www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD i NVIDIA očekávají nedostatek grafických karet v celém prvním čtvrtletí

AMD i NVIDIA očekávají nedostatek grafických karet v celém prvním čtvrtletí
, , aktualita
Po dvou letech se nám opět vrátil velký nedostatek grafických karet a je už jasné, že ten nebude trvat jen v úvodu prodeje nových generací, což by se ještě dalo akceptovat jako víceméně běžná věc. Bude mnohem delší. 
K oblíbeným
reklama
NVIDIA vypustila své nové GeForce na trh už v září, čili nyní to jsou již čtyři měsíce, co jsou RTX 3080 na trhu. Později přišly modely RTX 3090, RTX 3070, RTX 3060 Ti a v únoru nastoupí RTX 3060. To už je slušný výběr karet, které ale představují nedostatkové zboží.
 
 
AMD na tom není o nic lépe, spíše naopak. Nabízí výkonné karty Radeon RX 6900 XT, RX 6800 XT a RX 6800, přičemž očekávané RX 6700 a RX 6700 XT nastoupí spíše až někdy brzy na jaře. A nyní zástupci obou firem, čili Colette Cress i Lisa Su, mluví o tom, že nedostatek karet bude trvat i v průběhu celého prvního čtvrtletí. To bohužel ani není žádné překvapení vzhledem k tomu, že trh opět jednou narušili těžaři kryptoměn. 


 
NVIDIA stále mluví o tom, že kapacita její výroby nedokáže udržet krok s poptávkou, a tak nelze očekávat, že se situace brzy zlepší. Nicméně firma stále pracuje na tom, aby se dodávky zlepšily, což už je v podstatě mantra, kterou jsme v posledních měsících slyšeli už několikrát. 
 
AMD zase potvrdilo, že bude stále oproti původním plánům vyrábět nové Radeony v referenčních verzích, které bude nabízet na vlastních stránkách, a to za doporučené ceny 579, 649 a 999 USD. Co se s ostatními kartami bude dít na volném trhu, to už AMD těžko ovlivní, takže rozhodnutí pokračovat ve výrobě referenčních modelů můžeme brát tak, že AMD chce, aby byly v nabídce alespoň nějaké Radeony za doporučené ceny. 
 
Lisa Su mluvila také o tom, že na cenách karet jakož i jiného hardwaru se podepisují také nová cla, což se týká konkrétně USA, ale vedle toho rovněž zvýšené ceny za převoz zboží a celková složitá situace daná pandemií. Server VideoCardz pak mluví jednoduše o tom, že ani AIB partneři firem AMD a NVIDIA a ani koncoví prodejci nemají zájem prodávat karty za jejich doporučené ceny. 
 
Situace s dostupností grafických karet se tak nezlepšuje, což velice dobře ilustruje právě i to, že NVIDIA neuvedla přesné datum vypuštění nové GeForce RTX 3060. Ta přijde prostě někdy v únoru, přičemž AMD se pro jistotu o žádných nových konkrétních Radeonech nezmínilo vůbec.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise
Microsoft je další společností, která se chce podílet na vývoji autonomních vozů. Své síly spojí s projektem Cruise, za kterým stojí automobilka General Motors a spolupracuje např. i s japonskou Hondou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds
Nedávno jsme se dozvěděli o velkém hacku serverů firmy SolarWinds, která pak nevědomky přibalovala ke své aplikaci Orion malware. Stejná skupina hackerů napadla i systémy společnosti Malwarebytes.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition
NVIDIA se opravdu nechystá vypustit do světa svou vlastní verzi karty GeForce RTX 3060 Founders Edition, takže tu budou pouze modely od AIB partnerů této společnosti. Můžeme se také ptát, jestli vůbec bude platit stanovená cena.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku
Intel už se chystá vrhnout na trh generaci Rocket Lake-S pro desktopy a chystá také Tiger Lake-H s osmi jádry pro notebooky, ovšem poté by se po delší době už měla na trhu sejít společná mobilní i desktopová generace, Alder Lake.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Analýza spotřeby 65W a 125W Core i7, jak se liší v praxi? Analýza spotřeby 65W a 125W Core i7, jak se liší v praxi?
Neinformovaný zákazník by z označení prodávaných procesorů mohl mít pocit, že jejich TDP bude odpovídat skutečné spotřebě, jenomže to neplatí ani u Intelu a v podstatě ani u AMD. Nyní ale bude řeč právě o Intelu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek26 komentářů