www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD i NVIDIA si u TSMC objednaly 16nm čipy

AMD i NVIDIA si u TSMC objednaly 16nm čipy
, , aktualita
Společnosti AMD a NVIDIA využijí toho, že TSMC už může ve velkém vyrábět čipy pomocí svého 16nm procesu FinFET a objednají si výrobu nových čipů. Otázka je, v jakých koncových produktech se nakonec uplatní.
K oblíbeným
reklama
Příznivci pokroku by zajisté rádi, kdyby společnosti AMD a NVIDIA využily spíše lepší 14nm proces FinFET firmy Samsung a GlobalFoundries, ale to se nevylučuje s tím, že mohou využít také 16nm FinFET firmy TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.). Ta měla s jeho nástupem potíže a ve výsledku jde také o ne tak dobrý proces jako 14nm od Samsungu a ve skutečnosti jsou prvky jím tvořené stejně velké jako v případě 20nm. I to je důvod, proč TSMC ztratilo důležité zákazniky, společnosti Apple a Qualcomm. Ty ale pochopitelně měly zájem o výrobu nízkospotřebových mobilních čipů, zatímco v případě AMD a NVIDIE půjde asi o něco jiného.

AMD má prý v plánu využít 14nm FinFET od Samsungu a GlobalFoundries a právě také 16nm FinFET od TSMC, a to pro výrobu čipů, které se objeví v produktech chystaných pro příští rok. Mluví se o tom, že 14nm proces bude použit pro výrobu nových procesorů, zatímco 16nm pro nové grafické čipy, a tedy i chystanou vlajkovou loď, GPU Greenland.

NVIDIA zařadila už minulý rok firmu Samsung na seznam svých smluvních výrobců čipů, ale prý stejně jako AMD využije pro výrobu příští generace grafických čipů výrobní kapacity firmy TSMC. Jde tedy o architekturu Pascal a její hlavní novinku, GP100. Vedle těchto dvou firem si své čipy u TSMC nechává vyrábět například Apple, Avago, Broadcom, HiSilicon Technologies, LG Electronics, MediaTek nebo Xilinx. Pro výrobu čipů A9 ale Apple přeběhl k Samsungu stejně jako Qualcomm, který využil 14nm proces pro své čipy Snapdragon 820.

Zdroj: Digitimes
reklama
Nejnovější články
Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz
Grafické karty Radeon budou asi mnohem oblíbenějším cílem overclockerů z řad běžných uživatelů než procesory Ryzen 3000, protože to vypadá, že s úpravou registrů lze získat nezanedbatelný frekvenční nárůst.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU? AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU?
Pokud by si někdo myslel, že se starým křemíkovým hardwarem je to podobné jako se starým spalovacím motorem, může být vcelku v klidu. Starý křemíkový čip časem nezíská horší výkon, ale o tom však nerozhoduje sám.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS
NVIDIA se s námi podělila o benchmark, který ukazuje na výkon jejích GeForce RTX ve hře Monster Hunter: World. Ten má být díky Deep Learning Super Sampling (DLSS) o polovinu vyšší, což se v takové náročné hře bude hodit.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB? Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?
Dvanáctijádrový procesor Ryzen 9 3900X je pochopitelně aktuálně ve středu zájmu, a to i z hlediska spotřeby a chlazení. Na spotřebu a schopnost levnějších desek jej napájet jsme se už podívali a nyní je tu chlazení. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One
Projekt Hyperloop byl navržený podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jeho realizace se ujaly soukromé společnosti, jednou z nich je Virgin Hyperloop One. Ta by mohla vybudovat vysokorychlostní trať i v Severní Karolíně. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková