Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD Llano: výkonné IGP přichází

30.6.2011, Jan Vítek, článek
AMD Llano: výkonné IGP přichází
Společnost AMD se chlubí, že její APU (Accelerated Processing Unit) znamenají největší změnu u x86 procesorů za posledních 30 let. My se dnes podíváme na to, co nám nabízí právě nová APU s označením Llano, jejichž zástupce jsme dostali do rukou.
Kapitoly článku:
  1. AMD Llano: výkonné IGP přichází
  2. Výkon procesorů Llano a příprava na test
AMD věří, že její APU se díky svým kvalitám v budoucích letech velmi prosadí a bude jako platforma Lynx dominovat mezi desktopy i notebooky, neboť firma AMD se zaměřila na tzv. býčí oko trhu, kde se pohybují systémy s cenou 400 a 700 USD. Nicméně my se budeme zabývat spíše tím, proč by se tak mělo stát a co nám nové mainstreamové procesory od AMD nabídnou.

Výhoda procesorů Llano se skrývá především v tom, že představuje integrovanou platformu zahrnující northbridge, procesorová jádra i grafické jádro. AMD ve své prezentaci uvádí, že jeho APU Llano se spotřebou 65 - 100 W dokáží nahradit systém složený ze samostatného northbridge (13 W), čtyřjádrového CPU (65 - 95 W) a grafické karty (30 W). To jsou pochopitelně jen orientační počty, o nichž by se dalo dlouho polemizovat, ovšem za tímto je ukryta především hlavní myšlenka - nabídnout zákazníkům řešení zahrnující dostatečně výkonný procesor a grafické jádro v jednom.

AMD Lynx - procesory Llano
Výrobní proces / pouzdro32nm / FM1 937pinový pro socket μPGA, 40x40 mm
TDP (max. spotřeba)65W a 100W konfigurace
Procesorová jádra“Stars” 32nm výrobní proces HKMG, až čtyř x86 jádra, 128 kB L1 cache (64 KB instrukční, 64 kB datová) 1 MB L2/Core, 128bit FPU
Paměťaž DDR3 1866
Grafické jádroaž 400 Stream procesorů, DirectX 11 kompatibilní, UVD3
RozhraníDigital Display I/F DP0: Display Port, HDMI, DVI
Digital Display I/F DP1: Display Port, HDMI, DVI
Vlastnosti grafického subsystémuAMD Dual Graphics
Blu-ray 3D
AMD Steady Video5
AMD Perfect Picture6
DisplayPort 1.1a, HDMI 1.4a
Management spotřebyVíce režimů nízké spotřeby
32nm proces
PCIe Core Power Gating + změny výkonu a spotřeby
GPU Power Gating shaderů i dekodéru UVD3
AMD Turbo Core na vybraných modelech
AMD A75/AMD A55 FCH
Výrobní proces / pouzdro65nm / FC BGA, 605 BGA (Ball Grid Array), 23x23mm
TDP (max. spotřeba)A75: 7,8W, A55: 7,6W
UMI x4 Gen 2
SATA A75: 6 portů 6 Gb/s, A55: 6 portů 3 Gb/s
RAID 0,1,10
USB A75: 4 USB 3.0 porty, 10 USB 2.0 portů, 2 USB 1.1 interní porty
A55: 14 USB 2.0 Portů, 2 USB 1.1 interní porty
PCIe GPPs 4x1 Gen2
Podpora FISpouze A75
CIR CIR Receiver
Clock Gen integrovaný
Software/Firmware
Software Ovladače: Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Linux

Takové řešení tu totiž doposud nikdy nebylo a i když společnost Intel ve svých moderních procesorech Sandy Bridge také defacto integruje northbridge, CPU a GPU, nenabízí výkonnostně vyvážené řešení. AMD Llano namísto toho zcela jistě nebude mít stejně výkonná procesorová jádra (Stars budou zhruba na úrovni Athlon II), ale zato bude mít podstatně výkonnější grafickou část, takže dohromady by mělo jít o vyváženou platformu vhodnou pro mainstreamové počítače. Grafický výkon půjde také posílit pomocí technologie Dual Graphics, kdy bude integrované GPU spolupracovat se samostatnou grafickou kartou.

Dle údajů AMD můžeme dosáhnout navýšení výkonu o cca 120 %, pokud GPU v procesoru A8 spřáhneme s kartou Radeon HD 6670. A dále půjde využít výkon AMD Llano i s API OpenCL, DirectCompute či C++ AMP, přičemž AMD mluví o více jak 500 GFLOPS.

Jak tedy vypadá návrh procesorů Llano? Nejlépe to ukazuje klasický diagram, kde v oranžovém rámečku vidíme součásti samotného APU a pod ním je AMD Fusion Controller Hub, čili čipová sada (či to co z ní zbylo - southbridge). Ta se u aktuálních základních desek jmenuje AMD A75 a objeví se také A55.

V APU Llano tak najdeme až 4 procesorová jádra x86 doplněná o technologii AMD Turbo CORE. Ta jako alternativa ke konkurenční Intel Turbo Boost dokáže v rámci možností zvyšovat frekvenci procesorových jader nad rámec základní hodnoty. Dále tu je grafické jádro AMD Radeon s podporou API DirectX 11 a přidruženým Unified Video Decoder pro akceleraci dekódování videa, třetí důležitou součástí je dvoukanálový paměťový řadič pro DDR3 a nakonec tu jsou rozhraní pro PCI Express 2.0 x16, HDMI 1.4a, DisplayPort a DVI. Llano podporuje také paměti DDR3-1866 MHz, avšak pouze tehdy, když je osazen pouze jeden modul na kanál.

Southbridge AMD A75 dokáže obsloužit až 4 porty USB 3.0, 10x USB 2 a 2x USB 1.1, nabízí rozhraní SATA 6 Gbps, klasické PCI a také DAC pro analogové obrazové rozhraní D-Sub (aka VGA). AMD A55 jako low-endová verze nebude obsahovat žádný kontroler pro USB 3.0, zato USB 2.0 bude mít o 4 více a její šestice portů SATA bude pouze verze 3 Gbps a ne 6 Gbps.

Další výhodou nových Llano by měla být funkce AMD App Acceleration, jež dovolí využít jejich výkon pro akcelerování různých aplikací, jejichž aktuální seznam i ostatní příslušné informace nabízí AMD zde. Rozděleny jsou na aplikace pro hráče, běžné konzumenty a vývojáře. Dle prezentace z představení nové rodiny APU jich má být k dispozici již více než padesát.