Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD ještě v tomto kvartálu představí APU Kabini a Temash

3.1.2013, Jan Vítek, aktualita
AMD ještě v tomto kvartálu představí APU Kabini a Temash
Ještě v tomto prvním kvartále nového roku bychom se měli dočkat prvních jednotek APU založených na jádrech x86 Jaguar. Jedná se o rodiny Kabini a Temash, které budou představeny již za několik dní na CES 2013, ovšem nejspíš jen za "zavřenými...
Ještě v tomto prvním kvartále nového roku bychom se měli dočkat prvních jednotek APU založených na jádrech x86 Jaguar. Jedná se o rodiny Kabini a Temash, které budou představeny již za několik dní na CES 2013, ovšem nejspíš jen za "zavřenými dveřmi", čili pouze vybraným partnerům firmy AMD.

Kabini a Temash budou nízkospotřebová, a tedy i nepříliš výkonná APU, jež kromě procesorových jader architektury Jaguar nabídnou také GPU kompatibilní s DirectX 11.1. Dříve se také mluvilo o tom, že kromě nového paměťového řadiče se využijí také plně integrované I/O kontrolery pro různá rozhraní, čímž by se nová APU přiblížila řešením SoC (System on Chip). Nicméně nejnovější zprávy hovoří o tom, že o to se i v tomto případě postará čipová sada, konkrétně nová Yangtze.

Jaguary slibují oproti dnešním Bobcat schopnost zvýšit svou pracovní frekvenci o 10 procent (turbo) bez zvýšení spotřeby a také by jejich jádra měla sama o sobě být o 15 % výkonnější. Obsahovat budou 128bitovou jednotku FPU, podporu 256bitových instrukcí AVX a SSE4.1, SSE4.2, AES, PCLMUL, AVX, BMI, F16C a MOVBE. Přechod do stavu CC6 pak nabídne ještě vyšší úspory energie v nečinnosti.

Co se týče určení nových modelů, pak Kabini se uplatní v malých osobních počítačích či nettopech a Temash zase v mobilních počítačích a tabletech. A že by se měly i s konkrétními produkty představit do března, je logické očekávat, že hlavní událostí pro ně bude letošní CeBIT.

Zdroj: X-bit labs