www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

AMD i Qualcomm chtějí zběhnout k Samsungu, vadí jim protežování Applu

AMD i Qualcomm chtějí zběhnout k Samsungu, vadí jim protežování Applu
, , aktualita
Právě před týdnem se objevila zpráva o tom, že AMD bude možná chtít využít 3nm kapacity poskytnuté spíše firmou Samsung a ne TSMC. Nyní se mluví o tomto tématu opět i ve spojení s firmou Qualcomm. 
K oblíbeným
reklama
Jak jsme psali dříve, jde tu o společnosti AMD, Qualcomm a potažmo jiné, kterým má vadit politika firmy TSMC, respektive prostě to, že upřednostňuje potřeby společnosti Apple. Ta je bezesporu jejím aktuálně největším zákazníkem, přičemž o své místo na výsluní tu nově, respektive více než dříve bojuje také Intel, který bude rovněž velice potřebovat kapacity firmy TSMC. Nejdříve to bude 6nm proces pro grafiky Alchemist či Xe obecně a pak i další pokročilejší pro Ponte Vecchio, Meteor Lake či potažmo jiné produkty. 
 
 
Nyní jde ale spíše o vztah mezi TSMC a Apple, který vadí firmám AMD a Qualcomm a o tomu už nemluví jen Digitimes, ale také tchaj-wanská TTV, dle níž mají právě firmy AMD a Qualcomm už dost toho, jak je Apple u TSMC protežovaný a kvůli tomu se rozhodly přejít k Samsung Foundry a jejímu 3 nm procesu. 
 
Samsung by měl mít svůj 3nm proces připravený už v první polovině příštího roku, ale tehdy půjde spíše ještě o "ranou" verzi 3GAE (Early), přičemž verze 3GAP (Plus) vhodná pro výrobu výkonnějších čipů nastoupí spíše až koncem roku 2023. 
 
To ovšem firmě AMD vůbec nemusí vadit, neboť ta chce až v příštím roce přejít na 5nm proces, což bude s jistotou ještě N5 od TSMC a ten by mohl vydržet alespoň další dva roky, čili až bude AMD připraveno sáhnout po 3nm technologii, tu by Samsung měl mít už dávno k dispozici ve vhodné verzi a snad i s dobrou výtěžností. 
 
Je přitom zřejmé, že Apple nyní skutečně bude potřebovat značné výrobní kapacity, neboť relativně brzy by měl už zcela opustit Intel, jehož čipy bude muset nahradit těmi, které vyrobí právě TSMC a navíc tu dle Nikkei Asia jde třeba také o nové 5G modemy pro iPhony, i když v jejich případě půjde spíše jen o to, že TSMC je nebude vyrábět pro Qualcoom, který by je pak prodal firmě Apple, ale vyrobí je přímo pro ni. Ovšem jak už bylo řečeno, mezi významné zákazníky žádající od TSMC moderní výrobní procesy se nyní navíc tlačí ještě samotný Intel, takže si skutečně lze představit, že AMD a jiné firmy se nyní ocitly v tlačenici, v níž mají vzhledem ke své nižší váze jen malé šance obstát.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NordicTrack znemožnil zákazníkům instalovat si aplikace na běžecké pásy NordicTrack znemožnil zákazníkům instalovat si aplikace na běžecké pásy
Začali prodávat zákazníkům chytré běžecké pásy za tisíce dolarů, ale ti si na ně začali instalovat aplikace dle libosti. Reakce firmy NordicTrack nebyla zrovna přívětivá, na řadu přišla aktualizace, která to zákazníkům znemožnila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Hrozba zavlečení cizích organismů na Zemi je dle výzkumníků reálná Hrozba zavlečení cizích organismů na Zemi je dle výzkumníků reálná
Nemusíme si představovat rovnou zuby, drápy a náramenní laserový kanón, ale spíše mikroorganismy, které není radno podceňovat. Těm se věnuje nová studie, která se týká "biologické invaze" z vesmíru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
GeForce Lovelace mají být alespoň o 10 % dražší, bude to ale vůbec vadit? GeForce Lovelace mají být alespoň o 10 % dražší, bude to ale vůbec vadit?
Dle informací z čínského serveru MyDrivers chce NVIDIA zdražit karty v příští generaci zvané Ada Lovelace, čili půjde o GeForce RTX 4000. Je ale otázka, zda to vůbec bude vadit, respektive zda to bude znát na výsledných cenách.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Sapphire GPRO X080 a X060: moderní Navi 20 jen pro těžbu Sapphire GPRO X080 a X060: moderní Navi 20 jen pro těžbu
Nyní už víme, že třetí vlna těžby kryptoměn na grafických kartách už nebude tak pomíjivá jako předchozí dvě, ačkoliv se to mohlo zdát ihned poté, co přišel pád během letošního května. Firmy tak nepřekvapivě reagují. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
TSMC svěří jiným firmám své méně výdělečné pokročilé technologie pouzdření TSMC svěří jiným firmám své méně výdělečné pokročilé technologie pouzdření
Společnost TSMC se dle Digitimes rozhodla oslovit jiné firmy a svěřit jim své technologie, které se řadí mezi CoWoS. Nejde však samozřejmě o všechny příslušné moderní způsoby pouzdření, kterými TSMC disponuje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek