www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD Renoir FP6 má pouze PCIe 3.0 x8: omezení pro grafiky na noteboocích

AMD Renoir FP6 má pouze PCIe 3.0 x8: omezení pro grafiky na noteboocích
, , aktualita
Igor Wallosek přinesl nový blokový diagram, který se týká procesorů Renoir FP6, čili Ryzen 4000H a 4000U. A vysvětluje nám, proč se výrobci notebooků nejspíše zdráhají k těmto procesorům přidávat výkonnější grafiky. 
K oblíbeným
reklama
Desktopové verze procesoru Ryzen 4000 generace Renoir jsou vybaveny 16 linkami rozhraní PCI Express a další čtyři nabízí pro M.2 SSD. Jde sice stále o verzi 3.0, ovšem i tak to stačí a jde o mnohem lepší nabídku než v případě mobilních verzí Ryzen 4000H a 4000U, které dle následujícího diagramu mají pouze osm linek PCIe 3.0 pro grafiku (či případně jen čtyři, záleží na konfiguraci). 
 
 - klikněte pro zvětšení - 
 
Jak ukazuje test serveru TechPowerUp, rozdíly mezi PCIe 3.0 x8 a x16 tu jsou a ne zrovna zanedbatelné. Jsou dostatečně významné na to, aby pak majitelé notebooků mohli řešit, proč má jejich model tak podezřele nízký výkon a pak by se mohlo vcelku snadno přijít na to, že jde o vliv propustnosti sběrnice PCIe. Jde navíc zvláště o rozlišení 1080p, které se využívá velice často, a to zvlášť v mobilním světě.
 
Právě to tak může být důvod, proč se výrobci notebooků obecně zdráhají do notebooků s novými APU Ryzen dávat výkonnější grafické karty, na což Igor Wallosek rovněž poukazuje. Nikdo nebrání výrobcům nasadit silnější grafiky, ale pouze Dell vypustil do světa modely jako G5 15 s Radeonem RX 5600M a Alienware R3 s RX 5700M. Důvodů k jejich absenci na trhu ale může být pochopitelně více, než je jen omezený počet linek sběrnice PCIe.
 
Ostatně AMD válčí s OEM výrobci už dlouho a že je nyní opravdu čas se zaměřit na jejich trh, to dokazuje právě nástup desktopových Ryzenů Renoir, které jsou zatím určeny pouze pro OEM. Maloobchod má ostatně AMD už v podstatě pod palcem, neboť už dlouho informujeme o tom, jak prodej Ryzenů na různých trzích, včetně německého, japonského i toho našeho, naprosto převládá nad Core.
 
Nakonec jsme se od Igora dozvěděli, že Cezanne, nástupce aktuálních Renoir, bude mít kupodivu stále ve výbavě PCIe verze 3.0, ovšem snad už to nebude jen osm linek. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel potvrdil Sapphire Rapids na příští rok a 144vrstvé NAND Flash na letošek Intel potvrdil Sapphire Rapids na příští rok a 144vrstvé NAND Flash na letošek
Intel by měl nyní už rychle postupovat při vývoji procesorových generací pro servery, neboť Ice Lake si chystá ještě na tento rok a Sapphire Rapids byly potvrzeny na příští rok, takže je bude od sebe dělit právě jen cca rok. A co nové paměti 3D NAND Flash?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev
Intel se včera pochlubil mnoha novinkami, mezi něž si dnes můžeme zařadit také nové paměti 3D XPoint a s nimi ještě dnes nekončíme, ale o tom až později. Architecture Day 2020 firmy Intel tak přinesl i nové Optane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou
Společnost Epic Games vytáhla do tuhého boje proti provizím na oficiálních obchodech Apple App Store a Google Play Store. Do své hry Fortnite zabudovala možnost přímého placení, což vyústilo ve stažení hry z obchodů a soudní pře.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík
Perovskitové a organické solární panely mají mnoho slibných vlastností, ale i problémů. Nyní byly vyzkoušeny i ve Vesmíru a zde prokázaly velmi dobré výkony. Potěší i výroba elektřiny ve stínu z odraženého ambientního světla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření
Intel dnes prezentoval řadu novinek, z nichž některé jsme již nakousli ráno, ale nyní se už můžeme podívat na celou prezentaci. Půjde o novou výrobní technologii, procesory, grafické čipy, roadmap i pouzdření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře