reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD oficiálně představuje nové desktopové procesory Vishera

23.10.2012, Jan Vítek, aktualita
AMD oficiálně představuje nové desktopové procesory Vishera
Po roce čekání se na trhu objevují bez většího mediálního humbuku nové procesory AMD FX "Vishera", které nahrazují (respektive spíše zatím doplňují) starší Zambezi. Procesory Vishera mají dle očekávání nabídnout vyšší výkon (dle očekávání...
Po roce čekání se na trhu objevují bez většího mediálního humbuku nové procesory AMD FX "Vishera", které nahrazují (respektive spíše zatím doplňují) starší Zambezi. Procesory Vishera mají dle očekávání nabídnout vyšší výkon (dle očekávání 10 - 25%) díky modulům Piledriver, což jsou upravené a vyladěné Bulldozer a my jsme je mohli vyzkoušet už u nových APU jednotek AMD Trinity (recenze).
AMD Vishera a jejich protivníci


Jenomže Vishera již nabídnou plně vybavené Piledrivery, které nebudou ochuzeny o 8 MB cache třetí úrovně (L3), která se přidá ke 2 MB L2 cache na jeden modul. Základní pojetí architektury Piledriver totiž zůstává stejné jako u Bulldozeru. Jedná se o procesory složené z modulů, což jsou dvě procesorová jádra sdílející některé prostředky (FP jednotka), takže jde v podstatě o sofistikovanější obdobu technologie Hyperthreading od Intelu. Nemůžeme očekávat, že dvě jádra v rámci jednoho modulu budou mít stejný výkon jako dvě opravdu samostatná jádra.

K dispozici budou čtyřjádrové až osmijádrové procesory se dvěma až čtyřmi moduly vyráběné 32nm procesem HKMG v Global Foundries. Skládat se budou z celkem 1,2 mld tranzistorů na ploše 315 mm čtverečných. Podporovány pak budou paměti DDR3-1866 s dvoukanálovým zapojením a samozřejmě socket AM3+ se stejnými čipovými sadami jako minule, čili AMD 990FX, 990X a 970. A co se týče spotřeby, pak očekávat můžeme víceméně stejné hodnoty, neboť TDP nejvýkonnějšího FX (nyní 8350) zůstalo na 125 W.

Zdroj: TZ AMD
reklama