www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD i NVIDIA si u TSMC objednaly 16nm čipy

AMD i NVIDIA si u TSMC objednaly 16nm čipy
, , aktualita
Společnosti AMD a NVIDIA využijí toho, že TSMC už může ve velkém vyrábět čipy pomocí svého 16nm procesu FinFET a objednají si výrobu nových čipů. Otázka je, v jakých koncových produktech se nakonec uplatní.
K oblíbeným
reklama
Příznivci pokroku by zajisté rádi, kdyby společnosti AMD a NVIDIA využily spíše lepší 14nm proces FinFET firmy Samsung a GlobalFoundries, ale to se nevylučuje s tím, že mohou využít také 16nm FinFET firmy TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.). Ta měla s jeho nástupem potíže a ve výsledku jde také o ne tak dobrý proces jako 14nm od Samsungu a ve skutečnosti jsou prvky jím tvořené stejně velké jako v případě 20nm. I to je důvod, proč TSMC ztratilo důležité zákazniky, společnosti Apple a Qualcomm. Ty ale pochopitelně měly zájem o výrobu nízkospotřebových mobilních čipů, zatímco v případě AMD a NVIDIE půjde asi o něco jiného.

AMD má prý v plánu využít 14nm FinFET od Samsungu a GlobalFoundries a právě také 16nm FinFET od TSMC, a to pro výrobu čipů, které se objeví v produktech chystaných pro příští rok. Mluví se o tom, že 14nm proces bude použit pro výrobu nových procesorů, zatímco 16nm pro nové grafické čipy, a tedy i chystanou vlajkovou loď, GPU Greenland.

NVIDIA zařadila už minulý rok firmu Samsung na seznam svých smluvních výrobců čipů, ale prý stejně jako AMD využije pro výrobu příští generace grafických čipů výrobní kapacity firmy TSMC. Jde tedy o architekturu Pascal a její hlavní novinku, GP100. Vedle těchto dvou firem si své čipy u TSMC nechává vyrábět například Apple, Avago, Broadcom, HiSilicon Technologies, LG Electronics, MediaTek nebo Xilinx. Pro výrobu čipů A9 ale Apple přeběhl k Samsungu stejně jako Qualcomm, který využil 14nm proces pro své čipy Snapdragon 820.

Zdroj: Digitimes
reklama
Nejnovější články
Trump je zklamán Boeingem, Elona Muska má za génia Trump je zklamán Boeingem, Elona Muska má za génia
Poslední události kolem Boeingu naštvaly i Donalda Trumpa. 737 MAX 8 kvůli chybě v softwaru musí zůstat stále na zemi. Naopak pochválil Elona Muska, kterého označil za génia, kterého je třeba chránit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené PC sestavy: leden 2020 Doporučené PC sestavy: leden 2020
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek
Matrox začne vyrábět novou řadu grafických karet s čipy NVIDIA Matrox začne vyrábět novou řadu grafických karet s čipy NVIDIA
O společnosti Matrox se poslední dobou moc nemluví. To však neznamená, že by už nyní nevyráběla grafické karty. Zaměřila se na embedded nasazení, přičemž nyní u nové řady karet využije i čipy společnosti Nvidia.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Asus ROG Bezel-Free Kit nechá zmizet rámečky mezi monitory Asus ROG Bezel-Free Kit nechá zmizet rámečky mezi monitory
Asus si připravil velice zajímavou sadu pro zákazníky, kteří využívají nebo by rádi využívali třímonitorovou sestavu, a to především pro hraní. Trnem v oku jim přitom mohou být hluchá místa daná rámečky monitorů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
CM MasterAir G200P: nízkoprofilové chlazení s ovladačem CM MasterAir G200P: nízkoprofilové chlazení s ovladačem
Cooler Master si pod označením MasterAir G200P připravil nový nízkoprofilový chladič procesorů AMD a Intel. Ten tak zabere na výšku jen několik málo centimetrů a nabídne také ovladač pro své podsvícení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek