www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD i NVIDIA očekávají nedostatek grafických karet v celém prvním čtvrtletí

AMD i NVIDIA očekávají nedostatek grafických karet v celém prvním čtvrtletí
, , aktualita
Po dvou letech se nám opět vrátil velký nedostatek grafických karet a je už jasné, že ten nebude trvat jen v úvodu prodeje nových generací, což by se ještě dalo akceptovat jako víceméně běžná věc. Bude mnohem delší. 
K oblíbeným
reklama
NVIDIA vypustila své nové GeForce na trh už v září, čili nyní to jsou již čtyři měsíce, co jsou RTX 3080 na trhu. Později přišly modely RTX 3090, RTX 3070, RTX 3060 Ti a v únoru nastoupí RTX 3060. To už je slušný výběr karet, které ale představují nedostatkové zboží.
 
 
AMD na tom není o nic lépe, spíše naopak. Nabízí výkonné karty Radeon RX 6900 XT, RX 6800 XT a RX 6800, přičemž očekávané RX 6700 a RX 6700 XT nastoupí spíše až někdy brzy na jaře. A nyní zástupci obou firem, čili Colette Cress i Lisa Su, mluví o tom, že nedostatek karet bude trvat i v průběhu celého prvního čtvrtletí. To bohužel ani není žádné překvapení vzhledem k tomu, že trh opět jednou narušili těžaři kryptoměn. 


 
NVIDIA stále mluví o tom, že kapacita její výroby nedokáže udržet krok s poptávkou, a tak nelze očekávat, že se situace brzy zlepší. Nicméně firma stále pracuje na tom, aby se dodávky zlepšily, což už je v podstatě mantra, kterou jsme v posledních měsících slyšeli už několikrát. 
 
AMD zase potvrdilo, že bude stále oproti původním plánům vyrábět nové Radeony v referenčních verzích, které bude nabízet na vlastních stránkách, a to za doporučené ceny 579, 649 a 999 USD. Co se s ostatními kartami bude dít na volném trhu, to už AMD těžko ovlivní, takže rozhodnutí pokračovat ve výrobě referenčních modelů můžeme brát tak, že AMD chce, aby byly v nabídce alespoň nějaké Radeony za doporučené ceny. 
 
Lisa Su mluvila také o tom, že na cenách karet jakož i jiného hardwaru se podepisují také nová cla, což se týká konkrétně USA, ale vedle toho rovněž zvýšené ceny za převoz zboží a celková složitá situace daná pandemií. Server VideoCardz pak mluví jednoduše o tom, že ani AIB partneři firem AMD a NVIDIA a ani koncoví prodejci nemají zájem prodávat karty za jejich doporučené ceny. 
 
Situace s dostupností grafických karet se tak nezlepšuje, což velice dobře ilustruje právě i to, že NVIDIA neuvedla přesné datum vypuštění nové GeForce RTX 3060. Ta přijde prostě někdy v únoru, přičemž AMD se pro jistotu o žádných nových konkrétních Radeonech nezmínilo vůbec.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA otestuje solární plachtu při nahánění malého asteroidu NASA otestuje solární plachtu při nahánění malého asteroidu
První mise NASA vydávající se s velkou raketou až k Měsíci bude představovat i zkoušku pohonu pomocí solárních plachet. Společně s Artemis I se totiž do vesmíru "vyveze" i sonda NEA Scout. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 3050 pro těžaře? LHR a klesající hodnota ETH prodlužuje návratnost GeForce RTX 3050 pro těžaře? LHR a klesající hodnota ETH prodlužuje návratnost
GeForce RTX 3050 přijde na trh coby 8GB karta, která se tak na rozdíl od RX 6500 XT bude hodit i pro těžbu Etherea, ovšem jak to vypadá, těžaři se nakonec snad nebudou o tento model přetahovat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Quantum-dot pro perovskity: solární články dosahují 25,7% účinnosti Quantum-dot pro perovskity: solární články dosahují 25,7% účinnosti
Perovskitové solární články se opět posouvají o něco dál. Vědci z EPFL a Korea Institute of Energy Research na ně aplikovali technologii kvantových teček a díky tomu dokázali jejich účinnost navýšit až na 25,7 % na malém formátu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA v Evropě zdražuje své vlastní modely RTX 3000 NVIDIA v Evropě zdražuje své vlastní modely RTX 3000
NVIDIA se rozhodla zdražit své vlastní karty Founders Edition, což zatím platí dle dostupných informací jen v Evropské Unii, ovšem brzy by se měla "dočkat" rovněž Velká Británie. Jaký je důvod pro zdražení zrovna v této době? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel varuje před poškozením přetaktovaných neodemknutých procesorů Intel varuje před poškozením přetaktovaných neodemknutých procesorů
Intel zřejmě nerad vidí, jak se na moderních deskách díky nastavení základního taktu BCLK přetaktovávají i běžné procesory Alder Lake-S, které nepatří mezi modely K s odemknutým násobičem. Co k tomu říká?
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů