www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Llano: výkonné IGP přichází

AMD Llano: výkonné IGP přichází
, , článek
Společnost AMD se chlubí, že její APU (Accelerated Processing Unit) znamenají největší změnu u x86 procesorů za posledních 30 let. My se dnes podíváme na to, co nám nabízí právě nová APU s označením Llano, jejichž zástupce jsme dostali do rukou.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. AMD Llano: výkonné IGP přichází
  2. Výkon procesorů Llano a příprava na test
reklama

Proklamovaný výkon


My si dnes výkon nových procesorů od AMD ještě ověřovat nebudeme, ale podíváme se na to, co bychom od nich asi tak mohli čekat. Dle toho, co nám předkládá AMD ve svých materiálech, jde o značně výkonnější grafická řešení v porovnání s dosavadními integrovanými grafickými čipy, ale jak je vidět, herní děla to rozhodně nejsou.

Dále se nabízí i srovnání právě s integrovanými čipy v procesorech Sandy Bridge - výkonnějším GMA HD 3000 v modelu Core i5-2500K a slabším GMA HD 2000 v Core i3-2100. Proti nim stojí slabší grafika v AMD A6-3650.

AMD tedy s procesory Intel nesrovnávalo své nejvýkonnější Llano, ale slabší model s výkonem o cca čtvrtinu nižším. A rozhodně se nedá říci, že by tu ve srovnání s grafickými jádry Intel byly násobné rozdíly. Dále AMD ve svých materiálech uvádí, že procesory A8-3850 mají zvládnout v rozlišení 1600 x 900 při alespoň 30 FPS hry BattleForge, Civilization 5, DiRT 2, F1 2010, Lost Planet 2 a Metro 2033. Ovšem už neuvádí, na jakou kvalitu zobrazení byly tyto hry nastaveny. Za slušnými výkony má stát API DirectX 11, v němž je oproti DirectX 9 výkon v některých hrách výrazně lepší. Konkrétně v Total War Shogun o 20 procent a DiRT 3 o celých 40.

Při využití celého APU pro GPGPU účely pak dokáže stejná grafika, která překonává IGP firmy Intel, poskytnout dostatečný výkon na to, aby momentálně nejlepší AMD Llano dosáhlo výkonu 573 GigaFLOPS, tedy 573 miliard výpočetních operací v plovoucí řadové čárce za sekundu.


Test výkonu


A co máme připraveno? Získali jsme na otestování výkonný model APU Llano - AMD A8-3850. K tomu dorazily i dvě základní desky, na nichž jsme si zaslaný procesor mohli vyzkoušet, a sice ASRock A75 Pro4 (na fotografii) a Gigabyte A75 UD4H.


- klikněte pro zvětšení -

Ty doplníme o grafickou kartu Sapphire Radeon HD 6570 HM 512MB DDR5, abychom mohli vyzkoušet funkci Dual Graphics. Procesor samotný má stejně zpracování jako dosavadní Athlony II a Phenomy II, takže jde o zelenou destičku osazenou velkým heatspreaderem, z níž zespodu koukají piny. AMD tedy i u nového socketu FM1 pokračuje ve využívání pinů a nejde cestou Intelu a jeho socketů LGA a bezpinových procesorů. Piny se sice mohou někdy až příliš snadno ohnout, což minimálně znepříjemní instalaci procesoru, ale ohnuté piny se nevyhnou ani Intel LGA. Akorát nejsou na procesoru, ale v samotném socketu.

Socket FM1 bezpečně poznáme tak, že uprostřed něj je vynechané místo a procesor můžeme správně naorientovat buď pomocí klasické zlatavé šipky v jednom z jeho rohů nebo pomocí klíčů, čili záslepek v socketu.Dnes jsme si tedy v den skončení NDA představili novou platformu AMD Lynx a za pár dní přijde na řadu test porovnávající výkon procesoru AMD A8-3850 s vybranými modely Intel Sandy Bridge.
reklama
Nejnovější články
Microsoft Flight Simulator 2020: brzy začne betatestování Microsoft Flight Simulator 2020: brzy začne betatestování
Na Microsoft Flight Simulator 2020 čekají mnozí fanoušci žánru se zasněným pohledem a slinou v koutku úst, kterou si zaslouží především grafické zpracování spojené s vymodelováním reálného světa. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Linus Torvalds přeje instrukcím AVX-512 bolestivou smrt Linus Torvalds přeje instrukcím AVX-512 bolestivou smrt
Minulý týden jsme probírali instrukce AVX na budoucích procesorech Intelu, respektive to, že generace Alder Lake-S je v podobě AVX-512 nemusí nabídnout kvůli své hybridní architektuře. Nyní se k AVX-512 poněkud nelichotivě vyjádřil Linus Torvalds.
Včera, aktualita, Jan Vítek18 komentářů
AMD EPYC Milan se Zen 3 se ukázal: 3 GHz na raných vzorcích AMD EPYC Milan se Zen 3 se ukázal: 3 GHz na raných vzorcích
AMD chce ještě letos vyslat na trh nové procesory s architekturou Zen 3, a to i (nebo především) serverové procesory EPYC s kódovým označením Milan. Ty nabídnou stále stejný počet 64 jader, ale co takty?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ubisoft ohlásil Far Cry 6: v srdci moderní revoluce Ubisoft ohlásil Far Cry 6: v srdci moderní revoluce
Ubisoft nám oficiálně představil nový Far Cry 6, který vyvíjí konkrétně studio Ubisoft Toronto a chystá si jej pro příští rok. Podíváme se do fiktivního místa Latinské Ameriky současnosti, kde probíhá "guerillová revoluce". 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA prý zastavuje výrobu výkonnějších RTX 2000, ceny mají stoupat NVIDIA prý zastavuje výrobu výkonnějších RTX 2000, ceny mají stoupat
Dle čínského serveru ITHome už NVIDIA přikročila k zastavení výroby všech výkonných herních karet GeForce RTX 2000 až do verze 2070. To by tak ukazovalo na blížící se vypuštění nové generace.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář