reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD FSR nově přijde s výpočty pomocí AI jako DLSS a XeSS

6.3.2024, Milan Šurkala, aktualita
AMD FSR nově přijde s výpočty pomocí AI jako DLSS a XeSS
Zatímco Nvidia DLSS a Intel XeSS ke svým výpočtům využívají systémů AI, v případě AMD FSR (FidelityFX Super Resolution) tomu tak nebylo. To se ale brzy změní, neboť i AMD chce naskočit na umělou inteligenci.
AMD bylo dlouho proti využívání umělé inteligence ve své technologii FSR (FidelityFX Super Resolution). Dosud využívalo časových a prostorových informací pro dopočítávání vyššího rozlišení, nicméně CTO AMD, Mark Papermaster, se v nedávném rozhovoru vyjádřil, že v letošním roce i AMD přijde s akcelerací a výpočty ve FSR pomocí AI. Tím se dorovná technologiím Nvidia DLSS a Intel XeSS. Využívání umělé inteligence k těmto účelům má své výhody i nevýhody a uvidíme, jak se s tím popere AMD.
 
Výhodou AI je zpravidla lepší kvalita obrazu a méně artefaktů, nevýhodou naopak to, že v takovém případě jde o technologii vázanou na konkrétní hardware. Zatímco DLSS běží jen na vybraných kartách Nvidie a XeSS na kartách Intelu, AMD FSR lze spustit i na grafických kartách konkurence. Až přijde FSR ve verzi s AI, také půjde o technologii, která bude vyhrazena hardwaru jen jednoho výrobce, tedy AMD. Zatím není jasné, které karty budou schopné toto spustit, tedy zda se vedle Radeonů RX 7000 dostane i na starší řadu RX 6000 nebo nikoli.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama