reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD Plus BOX - pozor na něj, není to originál

31.8.2004, Eagle , článek
AMD Plus BOX - pozor na něj, není to originál
Čtenáři a potencionální kupující pozor! Na trhy střední a východní Evropy se dostaly procesory AMD v krabici společně s neoriginálním chladičem a označené jako Plus BOX. Proti originálnímu balení BOX od AMD má však tato krabice jednu nepříjemnou vlastnost - na procesor v ní umístěný se nevztahuje záruka 3 roky. Neinformovaný kupující může podlehnout domnělé jistotě kvalitního produktu.
Plus BOX - horší než "obyč" BOX

Především díky společnosti ELKO se u nás začaly objevovat následující krabice kombinující procesor AMD bez chladiče (v balení zvaném tray) s neoriginálním chladičem:


Pozor, procesor v balení bez chladiče (tray) je určen k prodeji pouze výrobcům počítačů a firmou AMD je na něj poskytována záruka pouze 1 rok. Někteří prodejci, např. zmíněné ELKO, mohou přistoupit k prodeji s u nás pro koncové uživatele povinnou zárukou 2 roky. Znamená to však, že období druhého roku kryjí ze svého. Jinými slovy s reklamacemi v druhém roce to nemusí být zcela ideální a pokud náhodou prodejce zkrachuje, se zákazníkem se nikdo bavit nebude. Při koupi oficiálního balení BOX může AMD pomoci řešit reklamace na procesory dovezené prostřednictvím oficiálního kanálu, který v současnosti v ČR tvoří firmy LEVI International a FOX Computers, na Slovensku firma AGEM Computers. Na oficiální BOX balení procesorů od AMD se přitom vztahuje záruka 3 roky.

Další nepříjemnou "vlastností" Plus BOX balení je, že obsahuje velmi levný chladič, který údajně nemá měděnou základnu. Měděná kontaktní plocha je přitom firmou AMD vyžadována pro procesory s jádry Thoroughbred a Barton, bez ní chladič nemůže získat certifikaci. Není tak zaručeno, že dodaný chladič je vhodně dimenzován pro přibalený procesor. Jeho použití nelze v žádném případě doporučit. Mimo jiné mám také vyzkoušeno, že chladiče s měděnou kontaktní plochou tyto malé čipy opravdu chladí výrazně lépe.

Pozn.: Měděná kontaktní plocha není vyžadována u čipů s Heat Spreaderem, tedy Opteronů, Athlonů 64 a Sempronu 3100+.

V současnosti by měly být v Plus BOX balení k dostání tray procesory Athlon XP, Athlon MP, Sempron, Athlon 64 a Opteron.

Jak vypadá oficiální balení BOX

Následující fotografie ukazují oficiální balení BOX procesorů s tříletou zárukou:

Firma AMD v současnosti zjišťuje, který prodejce "ulil" tray procesory pro neautorizované Plus BOX balení a patrně v budoucnu proti tomuto prodejci podnikne obchodní kroky, které zamezí opakování situace.

Následuje oficiální vyjádření Tomáše Bučiny z českého zastoupení AMD:
"AMD Plus boxy, které se začaly nabízet ve východní Evropě, nejsou produkty balené společností AMD a nejsou prodávány autorizovanými distributory společnosti AMD. Boxované procesory AMD, známé jako PIB (processo-in-a-box) mají standardizovaný design balení AMD a jsou prodávány s tříletou zárukou. Prodávají je pouze autorizovaní distributoři AMD.
AMD bere velice vážně všechny zprávy o falšování svých produktů a tyto případy pečlivě vyšetřuje s cílem zjistit, kdo je zdrojem těchto produktů. Následně pak postupuje všemi dostupnými právními prostředky - včetně nástrojů občanského i trestního práva - proti osobám, které jsou zjištěny v souvislosti s podvodnými aktivitami týkajícími se produktů společnosti AMD."
reklama