www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD potichu uvádí na trh Radeony RX 5300 s Navi

AMD potichu uvádí na trh Radeony RX 5300 s Navi
, , aktualita
Společnost AMD si připravila nové karty Radeon RX 5300 vybavené čipy Navi, čily ty obsahují moderní 7nm čipy. A jak z jejich označení jasně vyplývá, tvořit budou low-end své generace, avšak jejich tiché uvedení na trh má svůj důvod. 
K oblíbeným
reklama
Jde zcela nepřekvapivě o to, že Radeon RX 5300 budou dle VideoCardz karty určené nejspíše pouze pro OEM zákazníky, kteří je pak budou prodávat až jako součást svých sestav. Ostatně i kdyby šlo o volně prodávané karty, nepředstavovaly by žádnou opravdovou novinku, neboť jde opět o staré známé čipy Navi 14, které se montují i do karet RX 5500. 
 
 
Radeon RX 5300 má kupodivu ve svém GPU Navi 14 stejný počet aktivních Stream procesorů jako Radeon RX 5500 XT, ovšem v ostatních ohledech to jsou znatelně slabší karty. Jde jednak o takt, jehož základ není znám, ovšem turbo končí na 1645 MHz, zatímco RX 5500 XT tikají až na 1845 MHz. Game Clock je pak 1445 MHz oproti 1717 MHz. 
 
Dále tu máme stejné paměti GDDR6 s taktem 14 Gb/s na pin, ovšem pouze s kapacitou 3 GB. To napovídá, že oproti RX 5500 XT se 4 či 8 GB byla osekána také sběrnice, a to konkrétně na 96 bitů, což propustnost srazí z 224 GB/s na 168 GB/s, čili o čtvrtinu. 
 
 
Nic z toho ale neumožní dosáhnout spotřeby, kterou by dokázal zcela pokrýt pouhý slot PCIe x16. Výsledné TBP je totiž i tak 100 W, takže přídavný napájecí konektor je nezbytný. Na druhou stranu by dle hodnoty TBP měl pohodlně stačit 6pinový PCIe dávající společně se slotem 150 W, ale z nějakého důvodu je tu 8pinový PCIe. 
 
 
Na nic lepšího než hraní v 1080p s velkým ohledem na kvalitu textur nám dnes karta se 3 GB paměti nebude stačit, ovšem jak si RX 5300 dle AMD vede oproti jisté OC verzi GeForce GTX 1650? Tu samozřejmě překonává, neboť jinak by se AMD do takového srovnání nepouštělo.
 
Webovou prezentaci nové karty naleznete zde


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk opět potvrdil záměr letět na Mars ve 2022, s lidmi snad už ve 2024 Elon Musk opět potvrdil záměr letět na Mars ve 2022, s lidmi snad už ve 2024
Elon Musk je znám svými smělými plány a opět ukázal, že si ve vesmírném cestování dost věří. Při přebírání ceny Axel Springer Award 2020 potvrdil, že by se první cesta SpaceX na Mars měla uskutečnit už za 2 roky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Kryptoměna Libra mění svůj název na Diem Dollar Kryptoměna Libra mění svůj název na Diem Dollar
Kryptoměna Libra, kterou původně představila společnost Facebook, nyní mění jméno. Ponese název Diem Dollar, čímž se chce zase o něco více zbavit své minulosti a problémů. Nakonec asi ani zdaleka nepůjde o tak rozsáhlý projekt, jak mělo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
GeForce RTX 3060 Ti vstoupily na trh, jaká je dostupnost? GeForce RTX 3060 Ti vstoupily na trh, jaká je dostupnost?
Už čtvrtý model z řady GeForce Ampere se začal prodávat. Jde o GeForce RTX 3060 Ti, které mají výrobcem doporučenou cenu od 11.500 Kč s daní. Do nabídek obchodů se dostaly už dříve, ale dostupné jsou až od 15:00. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Některé PS5 jsou hlučnější než jiné, jak je to možné? Některé PS5 jsou hlučnější než jiné, jak je to možné?
Zákazníci kupující si nové konzole PlayStation 5 nevědomky hrají menší "hlukovou loterii". Chlazení všech vyrobených modelů totiž není stejné, jak uvádí francouzský server Les Numériques. V čem se liší?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Microsoft vydal první Windows Feature Experience Pack. Co obsahuje? Microsoft vydal první Windows Feature Experience Pack. Co obsahuje?
Microsoft testuje nový způsob aktualizací, který urychlí přidávání nových funkcí do Windows 10. K běžným půlročním updatům přidá ještě nepravidelné balíčky. První z nich vychází již nyní v beta kanálu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik