www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD představilo Polaris i nástupce: HBM2 letos ještě nebudou

AMD představilo Polaris i nástupce: HBM2 letos ještě nebudou
, , aktualita
Dosud jsme měli za hotovou věc, že alespoň hi-end karty generace AMD Polaris využijí paměti HBM2. Namísto toho ale AMD představilo generaci, která se spokojí se stávajícími GDDR5 a HBM1. Podívat se můžeme také na další generace: Vega a Navi.
K oblíbeným
reklama
Na jednu stranu může být vynechání pamětí HBM2 zklamání, ale dle čerstvě zveřejněné roadmap firmy AMD se můžeme těšit na to, že příští tři generace grafických karet vždy přinesou velice slušné výkonnostní nárůsty. To lze vyčíst už z následujícího obrázku.

Máme tu tedy jako základ 28nm GPU, jež jsou ocejchovány výchozím označením 1x výkon/watt, zatímco chystané Polaris nabídnou v porovnání s nimi 2,5násobný výkon na watt, ovšem až generace Vega chystaná na začátek příštího roku má využít paměti HBM2. Nejspíše tedy právě ty především budou stát za vyšší energetickou účinností. V roce 2018 nás čekají čipy Navi, pro něž se počítá s ještě nepojmenovanou paměťovou technologií příští generace a pak je tu škálovatelnost. Lze se jen dohadovat, že by mohlo jít o nástupce dnešního CrossFire, který by efektivněji dokázal spřáhnout výkon více grafických čipů. A opět můžeme uvažovat o VR, pro které se mohou velice hodit dvě GPU, tedy každé vyhrazené jednomu oku. Především se ale můžeme těšit na to, že Vega má nabídnout o polovinu vyšší výkon než Polaris a Navi dokonce dvakrát, což je také slušné škálování.

Jak tedy AMD vysvětluje to, že karty Polaris ještě nevyužijí paměti HBM2? Především je třeba říci, že architektura Polaris byla vyvinuta i pro HBM2, což ale neznamená, že nemůže využít rovněž HBM1 a GDDR5. To tedy neznamená, že Polarisy musí využít HBM2. Firma se tedy vyjádřila tak, že dosud veřejně předvedla čipy Polaris pouze v konfiguraci s paměťmi GDDR5 a je důležité si uvědomit, že technologie HBM není v této době vhodná pro všechny segmenty, a to právě kvůli ceně. Co se týče mainstreamu, GDDR5 zůstávají tím nejvhodnějším řešením, které je rovněž efektivní a prostě životaschopné. Nyní je tedy už jasné, že prvních Radeonů s HBM2 se dočkáme až v příštím roce (Vega), a Polarisy by tak měly využít GDDR5 v případě středních a nižších modelů a HBM na výkonných kartách. To ale znamená, že ty budou stále s největší pravděpodobností omezeny kapacitou 4 GB. A jako obvykle, o GDDR5X nepadlo ani slovo.

AMD však slovy CEO Lisy Su slibuje, že z Polarisů budeme nadšeni, takže je zřejmé, že stagnující propustnost pamětí by měly vynahradit změny v architektuře, která dostupnou propustnost využije efektivněji. Šéf radeonové divize Raja Koduri zase ohlásil, že má za cíl, aby grafické čipy AMD "poháněly 90 % světových pixelů", čili jinými slovy si chce ukousnout 90 % z trhu, což je vzhledem k aktuální pozici firmy velice ambiciózní plán. A právě ten má firmě pomoci splnit především to, že přinese na trh postupně více a více energeticky efektivní GPU. Právě to má firmě více otevřít i mobilní trh, kde je otázka spotřeby mnohem ožehavější než u stolních počítačů.

Co se týče konkurenční firmy NVIDIA, pak je víceméně jasné, že ta v případě karet Pascal také nepředstaví modely s HBM2. V poslední době to sice vypadalo, že Samsung má před Hynixem, který tuto technologii s AMD vyvinul, ve výrobě HBM2 náskok, ale ten nebude velký. Jako vysoce pravděpodobné se tedy jeví to, že karty Pascal se stále spokojí s GDDR5 a hlavní výhodou bude přechod z 28nm technologie na 16nm FinFET.

Zdroj: AMD
reklama
Nejnovější články
Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy
Neutronové hvězdy jsou samy o sobě jedny z nejzajímavějších objektů našeho vesmíru. Měly blízko k tomu, aby se staly černou dírou, ale namísto toho jsou z nich neuvěřitelně husté koule. Nyní nám jde o vznik jedné takové z velice vzácného objektu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
MSI už nyní ukázalo své desky s X570 pro Ryzen 3000 MSI už nyní ukázalo své desky s X570 pro Ryzen 3000
Základní desky s čipovými sadami X570 a potažmo i s jinými pro Ryzen 3000 by se měly odhalit až tehdy, když AMD zavelí. Nicméně společnost MSI už ukázala své nové desky, a to pěkně podrobně ve videu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Objevil se další test údajného CPU Ryzen 3000, bude i 5 GHz? Objevil se další test údajného CPU Ryzen 3000, bude i 5 GHz?
Už za pouhé čtyři dny nám Lisa Su představí nové 7nm procesory Ryzen 3000 a doufejme také karty s GPU Navi. Nové procesory tak už musí někde být testovány a lze očekávat, že nejnovější informace už mohou mít reálný podklad.
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
ARM ukončilo spolupráci s Huawei kvůli nařízení Trumpa ARM ukončilo spolupráci s Huawei kvůli nařízení Trumpa
Administrativa Donalda Trumpa nařídila ukončení spolupráce americkým firmám s čínskou společností Huawei kvůli obchodní válce a obavám z různých forem špionáže. Spolupráci tak ukončilo dokonce i britské ARM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu
Také Google má nyní velký bezpečnostní průšvih. Ukázalo se totiž, že podnikoví uživatelé balíku aplikací G Suite mohli mít svá hesla uložená na serverech společnosti v textové podobě bez zahashování.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů