www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 5 5600U Cezanne: o 200 MHz vyšší takt než Renoir

AMD Ryzen 5 5600U Cezanne: o 200 MHz vyšší takt než Renoir
, , aktualita
Společnost AMD postupně zkracuje náskok desktopových generací, který měly oproti mobilním verzím. Cezanne s architekturou Zen 3 by totiž měly dorazit již brzy na jaře či snad ještě v zimním kvartálu. Co nabídnou? 
K oblíbeným
reklama
První generace procesorů Ryzen neměla žádnou mobilní verzi, alespoň pokud se řídíme dle označení generací. Žádná APU Ryzen 1000 tak nenastoupila a přišla až generace APU Ryzen 2000, ovšem založená právě na úvodní verzi architektury Zen a 14nm procesu od GlobalFoundries. Právě tím vznikla propast mezi mobilními a desktopovými procesory AMD a také ona nesrovnalost, kterou se AMD letos už rozhodlo odstranit tím, že u své nové desktopové generace přeskočilo označení 4000 a představilo Ryzen 5000. 
 
 
Pak tu ale byla i propast časová, neboť první CPU Zen dorazily téměř o rok dříve než první desktopová APU a o 10 měsíců před mobilními APU. I tento rozdíl se ale pozvolna vytrácí, neboť desktopové Ryzen 5000 se Zen 3 přijdou na trh v listopadu a APU Ryzen 5000 rovněž se Zen 3 očekáváme už brzy na jaře. 
 
Dalo by se také říci, že by bylo vhodnější, aby AMD začalo dříve posílat na trh mobilní APU Ryzen vzhledem k tomu, že notebooků se už dávno prodává mnohem více než desktopů. To je sice pravda, ale nesmíme zapomenout, že tu máme už druhou desktopovou generaci, kterou tvoří malé čiplety a vedle nich I/O čipy tvořené starým procesem, zatímco APU využívají mnohem větší monolity vyráběné moderním procesem.
 
Z tohoto pohledu má smysl snažit se vyslat na trh nejdříve produkty s menšími čipy, které slibují celkově vyšší výtěžnost a až pak se snažit o větší, zvláště pokud jde o APU, která jsou zvláště na desktopech stále viděna jako levné řešení. A nejspíše i právě z toho důvodu jsme dosud v maloobchodě neviděli nové desktopové čipy Renoir a je otázka, kdy dorazí (AMD to koneckonců slíbilo). 
 
Nyní se ale chceme krátce podívat na chystané Cezanne, čili právě nástupce aktuálních Renoir. Ty slibují o 200 MHz vyšší základní takt i turbo, a to konkrétně takty 2,3 až 4,2 GHz v případě nejmenovaného šestijádra, dále pak 7 CU v grafickém jádru na 1,8 GHz a cTDP mezi 10 a 25 W. Nejspíše si tak čteme specifikace chystaného Ryzen 5 5600U, který by tak měl dostat jednu jednotku CU navíc oproti 4600U plus zmíněných 200 MHz. 
 
Ovšem aby si AMD mezi svými čipy nedělalo jen pořádek, ale zachovávalo rovnováhu s chaosem, máme prý očekávat také slabší modely Ryzen 5000U, které nebudou patřit mezi Cezanne, ale Lucienne. A že Lucienne Bisson byla Renoirova dcera, pak tyto procesory stále ponesou architekturu Zen 2 právě z generace Renoir a mělo by jít logicky o čtyřjádrové modely.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém
Microsoft dnes vydal nový widget pro Xbox Game Bar, který zobrazuje procesy využívající CPU, GPU a RAM. Uživatel může snadno ukončit ostatní aplikace bez opouštění hry. Další funkce potom prozradí, zda je počítač připraven na DirectX 12 Ultimate.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Google přichází se službou VPN v balíku Google One Google přichází se službou VPN v balíku Google One
Společnost Google přichází s novou službou pro své zákazníky. V rámci nejvyšší verze svého balíčku Google One zpřístupňuje uživatelům službu VPN pro zařízení s Androidem. Služba ale nebude dostupná všude.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže
Společnost Apple zveřejnila své finanční výsledky. Nebyly sice zrovna špatné, ale bylo zde několik závažných propadů. Vrásky na čele způsobila především Čína, ale moc radosti nebylo ani z prodejů iPhonů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Spotify má 320 milionů aktivních uživatelů, o 29 % více než před rokem Spotify má 320 milionů aktivních uživatelů, o 29 % více než před rokem
Streamovací služba Spotify může částečně slavit. Počet posluchačů se mezi ročně opět výrazně zvýšil, a to o 29 % na nynějších 320 milionů lidí. Bohužel ohledně ziskovosti to už není tak moc slavné.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel Rocket Lake na Z590 proti Comet Lake, jak si vede? Intel Rocket Lake na Z590 proti Comet Lake, jak si vede?
Na světlo světa se dostaly testy nového osmijádrového procesoru generace Intel Rocket Lake-S, takže my si můžeme výsledky už srovnat s tím, co předvádí aktuální generace Comet Lake-S. Vypadá to na výrazné zvýšení výkonu na takt? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář