www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Navi 21 se 16 GB RAM a Navi 22 s 12 GB RAM

AMD Navi 21 se 16 GB RAM a Navi 22 s 12 GB RAM
, , aktualita
Postupem času se k nám budou dostávat nové a nové informace o chystaných kartách Radeon RX 6000 a nyní tu jsou další střípky o dvou GPU. První Navi 21, čili ono očekávané "velké Navi" slibuje 16 GB paměti a slabší Navi 22 pak 12 GB. 
K oblíbeným
reklama
AMD nás oblaží informacemi o nových Radeonech až ke konci října, takže je tu dost prostoru pro spekulace a úniky informací. Ten nejnovější je od známého _rogame, který informuje o Navi 21 se 16 GB videopaměti a Navi 22 se 12 GB. 
 
 
To tak znamená, že pokud bude mít Navi 21 šířku sběrnice 256 bitů, pak pro Navi 22 je jediná reálná možnost 192 bitů. Tím by se tak Navi 21 zařadilo po boku Radeonů RX 5700 a Navi 22 zase vedle RX 5600 a je velká otázka, jak moc jim může pomoci navýšení propustnosti samotných GDDR6 (využití GDDR6X se neočekává). I kdyby tyto karty využily sebelepší GDDR6, pak by jejich paměťová propustnost oproti první generaci Navi moc nenarostla, a to přinejlepším na 512 GB/s z dřívejších 448 GB/s.
 
Anebo to všechno bude úplně jinak? Ještě je možné, že AMD využije 512bitové a 384bitové sběrnice, to už tu ostatně dávno bylo, ale v případě Radeonů naposledy před pěti lety, kdy nastoupily Radeony R9 300. A navíc byly paměti GDDRx určeny pouze pro 384bitů a 512bitovou sběrnici měly už první Radeony s HBM, takže pro 512 bitů na GDDRx je třeba jít ještě o generaci nazpět, kde takovouto výbavou disponoval i Radeon R9 290X. 
 
Čili pokud AMD nepřišlo na nějaký téměř až zázračný algoritmus pro kompresi dat, jenž by efektivně zvedl propustnost pamětí, budeme doufat, že nové Navi v případě využití pamětí GDDR6 dostanou do vínku právě až 512bitovou sběrnici. Ostatně pokud se tato věc potvrdí bude to s jejich výkonem rázem vypadat růžověji.
 
AMD oficiálně představí nové Radeony RX 6000 28. října. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Evropa získá další výkonný superpočítač, LUMI s AMD EPYC a Instinct Evropa získá další výkonný superpočítač, LUMI s AMD EPYC a Instinct
NVIDIA nedávno ohlásila, že pro Itálii chystá světově nejvýkonnější AI superpočítač a nyní se hlásí také AMD s novinkou ze stejného soudku. Půjde o systém LUMI s výkonem velice slušných 550 PetaFLOPS. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Silicon Motion má nové kontrolery pro SSD s až 7400 MB/s Silicon Motion má nové kontrolery pro SSD s až 7400 MB/s
Společnost Silicon Motion si připravila trojici nových kontrolerů, které mají společné to, že budou využívány pro nová SSD pro rozhraní PCIe 4.0 a NVMe 1.4. Jde o jeden pro low-end, jeden pro mainstream a zbylý pro hi-end. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Lepší než dabing: Cyberpunk 2077 synchronizuje řeč s pohyby úst v 10 jazycích Lepší než dabing: Cyberpunk 2077 synchronizuje řeč s pohyby úst v 10 jazycích
Cyberpunk 2077 měl sice dorazit už na jaře, ale nakonec tvůrci stihnou ještě letošní podzim, takže tato hra rozhodně nebude kandidát na titul s nejvícekrát odloženým nástupem na trh, na to jsou tu jiné. Navíc se ukazuje, že technicky bude opravdu na výši.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
OSIRIS-REx úspěšně letmo přistál na asteroidu Bennu pro sběr vzorků OSIRIS-REx úspěšně letmo přistál na asteroidu Bennu pro sběr vzorků
Americké NASA se nyní povedlo to, co minulý rok předvedla japonská JAXA. Tentokrát ale nejde o sondu Hayabusa2 u asteroidu Ryugu, ale o OSIRIS-REx a asteroid Bennu. Úkol byl ale stejný, sebrat vzorky pro odeslání na Zemi. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NASA si u Nokie objednala 4G LTE pro Měsíc NASA si u Nokie objednala 4G LTE pro Měsíc
Americká NASA myslí i na to, aby měli návštěvníci Měsíce i komfortní přístup k datům, a tak si v rámci iniciativy Tipping Point objednala u Nokie lunární síť využívající technologii 4G LTE. Bude stoprocentní pokrytí?
Včera, aktualita, Jan Vítek