www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD Renoir FP6 má pouze PCIe 3.0 x8: omezení pro grafiky na noteboocích

AMD Renoir FP6 má pouze PCIe 3.0 x8: omezení pro grafiky na noteboocích
, , aktualita
Igor Wallosek přinesl nový blokový diagram, který se týká procesorů Renoir FP6, čili Ryzen 4000H a 4000U. A vysvětluje nám, proč se výrobci notebooků nejspíše zdráhají k těmto procesorům přidávat výkonnější grafiky. 
K oblíbeným
reklama
Desktopové verze procesoru Ryzen 4000 generace Renoir jsou vybaveny 16 linkami rozhraní PCI Express a další čtyři nabízí pro M.2 SSD. Jde sice stále o verzi 3.0, ovšem i tak to stačí a jde o mnohem lepší nabídku než v případě mobilních verzí Ryzen 4000H a 4000U, které dle následujícího diagramu mají pouze osm linek PCIe 3.0 pro grafiku (či případně jen čtyři, záleží na konfiguraci). 
 
 - klikněte pro zvětšení - 
 
Jak ukazuje test serveru TechPowerUp, rozdíly mezi PCIe 3.0 x8 a x16 tu jsou a ne zrovna zanedbatelné. Jsou dostatečně významné na to, aby pak majitelé notebooků mohli řešit, proč má jejich model tak podezřele nízký výkon a pak by se mohlo vcelku snadno přijít na to, že jde o vliv propustnosti sběrnice PCIe. Jde navíc zvláště o rozlišení 1080p, které se využívá velice často, a to zvlášť v mobilním světě.
 
Právě to tak může být důvod, proč se výrobci notebooků obecně zdráhají do notebooků s novými APU Ryzen dávat výkonnější grafické karty, na což Igor Wallosek rovněž poukazuje. Nikdo nebrání výrobcům nasadit silnější grafiky, ale pouze Dell vypustil do světa modely jako G5 15 s Radeonem RX 5600M a Alienware R3 s RX 5700M. Důvodů k jejich absenci na trhu ale může být pochopitelně více, než je jen omezený počet linek sběrnice PCIe.
 
Ostatně AMD válčí s OEM výrobci už dlouho a že je nyní opravdu čas se zaměřit na jejich trh, to dokazuje právě nástup desktopových Ryzenů Renoir, které jsou zatím určeny pouze pro OEM. Maloobchod má ostatně AMD už v podstatě pod palcem, neboť už dlouho informujeme o tom, jak prodej Ryzenů na různých trzích, včetně německého, japonského i toho našeho, naprosto převládá nad Core.
 
Nakonec jsme se od Igora dozvěděli, že Cezanne, nástupce aktuálních Renoir, bude mít kupodivu stále ve výbavě PCIe verze 3.0, ovšem snad už to nebude jen osm linek. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel potvrzuje jádra Cypress Cove na RKL-S a slibuje alespoň 10% růst IPC Intel potvrzuje jádra Cypress Cove na RKL-S a slibuje alespoň 10% růst IPC
Intel si pochopitelně všímá toho, jaké ohlasy vyvolává nástup nových procesorů Ryzen 5000 připravených konkurenčním AMD. Zatím ale může vytáhnout do pole pouze s novými informacemi o chystaných Rocket Lake-S. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Máte zájem o novou výkonnou grafiku? Smůla, na trhu je vakuum Máte zájem o novou výkonnou grafiku? Smůla, na trhu je vakuum
Na začátku letošního školního roku byly představeny nové GeForce, které obrátily trh s herními grafikami naruby. Kdo si myslel, že si hned bude moci koupit zbrusu nový model, a proto se ihned zbavil toho starého, udělal nejlépe, když si to zatím rozmyslel.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
MSI uvádí herní monitor Optix MAG274QRF-QD s technologií Quantum Dot MSI uvádí herní monitor Optix MAG274QRF-QD s technologií Quantum Dot
MSI přidalo do nabídky další herní monitor z řady Optix, který se příští měsíc dostane i na česý trh. Monitor nabídne rozlišení WQHD na úhlopříčce 27 palců a využívá technologii Quantum Dot, kterou můžeme znát z televizorů. 
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik10 komentářů