www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD Fury lze odemknout na Fury X

AMD Fury lze odemknout na Fury X
, , aktualita
Odemykání deaktivovaných částí grafických čipů není nijak nová praxe a díky utilitě CUInfo je to možné také na zbrusu nových Radeonech s čipy Fiji. Mluvíme samozřejmě o těch slabších modelech Fury bez označení X, ale i o jiných modelech.
K oblíbeným
reklama
Karty Radeon R9 Fury X již svým uživatelům nabízí maximální počet 4096 shaderů a 256 TMU, takže v jejich případě není co odemknout. To až u novějších R9 Fury, které mají 3584 shaderů a 224 TMU, přičemž stejnou konfiguraci by dle nejnovějších zpráv měly mít i chystané R9 Nano. Utilita CUInfo od tx12, člena komunity na fórech Overclock.net, má ale fungovat nejen na Fiji, ale také na čipech Hawaii a Tonga či případně jejich nových verzích Grenada a Antigua.

Odemykání deaktivovaných shaderů v grafických čipech známe tedy už řadu let, přičemž problém není v tom, že by šlo o nějak složitý proces. Jde o to, že v řadě případů měl výrobce k deaktivaci jistých částí GPU důvod, a to ten, že šlo o defektní části. Takový čip se pak jednoduše využije pro výrobu slabší karty a pokus o jeho odemčení pochopitelně skončí nezdarem. Jenže pokud počet částečných zmetků nestačí, musí se holt pro výrobu slabších karet využít i čipy bez defektu a právě v takovém případě máme šanci.

Utilita CUInfo sama vyzkouší GPU v systému a dle toho má určit, jaké CU (Compute Unit, sada 64 shaderů) jsou plně funkční a takové označí tečkou. Malým písmenem x jsou zase označeny ty, které jsou hardwarově uzamčené a písmenem o softwarově uzamčené. Právě ty softwarově uzamčené lze zase aktivovat úpravou BIOSu karty, zatímco v případě hardwarové deaktivace můžeme mít smůlu, pokud jsou některé části třeba rovnou odděleny laserem. K samotné úpravě BIOSu lze využít utilitu AtomTool, která vygeneruje nový BIOS pro grafickou kartu.
SE1 hw/sw: 00050000 / 00000000 [.............x.x]
SE2 hw/sw: 00030000 / 00000000 [..............xx]
SE3 hw/sw: 00030000 / 00000000 [..............xx]
SE4 hw/sw: 00030000 / 00000000 [..............xx]
56 of 64 CUs are active. HW locks: 8 (R/W) / SW locks: 0 (R/W).
8 CU's are disabled by HW lock, override is possible at your own risk.


Autor utility CUInfo přidává jeden příklad jejího výstupu. Dle tx12 se můžeme pokusit o odemknutí některých shaderů, pokud je alespoň jeden ze dvou sloupců ve výpisu napravo složen jen z písmen x. V tomto případě to platí pouze pro krajní sloupec, zatímco ten předposlední má nahoře tečku. Jestliže by to nebyl ani jeden, neměli bychom se o odemčení pokoušet, neboť je pravděpodobné, že v některých dalších je defekt. V takovém případě bychom mohli zažít horké chvilky při nápravě, přičemž základním předpokladem samozřejmě je záloha výchozího BIOSu.

Zdroj: KitGuru
reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek