www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD Navi 21 se 16 GB RAM a Navi 22 s 12 GB RAM

AMD Navi 21 se 16 GB RAM a Navi 22 s 12 GB RAM
, , aktualita
Postupem času se k nám budou dostávat nové a nové informace o chystaných kartách Radeon RX 6000 a nyní tu jsou další střípky o dvou GPU. První Navi 21, čili ono očekávané "velké Navi" slibuje 16 GB paměti a slabší Navi 22 pak 12 GB. 
K oblíbeným
reklama
AMD nás oblaží informacemi o nových Radeonech až ke konci října, takže je tu dost prostoru pro spekulace a úniky informací. Ten nejnovější je od známého _rogame, který informuje o Navi 21 se 16 GB videopaměti a Navi 22 se 12 GB. 
 
 
To tak znamená, že pokud bude mít Navi 21 šířku sběrnice 256 bitů, pak pro Navi 22 je jediná reálná možnost 192 bitů. Tím by se tak Navi 21 zařadilo po boku Radeonů RX 5700 a Navi 22 zase vedle RX 5600 a je velká otázka, jak moc jim může pomoci navýšení propustnosti samotných GDDR6 (využití GDDR6X se neočekává). I kdyby tyto karty využily sebelepší GDDR6, pak by jejich paměťová propustnost oproti první generaci Navi moc nenarostla, a to přinejlepším na 512 GB/s z dřívejších 448 GB/s.
 
Anebo to všechno bude úplně jinak? Ještě je možné, že AMD využije 512bitové a 384bitové sběrnice, to už tu ostatně dávno bylo, ale v případě Radeonů naposledy před pěti lety, kdy nastoupily Radeony R9 300. A navíc byly paměti GDDRx určeny pouze pro 384bitů a 512bitovou sběrnici měly už první Radeony s HBM, takže pro 512 bitů na GDDRx je třeba jít ještě o generaci nazpět, kde takovouto výbavou disponoval i Radeon R9 290X. 
 
Čili pokud AMD nepřišlo na nějaký téměř až zázračný algoritmus pro kompresi dat, jenž by efektivně zvedl propustnost pamětí, budeme doufat, že nové Navi v případě využití pamětí GDDR6 dostanou do vínku právě až 512bitovou sběrnici. Ostatně pokud se tato věc potvrdí bude to s jejich výkonem rázem vypadat růžověji.
 
AMD oficiálně představí nové Radeony RX 6000 28. října. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek