www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD představilo Polaris i nástupce: HBM2 letos ještě nebudou

AMD představilo Polaris i nástupce: HBM2 letos ještě nebudou
, , aktualita
Dosud jsme měli za hotovou věc, že alespoň hi-end karty generace AMD Polaris využijí paměti HBM2. Namísto toho ale AMD představilo generaci, která se spokojí se stávajícími GDDR5 a HBM1. Podívat se můžeme také na další generace: Vega a Navi.
K oblíbeným
reklama
Na jednu stranu může být vynechání pamětí HBM2 zklamání, ale dle čerstvě zveřejněné roadmap firmy AMD se můžeme těšit na to, že příští tři generace grafických karet vždy přinesou velice slušné výkonnostní nárůsty. To lze vyčíst už z následujícího obrázku.

Máme tu tedy jako základ 28nm GPU, jež jsou ocejchovány výchozím označením 1x výkon/watt, zatímco chystané Polaris nabídnou v porovnání s nimi 2,5násobný výkon na watt, ovšem až generace Vega chystaná na začátek příštího roku má využít paměti HBM2. Nejspíše tedy právě ty především budou stát za vyšší energetickou účinností. V roce 2018 nás čekají čipy Navi, pro něž se počítá s ještě nepojmenovanou paměťovou technologií příští generace a pak je tu škálovatelnost. Lze se jen dohadovat, že by mohlo jít o nástupce dnešního CrossFire, který by efektivněji dokázal spřáhnout výkon více grafických čipů. A opět můžeme uvažovat o VR, pro které se mohou velice hodit dvě GPU, tedy každé vyhrazené jednomu oku. Především se ale můžeme těšit na to, že Vega má nabídnout o polovinu vyšší výkon než Polaris a Navi dokonce dvakrát, což je také slušné škálování.

Jak tedy AMD vysvětluje to, že karty Polaris ještě nevyužijí paměti HBM2? Především je třeba říci, že architektura Polaris byla vyvinuta i pro HBM2, což ale neznamená, že nemůže využít rovněž HBM1 a GDDR5. To tedy neznamená, že Polarisy musí využít HBM2. Firma se tedy vyjádřila tak, že dosud veřejně předvedla čipy Polaris pouze v konfiguraci s paměťmi GDDR5 a je důležité si uvědomit, že technologie HBM není v této době vhodná pro všechny segmenty, a to právě kvůli ceně. Co se týče mainstreamu, GDDR5 zůstávají tím nejvhodnějším řešením, které je rovněž efektivní a prostě životaschopné. Nyní je tedy už jasné, že prvních Radeonů s HBM2 se dočkáme až v příštím roce (Vega), a Polarisy by tak měly využít GDDR5 v případě středních a nižších modelů a HBM na výkonných kartách. To ale znamená, že ty budou stále s největší pravděpodobností omezeny kapacitou 4 GB. A jako obvykle, o GDDR5X nepadlo ani slovo.

AMD však slovy CEO Lisy Su slibuje, že z Polarisů budeme nadšeni, takže je zřejmé, že stagnující propustnost pamětí by měly vynahradit změny v architektuře, která dostupnou propustnost využije efektivněji. Šéf radeonové divize Raja Koduri zase ohlásil, že má za cíl, aby grafické čipy AMD "poháněly 90 % světových pixelů", čili jinými slovy si chce ukousnout 90 % z trhu, což je vzhledem k aktuální pozici firmy velice ambiciózní plán. A právě ten má firmě pomoci splnit především to, že přinese na trh postupně více a více energeticky efektivní GPU. Právě to má firmě více otevřít i mobilní trh, kde je otázka spotřeby mnohem ožehavější než u stolních počítačů.

Co se týče konkurenční firmy NVIDIA, pak je víceméně jasné, že ta v případě karet Pascal také nepředstaví modely s HBM2. V poslední době to sice vypadalo, že Samsung má před Hynixem, který tuto technologii s AMD vyvinul, ve výrobě HBM2 náskok, ale ten nebude velký. Jako vysoce pravděpodobné se tedy jeví to, že karty Pascal se stále spokojí s GDDR5 a hlavní výhodou bude přechod z 28nm technologie na 16nm FinFET.

Zdroj: AMD
reklama
Nejnovější články
Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000 Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000
Už zanedlouho budou moci výrobci desek oficiálně představit své nové modely pro procesory Threadripper, ovšem zatím to mohou být pouze náznaky, uniklé informace a jednotlivé snímky. Jeden takový tu máme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nové Intel Core i5 mají také dostat Hyper-threading Nové Intel Core i5 mají také dostat Hyper-threading
Můžeme být velice zvědaví na to, jakou novou desktopovou generaci Core nám Intel připraví. Zatím to vypadá, že Core i3 a rovněž Core i5 dostanou podporu Hyperthreadingu a pak lze jen čekat na to, jaké budou ceny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Jedi: Fallen Order jako nadějný návrat Star Wars pro jednoho hráče? Jedi: Fallen Order jako nadějný návrat Star Wars pro jednoho hráče?
Hry pro jednoho hráče bohužel ze světa Star Wars před několika lety zmizely. Zůstal multiplayer a pachuť po lootboxových experimentech, v nichž společnost Electronic Arts zkoušela, kam až může zajít. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD: EPYC nabízí oproti Intelu až 5,6x vyšší výkon na dolar AMD: EPYC nabízí oproti Intelu až 5,6x vyšší výkon na dolar
Společnost AMD provedla menší marketingový útok na Intel, když ukázala prezentaci, dle níž jsou její serverové procesory z hlediska poměru výkonu a ceny mnohem výhodnější. Mluví také o superpočítačích a energetické efektivitě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft varuje před vlastní aktualizací, ochromí Windows Defender ATP Microsoft varuje před vlastní aktualizací, ochromí Windows Defender ATP
Aktualizace operačního systému Microsoft Windows 10 a Server opět přinesly potíže navíc. V případě aktualizace KB4520062 jde o to, že její instalace ochromí bezpečnostní řešení Windows Defender ATP.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře