www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD i NVIDIA si u TSMC objednaly 16nm čipy

AMD i NVIDIA si u TSMC objednaly 16nm čipy
, , aktualita
Společnosti AMD a NVIDIA využijí toho, že TSMC už může ve velkém vyrábět čipy pomocí svého 16nm procesu FinFET a objednají si výrobu nových čipů. Otázka je, v jakých koncových produktech se nakonec uplatní.
K oblíbeným
reklama
Příznivci pokroku by zajisté rádi, kdyby společnosti AMD a NVIDIA využily spíše lepší 14nm proces FinFET firmy Samsung a GlobalFoundries, ale to se nevylučuje s tím, že mohou využít také 16nm FinFET firmy TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.). Ta měla s jeho nástupem potíže a ve výsledku jde také o ne tak dobrý proces jako 14nm od Samsungu a ve skutečnosti jsou prvky jím tvořené stejně velké jako v případě 20nm. I to je důvod, proč TSMC ztratilo důležité zákazniky, společnosti Apple a Qualcomm. Ty ale pochopitelně měly zájem o výrobu nízkospotřebových mobilních čipů, zatímco v případě AMD a NVIDIE půjde asi o něco jiného.

AMD má prý v plánu využít 14nm FinFET od Samsungu a GlobalFoundries a právě také 16nm FinFET od TSMC, a to pro výrobu čipů, které se objeví v produktech chystaných pro příští rok. Mluví se o tom, že 14nm proces bude použit pro výrobu nových procesorů, zatímco 16nm pro nové grafické čipy, a tedy i chystanou vlajkovou loď, GPU Greenland.

NVIDIA zařadila už minulý rok firmu Samsung na seznam svých smluvních výrobců čipů, ale prý stejně jako AMD využije pro výrobu příští generace grafických čipů výrobní kapacity firmy TSMC. Jde tedy o architekturu Pascal a její hlavní novinku, GP100. Vedle těchto dvou firem si své čipy u TSMC nechává vyrábět například Apple, Avago, Broadcom, HiSilicon Technologies, LG Electronics, MediaTek nebo Xilinx. Pro výrobu čipů A9 ale Apple přeběhl k Samsungu stejně jako Qualcomm, který využil 14nm proces pro své čipy Snapdragon 820.

Zdroj: Digitimes
reklama
Nejnovější články
Aktualizace KB4517389: k rozbitému menu Start se přidává BSOD Aktualizace KB4517389: k rozbitému menu Start se přidává BSOD

S aktualizacemi Windows 10 už to opravdu přestává být legrace. Kumulativní update KB4517389 mnohým rozbil menu Start a nyní se zjistilo, že stojí i za zvýšeným množstvím BSOD, kritických pádů systému. 

Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Životnost SSD může být problém aneb Tesly ničí samy sebe Životnost SSD může být problém aneb Tesly ničí samy sebe
Většina SSD disků má takovou přepisovací životnost, že se ke smrti disků z tohoto důvodu většina uživatelů ani nepřiblíží. Problémy však mají uživatelů vozů Tesla. Tam totiž kvůli přepisování odchází čipy v multimediálním systému.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Hackeři se přes VPN dostali na servery Avastu, ten je zarazil Hackeři se přes VPN dostali na servery Avastu, ten je zarazil
Český výrobce antivirů Avast se přiznal, že se do jeho počítačové sítě dostali hackeři. Využili k tomu kompromitování přihlašovacích údajů do dočasného VPN účtu a získali zde vysoká administrátorská práva.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Japonsko pomůže NASA vybudovat lunární vesmírnou stanici Lunar Gateway Japonsko pomůže NASA vybudovat lunární vesmírnou stanici Lunar Gateway
NASA v rámci svého programu Artemis kromě partnerství s americkými soukromými společnostmi navazuje spolupráci i se zahraničními kosmickými agenturami. S realizací vesmírné stanice u Měsíce pomůže například Japonsko. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000 Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000
Už zanedlouho budou moci výrobci desek oficiálně představit své nové modely pro procesory Threadripper, ovšem zatím to mohou být pouze náznaky, uniklé informace a jednotlivé snímky. Jeden takový tu máme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek