www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD představilo Polaris i nástupce: HBM2 letos ještě nebudou

AMD představilo Polaris i nástupce: HBM2 letos ještě nebudou
, , aktualita
Dosud jsme měli za hotovou věc, že alespoň hi-end karty generace AMD Polaris využijí paměti HBM2. Namísto toho ale AMD představilo generaci, která se spokojí se stávajícími GDDR5 a HBM1. Podívat se můžeme také na další generace: Vega a Navi.
K oblíbeným
reklama
Na jednu stranu může být vynechání pamětí HBM2 zklamání, ale dle čerstvě zveřejněné roadmap firmy AMD se můžeme těšit na to, že příští tři generace grafických karet vždy přinesou velice slušné výkonnostní nárůsty. To lze vyčíst už z následujícího obrázku.

Máme tu tedy jako základ 28nm GPU, jež jsou ocejchovány výchozím označením 1x výkon/watt, zatímco chystané Polaris nabídnou v porovnání s nimi 2,5násobný výkon na watt, ovšem až generace Vega chystaná na začátek příštího roku má využít paměti HBM2. Nejspíše tedy právě ty především budou stát za vyšší energetickou účinností. V roce 2018 nás čekají čipy Navi, pro něž se počítá s ještě nepojmenovanou paměťovou technologií příští generace a pak je tu škálovatelnost. Lze se jen dohadovat, že by mohlo jít o nástupce dnešního CrossFire, který by efektivněji dokázal spřáhnout výkon více grafických čipů. A opět můžeme uvažovat o VR, pro které se mohou velice hodit dvě GPU, tedy každé vyhrazené jednomu oku. Především se ale můžeme těšit na to, že Vega má nabídnout o polovinu vyšší výkon než Polaris a Navi dokonce dvakrát, což je také slušné škálování.

Jak tedy AMD vysvětluje to, že karty Polaris ještě nevyužijí paměti HBM2? Především je třeba říci, že architektura Polaris byla vyvinuta i pro HBM2, což ale neznamená, že nemůže využít rovněž HBM1 a GDDR5. To tedy neznamená, že Polarisy musí využít HBM2. Firma se tedy vyjádřila tak, že dosud veřejně předvedla čipy Polaris pouze v konfiguraci s paměťmi GDDR5 a je důležité si uvědomit, že technologie HBM není v této době vhodná pro všechny segmenty, a to právě kvůli ceně. Co se týče mainstreamu, GDDR5 zůstávají tím nejvhodnějším řešením, které je rovněž efektivní a prostě životaschopné. Nyní je tedy už jasné, že prvních Radeonů s HBM2 se dočkáme až v příštím roce (Vega), a Polarisy by tak měly využít GDDR5 v případě středních a nižších modelů a HBM na výkonných kartách. To ale znamená, že ty budou stále s největší pravděpodobností omezeny kapacitou 4 GB. A jako obvykle, o GDDR5X nepadlo ani slovo.

AMD však slovy CEO Lisy Su slibuje, že z Polarisů budeme nadšeni, takže je zřejmé, že stagnující propustnost pamětí by měly vynahradit změny v architektuře, která dostupnou propustnost využije efektivněji. Šéf radeonové divize Raja Koduri zase ohlásil, že má za cíl, aby grafické čipy AMD "poháněly 90 % světových pixelů", čili jinými slovy si chce ukousnout 90 % z trhu, což je vzhledem k aktuální pozici firmy velice ambiciózní plán. A právě ten má firmě pomoci splnit především to, že přinese na trh postupně více a více energeticky efektivní GPU. Právě to má firmě více otevřít i mobilní trh, kde je otázka spotřeby mnohem ožehavější než u stolních počítačů.

Co se týče konkurenční firmy NVIDIA, pak je víceméně jasné, že ta v případě karet Pascal také nepředstaví modely s HBM2. V poslední době to sice vypadalo, že Samsung má před Hynixem, který tuto technologii s AMD vyvinul, ve výrobě HBM2 náskok, ale ten nebude velký. Jako vysoce pravděpodobné se tedy jeví to, že karty Pascal se stále spokojí s GDDR5 a hlavní výhodou bude přechod z 28nm technologie na 16nm FinFET.

Zdroj: AMD
reklama
Nejnovější články
Amazon začne streamovat hry. Příští měsíc spustí službu Luna Amazon začne streamovat hry. Příští měsíc spustí službu Luna
Nvidia, Google a Microsoft mají nového konkurenta. Amazon totiž představil platformu Luna, která umožní streamování her až ve 4K se 60 fps. Předplatné bude rozděleno do kanálů a svůj vlastní bude mít také Ubisoft.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Tesle spadla počítačová síť, majitelé se pomocí telefonů nedostali do auta Tesle spadla počítačová síť, majitelé se pomocí telefonů nedostali do auta
Společnost Tesla musela řešit nemilý problém. Lehla ji celá počítačová síť, takže nefungoval nejen web, ale ani mobilní aplikace. Majitelé se tak pomocí telefonů dočasně nemohli dostat do svých aut.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Baldur's Gate 3 beta se odkládá, ale máme tu požadavky na hardware Baldur's Gate 3 beta se odkládá, ale máme tu požadavky na hardware
Očekávaný návrat série Baldur's Gate v podobě třetího dílu založeného na moderní edici pravidel D&D se bohužel odkládá. Betaverze pro veřejné testování v rámci předběžného přístupu tak přijde později, ale ne o moc.
Včera, aktualita, Jan Vítek
WD reorganizuje, rozdělí se na dva podniky pro SSD a HDD WD reorganizuje, rozdělí se na dva podniky pro SSD a HDD
Western Digital je jeden ze zbývajících tradičních výrobců pevných disků, který ale už dávno přešel i na výrobu SSD. Nyní se ale rozhodl, že vyrábět HDD a SSD pod jednou střechou nedělá dobrotu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Intel vypustil do světa 10nm Atomy Embedded, aneb Elkhart Lake Intel vypustil do světa 10nm Atomy Embedded, aneb Elkhart Lake
O procesorech Elkhart Lake jsme věděli už před rokem a půl a ty se nyní dostávají na trh coby 10nm generace Atom Embedded. Založeny jsou už na procesu SuperFin a jádrech Tremont. K dispozici budou ve třech řadách. 
Včera, aktualita, Jan Vítek