlásila navázání bližší spolupráce se Samsungem i s firmou Capcom. Ze strany firmy Samsung je o podporu technologie Freesync, která by měla v nejbližších měsících dorazit jako konkurent NVIDIA G-Sync.
K oblíbeným
reklama
Richard Huddy z AMD se nedávno zmínil, že technologie FreeSync dorazí ještě tento rok, ovšem pokud ano, pak Samsung v tom zřejmě prsty mít nebude. Tato firma si totiž chystá své první monitory s Freesync až na březen 2015 a konkrétně půjde půjde hned o pět modelů.V březnu či krátce poté by měly nastoupit monitory Samsung UD590 v 23,6" a 28" verzi a pak UE850 v podobě 23,6", 27" a 31,5" modelu. Následně se má technologie Freesync dostat do výbavy všech monitorů Samsung s rozlišením Ultra HD. Díky tomu bude obraz ve hrách i při přehrávání videí netrhaný a synchronizovaný s výstupem grafické karty.

První generace displejů s FreeSync by měla využívat řešení od firem MStar, Novatek a Realtek a podporovat bude rozlišení Full HD (1920 x 1080) a QHD (2560 x 1440) s obnovovací frekvencí až 144 Hz a pak také Ultra HD (3840 x 2160) s frekvencí 60 Hz.

Co se týče společnosti Capcom, pak ta navázala s AMD spolupráci v jiném duchu. Přinese totiž podporu API Mantle ve svém herním enginu Panta-Rhei, díky němuž se tak na kartách Radeon dočkáme vyššího výkonu v porovnání s Direct3D. Tento engine byl původně vyvinut pro konzolové platformy a vedle něj je Mantle podporováno také firmou Crytek v jejím CRYENGINE, pak tu je i DICE a jho FrostBite 3 a nakonec engine Nitrous od Oxide. Z Mantle se tak postupně stává stále více podporovaný standard, který je stále důležitějším faktorem při rozhodování o koupi grafické karty. Nicméně NVIDIA má v rukávu zase jiné trumfy.

Spolupráce tří firem byla oznámena na události Future of Compute, kde byly rovněž představeny čipy (SoC) s kódovým označením Carrizo a Carrizo-L. Jde o výkonná APU a mainstreamová APU, jež by měla nahradit stále ještě aktuální generaci Kaveri. Carrizo mají přinést nová procesorová jádra Excavator a samozřejmě také jádra Radeon s architekturou GCN 1.1, jakou mají karty Volcanic Islands. Carrizo-L se zase spolehnou na procesorová jádra Puma+, čili dle toho půjde o nástupce úsporných APU Beema. Mullins zůstanou stranou, respektive nebudou zatím nahrazeny ničím. Obě řady budou podporovat Microsof DirectX 12, OpenCL 2.0, AMD Mantle a Freesync, ARM TrustZone a zcela nepřekvapivě také OS Windows 10.Vzhledem k situaci ve světě grafických karet, které se stále musí spolehnout na 28nm výrobní proces, není divu, že i Carrizo budou vyráběny jako 28nm čipy. V tom má AMD prostě smůlu, neboť musí bojovat i s Intelem, který již má k dispozici svůj 14nm výrobní proces, z nějž už těží mobilní procesory Core M (Broadwell-Y).

Nicméně i tak nám AMD slibuje značné navýšení efektivity, čili výkonu na watt, přičemž se mluví až o 40% snížení spotřeby při stejném výkonu, jaký předvádí dnešní Steamroller, přičemž i samotná jádra Excavator mají být zhruba o pětinu menší. Uvidíme tedy v novém roce, v co AMD přetaví tuto výhodu. Dle mobilní roadmap by měla spotřeba čipů zůstat stejná jako u Kaveri a Beema, čili logicky by se měl zvýšit výkon.

Zdroj: TZ AMD
reklama
Nejnovější články
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů