www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

AMD i Qualcomm chtějí zběhnout k Samsungu, vadí jim protežování Applu

AMD i Qualcomm chtějí zběhnout k Samsungu, vadí jim protežování Applu
, , aktualita
Právě před týdnem se objevila zpráva o tom, že AMD bude možná chtít využít 3nm kapacity poskytnuté spíše firmou Samsung a ne TSMC. Nyní se mluví o tomto tématu opět i ve spojení s firmou Qualcomm. 
K oblíbeným
reklama
Jak jsme psali dříve, jde tu o společnosti AMD, Qualcomm a potažmo jiné, kterým má vadit politika firmy TSMC, respektive prostě to, že upřednostňuje potřeby společnosti Apple. Ta je bezesporu jejím aktuálně největším zákazníkem, přičemž o své místo na výsluní tu nově, respektive více než dříve bojuje také Intel, který bude rovněž velice potřebovat kapacity firmy TSMC. Nejdříve to bude 6nm proces pro grafiky Alchemist či Xe obecně a pak i další pokročilejší pro Ponte Vecchio, Meteor Lake či potažmo jiné produkty. 
 
 
Nyní jde ale spíše o vztah mezi TSMC a Apple, který vadí firmám AMD a Qualcomm a o tomu už nemluví jen Digitimes, ale také tchaj-wanská TTV, dle níž mají právě firmy AMD a Qualcomm už dost toho, jak je Apple u TSMC protežovaný a kvůli tomu se rozhodly přejít k Samsung Foundry a jejímu 3 nm procesu. 
 
Samsung by měl mít svůj 3nm proces připravený už v první polovině příštího roku, ale tehdy půjde spíše ještě o "ranou" verzi 3GAE (Early), přičemž verze 3GAP (Plus) vhodná pro výrobu výkonnějších čipů nastoupí spíše až koncem roku 2023. 
 
To ovšem firmě AMD vůbec nemusí vadit, neboť ta chce až v příštím roce přejít na 5nm proces, což bude s jistotou ještě N5 od TSMC a ten by mohl vydržet alespoň další dva roky, čili až bude AMD připraveno sáhnout po 3nm technologii, tu by Samsung měl mít už dávno k dispozici ve vhodné verzi a snad i s dobrou výtěžností. 
 
Je přitom zřejmé, že Apple nyní skutečně bude potřebovat značné výrobní kapacity, neboť relativně brzy by měl už zcela opustit Intel, jehož čipy bude muset nahradit těmi, které vyrobí právě TSMC a navíc tu dle Nikkei Asia jde třeba také o nové 5G modemy pro iPhony, i když v jejich případě půjde spíše jen o to, že TSMC je nebude vyrábět pro Qualcoom, který by je pak prodal firmě Apple, ale vyrobí je přímo pro ni. Ovšem jak už bylo řečeno, mezi významné zákazníky žádající od TSMC moderní výrobní procesy se nyní navíc tlačí ještě samotný Intel, takže si skutečně lze představit, že AMD a jiné firmy se nyní ocitly v tlačenici, v níž mají vzhledem ke své nižší váze jen malé šance obstát.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tim Cook měl s Čínou uzavřít tajnou dohodu za 275 mld. USD Tim Cook měl s Čínou uzavřít tajnou dohodu za 275 mld. USD
Server The Information přišel s informací, že Tim Cook, CEO Applu, měl před 5 lety přistoupit na tajnou dohodu s čínskou vládou, která měla výrobci zajistit benevolentnější podmínky na trhu. Mělo jít o investici ve výši 275 mld. USD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
AOC uvádí 43" VA herní monitor G4309VX/D se 4K a 144 Hz AOC uvádí 43" VA herní monitor G4309VX/D se 4K a 144 Hz
V nabídce herních monitorů společnosti AOC se objevuje nový model G4309VX/D. Ten nabídne obří 43" úhlopříčku, k tomu i vysoké rozlišení 4K a obnovovací frekvenci 144 Hz. Ale ani to není to jediné zajímavé.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Alder Lake-S a LGA 1700 mají problémy s chlazením, co je špatně? Alder Lake-S a LGA 1700 mají problémy s chlazením, co je špatně?
Igor Wallossek ve svém článku do hloubky zkoumá, co je pravdy na údajných problémech platformy Alder Lake-S na LGA 1700 s chlazením. Ukazují se totiž velké rozdíly v teplotách a stěžují si nejen uživatelé, ale i výrobci. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
SiFive ukazuje rackový klastr se čtyřmi deskami HiFive Unmatched SiFive ukazuje rackový klastr se čtyřmi deskami HiFive Unmatched
Ještě nejde o hardware, před kterým by se měli tradiční a zavedení výrobci HPC systémů třást strachy, nicméně tu máme první RISC-V klastr v podání společnosti SiFive. Pro tu ji z dostupného hardwaru postavila firma AB Open. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NAS servery firmy QNAP opět pod útokem cryptojackerů NAS servery firmy QNAP opět pod útokem cryptojackerů
Společnost QNAP zveřejnila nové varování před útočníky, kteří využívají tzv. cryptojacking. Jde tak o prolomení ochrany NAS serveru a jeho ovládnutí k tomu, aby na náš účet pro někoho jiného těžil kryptoměny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář