www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD na konci roku opět získalo zpět část grafického trhu

AMD na konci roku opět získalo zpět část grafického trhu
, , aktualita
Nedávno se na tchaj-wanském serveru DigiTimes objevila informace, že podíl firmy AMD na trhu s grafickými kartami se v tomto kvartálu nejspíše sníží. To je ještě ve hvězdách, ovšem za poslední kvartál 2015 už máme přesné údaje z JPL.
K oblíbeným
reklama
A dle těchto údajů nemůžeme být tak skeptičtí jako DigiTimes, neboť AMD si v posledním kvartálu minulého roku dokázalo vzít malou část trhu zpět, alespoň dle údajů společnosti Jon Peddie Research. Dle ní také v tomto kvartálu rostl celý trh s grafickými čipy, a to o 2,4 procenta, ovšem ne v porovnání se stejným kvartálem předchozího roku, ale se třetím kvartálem. To není moc dobrý výsledek na tradičně silný závěr roku, ale je pochopitelné, že nyní už zákazníci čekají spíše na nástup nových 14nm a 16nm GPU Polaris a Pascal, popřípadě na očekávané snižování cen aktuálních karet. I když je tedy otázka, zda AMD a NVIDIA se vůbec rozhodnou snižovat ceny aktuálních karet a jestli je spíše ihned po nástupu nových generací nestáhnou z trhu. To by se pochopitelně týkalo především té společnosti, která svou novou generaci karet dostane na trh dříve a jako taková bude mít značnou výhodu. Prozatím to vypadá, že by touto společností mohlo být AMD.

Ze zveřejněného grafu můžeme vyčíst také to, že počet prodávaných AIB (add-in board), tedy samostatných grafických karet, neustále klesá a dostal se nacca 50 milionů kusů. Jenomže v roce 2015 byl zaznamenán pozoruhodný skok týkající se prodejů grafických karet pro nadšence. To jsou karty v ceně 299 dolarů a více, tedy v případě NVIDIE to je GeForce GTX 970 a lepší a u AMD zase Radeon R9 390 a lepší. Těch se v roce 2014 prodaly necelé tři miliony, což bylo v postatě stejné i v předchozích třech letech, ovšem za rok 2015 to je rovnou dvojnásobek. To zcela jasně ukazuje na to, že trh s hrami a herními počítači se vzmáhá a zákazníci mají zájem o hraní AAA her ve vysokém rozlišení, tedy ve vyšším než Full HD. Ještě aby ne, když podobný nárůst prodejů se objevil i na trhu s herními monitory.
vize o vývoji výrobních procesů z roku 2000


A jak je to tedy s aktuálním podílem firem AMD a NVIDIA? Po třetím kvartálu se ukázalo, že AMD získalo zpět jen 0,8 procent trhu a dostalo se tak na 18,8 %. Zbytek pak jako obvykle ovládá NVIDIA, neboť ostatní výrobci grafických karet (Matrox, S3) mají zanedbatelné podíly. Nyní se ale AMD dostalo na 21,1 procent, takže pokud někdo hrozí tím, že podíl AMD na trhu s grafikami se sníží, tyto údaje tomu rozhodně nenasvědčují. Nedá se totiž ani říci, že by AMD v posledních měsících udělalo něco, co by oslabilo jeho pozici na trhu s grafikami, spíše naopak. Jednak byla zlevněna karta Radeon R9 Nano, pak se objevil herní bundle v podobě nového Hitmana, pozitivně se mluví o Radeonech ve spojení se systémy pro virtuální realitu, oblíbeny jsou také nové ovladače Crimson a za zmínku stojí také iniciativa GPUOpen.

Vypadá to tedy, že AMD, respektive šéf divize RTG (Radeon Technologies Group) Raja Koduri má dobře našlápnuto k tomu, aby začal získávat zpět ztracený podíl. Čeká je ale ještě mnoho práce, ale také se firma může těšit na to, že s příchodem nových generací Polaris a Pascal začne nové kolo souboje. A je také zřejmé, že firmy svedou souboj především o lukrativní část trhu s kartami pro herní nadšence. Ještě aby ne, když nám za poslední rok tak pěkně vyrostl.

Zdroj: JPR
reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek