www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD oficiálně potvrzuje návrat výkonných CPU

AMD oficiálně potvrzuje návrat výkonných CPU
, , aktualita
Konečně jsme se díky AMD Financial Analyst Day dozvěděli oficiální informace o tom, kam směřuje vývoj produktů této firmy. Ta potvrdila návrat k výrobě výkonných procesorů a také mluvila o nové generaci grafických karet, ale to není vše.
K oblíbeným
reklama
AMD v půli dubna zveřejnilo své nelichotivé finanční výsledky, které ukázaly 26% pokles tržeb meziročně a 17% mezikvartálně, nicméně firma na tom prý není tak špatně díky vyšším maržím a lépe spravovaným skladům. Nicméně nyní se můžeme věnovat především tomu, co si pro nás AMD chystá do budoucna, a tomu byl věnován i právě proběhlý 2015 Financial Analyst Day. Šlo především o dvě divize firmy, a to Computing and Graphics a pak také Enterprise and Embedded Solutions, přičemž nás bude zajímat především ta první. AMD pak vidí jako klíčové především tři trhy, které identifikuje jako Datacenter, Gaming a Immersive Experiences.

AMD potvrzuje návrat na trh s procesory x86, který tedy úplně neopustilo, ovšem již dlouho neuvedlo na trh žádné opravdové novinky. Půjde tak o již známou architekturu Zen, jež opět využije Simultaneous Multi-Threading (SMT), čili samostatná procesorová jádra, jež budou mezi sebou sdílet maximálně paměť L3 cache. Podporovat ale budou technologii, která jim umožní zpracovávat dvě procesová vlákna najednou, takže půjde o něco podobného, jako je Intel Hyperthreading.

Zen slibuje podstatně vyšší výkon než dnešní procesory Excavator, jež vychází přímo z architektury Bulldozer, kterou se ted AMD chystá opustit. Zen tak má nabídnout o 40 procent rychlejší zpracování instrukcí a zaměří se na škálovatelnost, která přinese přinejmenším 8jádrové procesory schopné zpracovávat 16 vláken.

Dříve bylo udáváno, že procesory Zen budou určeny pro nový socket vycházející z řady FM, ovšem oficiální zprávy mluví o socketu AM4, čili nástupci AM3+. První procesory s architekturou Zen dorazí v příštím roce a AMD slibuje, že se tím vrátí konkurence do oblasti výkonných desktopových CPU, kterou Intel nyní nemá. Zen také promluví do oblasti serverů a datecenter.

AMD nezapomnělo ani na APU, ovšem jde o již známé čipy Carrizo, tedy generaci, která již byla představena. Potvrzeno bylo, že první notebooky s APU Carrizo dorazí ještě v tomto čtvrtletí.AMD ale chce najít další cesty, jak zpeněžit svá APU a zaměřit se chce na HPC, čili High Performance Computing, takže mezi nové produkty AMD budou patřit také vysoce výkonná APU určená pro nasazení v serverech. Ta již využijí druhou generaci pamětí HBM (High Bandwidth Memory), jejichž použití je naprosto nutným předpokladem pro to, aby se výkon APU posunul výrazně dopředu.V nejbližší době se také dočkáme desktopových APU, ovšem to budou pouze mírně vylepšené Kaveri, čili Godavari. Většího zlepšení se máme dočkat v případě APU Carrizo určených pro mobilní počítače, kde se uplatní jejich rychlejší grafika a také vyšší energetická efektivita, díky níž můžeme očekávat i delší výdrž na baterie. Stejně tak bude v nabídce podpora High Efficiency Video Coding (HEVC) pro plynulé přehrávání videa i v rozlišení 4K.

Tato APU budou nahrazena v příštím roce již 7. generací, která slibuje ještě vyšší efektivitu v rámci inicitativy AMD 25x20. To znamená, že do roku 2020 chce AMD zajistit 25x vyšší energetickou efektivitu. Využije se zde stejný socket jako v případě Zen x86, čili AM4

A pak tu máme chystaná GPU. Na novou generaci, čímž nemyslíme Radeony R9 300, si také počkáme do příštího roku. Již letos AMD poprvé využije paměti HBM, které mají nabídnout podstatně vyšší datovou propustnost než GDDR5 a v porovnání s nimi také trojnásobnou energetickou efektivitu.

Firma také slíbila další podporu novým API, jako je DirectX 12, Vulkan (nástupce OpenGL) a také svého Mantle, i když to bude určeno spíše pro vývoj než pro komerční nasazení. Rozšířit se má také technologie FreeSync, a to mezi mobilní GPU, tedy konkrétně chystanou sérii M300.

Radeony M300 jsou horkou novinkou, přičemž hotové notebooky s těmito čipy mají již nyn nabízet firmy jako Dell, HP, Lenovo neboToshiba. V příštím roce už nás čekají GPU vyráběná pokročilejším procesem FinFET, přičemž AMD nijak neupřesnilo, zda půjde o 20nm, 16nm nebo 14nm, který se jeví jako nejvíce pravděpodobný. Však AMD slíbilo dvojnásobný výkon na watt a také implementaci již druhé generace pamětí HBM, které mají oproti té první nabídnout dvojnásobnou propustnost.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
TecLab dosahuje taktu 2340MHz na RTX 3080 a láme světový rekord TecLab dosahuje taktu 2340MHz na RTX 3080 a láme světový rekord
Na nové grafické karty GeForce Ampere si brousí zuby také profesionální overclockeři, neboť bylo jasné, že s jejich pomocí se budou lámat rekordy. A na první takový případ se už můžeme podívat díky Brazilcům z TecLab.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
5nm proces TSMC je plně rezervován, největší podíl má Apple 5nm proces TSMC je plně rezervován, největší podíl má Apple
Společnost TSMC se nedávno pochlubila tím, že její 5nm proces se vyvíjí velice dobře z hlediska výtěžnosti a je na cestě k tomu, aby se z něj stala ještě mnohem důležitější technologie, než je 7 nm. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA sama končí s profily pro SLI, podporu nechá na herních vývojářích NVIDIA sama končí s profily pro SLI, podporu nechá na herních vývojářích
Technologie SLI a CrossFire se dnes už dají označit spíše za mrtvé, čemuž ostatně firmy NVIDIA a AMD šly naproti. Sama NVIDIA jde nyní ještě dále, neboť podporu SLI už nechce řešit a nechává ji čistě na herních vývojářích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 3080 se ihned vyprodaly, co na to NVIDIA? GeForce RTX 3080 se ihned vyprodaly, co na to NVIDIA?
Včera po 15:00 našeho času vstoupily do prodeje grafické karty GeForce RTX 3080, ovšem mohli jsme sledovat, jak těch několik málo kusů bylo ihned pryč a kdy přijdou další, toť otázka. Nyní tu ale máme alespoň vyjádření NVIDIE. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Adata uvedla PCIe 4.0 SSD XPG Gammix S50 Lite Adata uvedla PCIe 4.0 SSD XPG Gammix S50 Lite
Na trhu s SSD se nově objeví výkonná SSD společnosti Adata pod herní značkou XPG. Jde o modely XPG Gammix S50 Lite, které využívají rozhraní PCIe 4.0 a dosahují přenosové rychlosti až 3900 MB/s.
Včera, aktualita, Milan Šurkala