www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Llano: výkonné IGP přichází

AMD Llano: výkonné IGP přichází
, , článek
Společnost AMD se chlubí, že její APU (Accelerated Processing Unit) znamenají největší změnu u x86 procesorů za posledních 30 let. My se dnes podíváme na to, co nám nabízí právě nová APU s označením Llano, jejichž zástupce jsme dostali do rukou.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. AMD Llano: výkonné IGP přichází
  2. Výkon procesorů Llano a příprava na test
reklama

Proklamovaný výkon


My si dnes výkon nových procesorů od AMD ještě ověřovat nebudeme, ale podíváme se na to, co bychom od nich asi tak mohli čekat. Dle toho, co nám předkládá AMD ve svých materiálech, jde o značně výkonnější grafická řešení v porovnání s dosavadními integrovanými grafickými čipy, ale jak je vidět, herní děla to rozhodně nejsou.

Dále se nabízí i srovnání právě s integrovanými čipy v procesorech Sandy Bridge - výkonnějším GMA HD 3000 v modelu Core i5-2500K a slabším GMA HD 2000 v Core i3-2100. Proti nim stojí slabší grafika v AMD A6-3650.

AMD tedy s procesory Intel nesrovnávalo své nejvýkonnější Llano, ale slabší model s výkonem o cca čtvrtinu nižším. A rozhodně se nedá říci, že by tu ve srovnání s grafickými jádry Intel byly násobné rozdíly. Dále AMD ve svých materiálech uvádí, že procesory A8-3850 mají zvládnout v rozlišení 1600 x 900 při alespoň 30 FPS hry BattleForge, Civilization 5, DiRT 2, F1 2010, Lost Planet 2 a Metro 2033. Ovšem už neuvádí, na jakou kvalitu zobrazení byly tyto hry nastaveny. Za slušnými výkony má stát API DirectX 11, v němž je oproti DirectX 9 výkon v některých hrách výrazně lepší. Konkrétně v Total War Shogun o 20 procent a DiRT 3 o celých 40.

Při využití celého APU pro GPGPU účely pak dokáže stejná grafika, která překonává IGP firmy Intel, poskytnout dostatečný výkon na to, aby momentálně nejlepší AMD Llano dosáhlo výkonu 573 GigaFLOPS, tedy 573 miliard výpočetních operací v plovoucí řadové čárce za sekundu.


Test výkonu


A co máme připraveno? Získali jsme na otestování výkonný model APU Llano - AMD A8-3850. K tomu dorazily i dvě základní desky, na nichž jsme si zaslaný procesor mohli vyzkoušet, a sice ASRock A75 Pro4 (na fotografii) a Gigabyte A75 UD4H.


- klikněte pro zvětšení -

Ty doplníme o grafickou kartu Sapphire Radeon HD 6570 HM 512MB DDR5, abychom mohli vyzkoušet funkci Dual Graphics. Procesor samotný má stejně zpracování jako dosavadní Athlony II a Phenomy II, takže jde o zelenou destičku osazenou velkým heatspreaderem, z níž zespodu koukají piny. AMD tedy i u nového socketu FM1 pokračuje ve využívání pinů a nejde cestou Intelu a jeho socketů LGA a bezpinových procesorů. Piny se sice mohou někdy až příliš snadno ohnout, což minimálně znepříjemní instalaci procesoru, ale ohnuté piny se nevyhnou ani Intel LGA. Akorát nejsou na procesoru, ale v samotném socketu.

Socket FM1 bezpečně poznáme tak, že uprostřed něj je vynechané místo a procesor můžeme správně naorientovat buď pomocí klasické zlatavé šipky v jednom z jeho rohů nebo pomocí klíčů, čili záslepek v socketu.Dnes jsme si tedy v den skončení NDA představili novou platformu AMD Lynx a za pár dní přijde na řadu test porovnávající výkon procesoru AMD A8-3850 s vybranými modely Intel Sandy Bridge.
reklama
Nejnovější články
Na obzoru jsou další GPU Navi 14, přijdou s nimi ještě nějaké karty? Na obzoru jsou další GPU Navi 14, přijdou s nimi ještě nějaké karty?
AMD nás před týdnem svým představením nových Radeonů založených na slabší verzi Navi zrovna moc nepotěšilo. V podstatě představilo jen jednu desktopovou kartu a jednu mobilní a my se nedozvěděli ani podrobnosti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čipset AMD B550A spatřen: PCIe 3.0 a pouze pro OEM Čipset AMD B550A spatřen: PCIe 3.0 a pouze pro OEM
AMD v poslední době najelo na OEM vlnu. V srpnu byly představeny grafické karty Radeon RX 600, což jsou opět Polaris a nedávno jsme se dozvěděli o dvou nových OEM procesorech Ryzen, z nichž je jeden navíc pouze pro Čínu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Alfatest Microsoft Flight Simulatoru začne už tento měsíc Alfatest Microsoft Flight Simulatoru začne už tento měsíc
Microsoft Flight Simulator byl naposledy vypuštěn na trh ve verzi X, která nastoupila už v roce 2006 a později nastoupila jeho Steam verze, která je sice podstatně mladší, ale technicky jen o málo vyspělejší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft na své nové klávesnice přidal funkce pro Office a smajlíky Microsoft na své nové klávesnice přidal funkce pro Office a smajlíky
Už je to pěkná řádka let, co se řešila role Microsoftu při vývoji počítačových klávesnic. Tato firma přitom jejich funkčnost výrazně ovlivnila, i když tu byly i jiné faktory. Nyní Microsoft navazuje na svou starou roli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Inno3D zmínila GeForce RTX 2080 Ti Super Inno3D zmínila GeForce RTX 2080 Ti Super
Společnost Inno3D na svých stránkách několikrát zmínila grafickou kartu GeForce RTX 2080 Ti Super, na niž zatím čekáme marně. Nyní se to týká prodejní akce na podporu GeForce RTX a GTX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře