www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD RDNA 2 využívá Duty Cycle Scaling, vypínání jádra pro krocení spotřeby

AMD RDNA 2 využívá Duty Cycle Scaling, vypínání jádra pro krocení spotřeby
, , aktualita
Dle serveru Phoronix patří mezi techniky grafických čipů generace RDNA 2 také jistá Duty Cycle Scaling. Ta poslouží k tomu, aby se GPU mohlo lépe vypořádat s vysokou zátěží přinášející vysoké teploty. 
K oblíbeným
reklama
Phoronix objevil funkci Duty Cycle Scaling v linuxových ovladačích určených právě pro GPU RDNA2. Ta se tedy týká managementu napájení a teplot, přičemž se zaměřuje především na nízkospotřebový hardware, čili do toho by rozhodně neměly spadat výkonné desktopové karty. Pro jejich majitele by ostatně popis této funkce mohl působit přímo hrůzostrašně, neboť jde o vypínání GPU v případě těžké zátěže a vysokých teplot, aby to mohlo být poté opět zapnuto. Jde tak v podstatě o jakýsi ultimátní throttling, kdy se nepřikročí jen ke snížení taktu, ale rovnou se vypne celé jádro. 
 
 
Na jak dlouho ale Duty Cycle Scaling dokáže jádro vypnout, toť otázka. My se dozvíme pouze to, že tuto dobu si bude řídit firmware a také je tu zmínka o tom, že existuje i režim, při němž se GPU vypíná synchronizovaně mezi vykreslováním snímků. Čili to naznačuje, že GPU je či může být odstaveno spíše jen na jednotky milisekund a v takovém případě by mohlo jít možná i o efektivnější metodu pro snížení spotřeby v porovnání s prostým omezovačem snímkovací frekvence. 
 
Phoronix však tuto funkci vidí opravdu spíše jako poslední možnost, jak docílit snížení teplot, aby systém rovnou nespadnul. Ostatně kdyby mělo být GPU pomocí Duty Cycle Scaling odstaveno na stovky milisekund, uživatel by to vnímal přinejlepším jako zadrhávající se obraz, čili česky řečeno stuttering. A to samozřejmě nikdo nechce, takže právě proto můžeme tuto funkci vidět spíše jako ruční brzdu. 
 
Podpora Duty Cycle Scaling je zatím omezena GPU Navy Flounder a Dimgrey Cavefish, což jsou pravděpodobně chystaná GPU s RDNA 2, která přijdou na trh i jako slabší Radeony RX 6000. Vedle toho ale jde i o výbavu GPU Sienna Cichlid, čili aktuálních Navi 21. Nicméně to automaticky neznamená, že dané produkty budou tuto funkci využívat. Ostatně Duty Cycle Scaling musí podporovat také firmware, ovladače i operační systém.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala