www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD: nové Ryzeny mohou klidně fungovat i při 95 °C

AMD: nové Ryzeny mohou klidně fungovat i při 95 °C
, , aktualita
Společnost AMD se vyjádřila k tématu ohledně provozu výkonnějších verzí procesorů Ryzen při vyšších teplotách. Konkrétně Robert Hallock pak prozradil, že ani dlouhodobých 90 °C by jim nemělo ublížit. 
K oblíbeným
reklama
Jedná se konkrétně o procesory založené na mikroarchitektuře Zen 3 a spíše o výkonnější modely jako 5800X, 5900X nebo 5950X, o nichž se ve zprávě mluví. Robert Hallock z AMD uvedl, že teploty až do 90 °C jsou u těchto CPU zcela normální a že se s nimi počítalo, pokud jde o plnou zátěž. V případě procesoru 5600X může jít až o 95 °C, přičemž tyto hodnoty vycházejí prostě z toho, co AMD udává ve svých specifikacích, například zde v případě Ryzenu 5 5600X
 
 
Uvedl to konkrétně na Redditu, v odpovědi na dotaz týkající se právě toho, jaké teploty jsou v případě procesorů Zen 3 ještě normální. Ony teploty do 90 či dokonce 95 °C tak Hallock označil za typické a že s nimi návrh procesorů přímo počítá. Jde totiž o to, že křemík a firmware procesorů Ryzen je navržen tak, aby hnal výkon až do krajností, čili aby do procesorů pouštěl tolik energie a taktoval je tak vysoko, až jejich teploty vystoupají ke krajním hodnotám. Teploty ale samozřejmě nejsou jediný omezující faktor, ještě je tu příkon. 
 
Z toho tak vyplývá, že uživatelé by neměli být nervózní z toho, když uvidí, že teplota jejich CPU se skutečně přibližuje stanovené hranici. Této nervozitě se nelze divit, neboť lidé jsou zvyklí mít v tomto případě k dispozici rezervy a mohou si říci, že když jim procesor už teď v zátěži topí dejme tomu na 89 °C, co bude dělat v létě, až teploty vzduchu půjdou nahoru? Musí si tak uvědomit, že systém řízení výkonu procesoru se tomu jednoduše přizpůsobí, takže není třeba nic akutně řešit, i když tu pochopitelně bude jistá motivace investovat do lepšího chlazení. 
 
Robert Hallock dále potvrzuje, že takto agresivní procesory Zen 2 (Ryzen 3000) nejsou, stejně jako konkurence, takže je zřejmé, že právě i proto vyvolaly vysoké teploty nových Ryzenů takovou reakci. Lidé na takové chování jednoduše nejsou zvyklí. Čili ještě jednou, dle AMD jsou vysoké teploty nových Ryzen 5000 normální a značí, že tyto procesory se chovají tak, jak byly navrženy.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD
Společnosti TDK, SDK a Toshiba společně vyvíjí technologie pro pevné disky blízké budoucnosti. Další slibnou technologií je MAS-MAMR, který díky mikrovlnnému působení opět o něco zvyšuje hustotu dat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem
Pozice nejlépe placeného youtubera se pro rok 2021 změnila a vítězem se stal MrBeast. Jeho videa dosud nasbírala přes 14 miliard zhlédnutí a za rok si vydělá desítky milionů dolarů. Ty ale zpravidla rozdává.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin
Jacka Dorseyho známe především z Twitteru, ten ale nedávno opustil. Věnovat se chce nyní kryptoměnám a jeho firma Block hodlá vrátit těžbu Bitcoinu zase k běžným lidem a více ji decentralizovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache? Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache?
Většina procesorů Alder Lake je právem považována za horké novinky, a přitom ještě letos mají na trh nastoupit procesory Raptor Lake, které jsme dříve viděli spíše jako "Alder Lake Refresh", ale postupně se ukazuje něco jiného. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake
Už označení NUC 11 Essential nám napovídá, že tu nepůjde o nejmodernější mikroarchitekturu a ani ne o výkonné počítače. Máme tu však i tak relativně nové procesory Jasper Lake v podobě Pentií a Celeronů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek