www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 5 v provozu bez chladiče, co se stane?

AMD Ryzen 5 v provozu bez chladiče, co se stane?
, , aktualita
Mnozí si jistě dobře pamatují dobu Athlonů a všemožné testy, které ukazovaly, že tyto procesory nejsou vybaveny tepelnou ochranou schopnou zareagovat na náhlou ztrátu chlazení. Jak je tomu dnes?
K oblíbeným
reklama
Na začátku tohoto tisíciletí šlo o souboj Athlonů na straně AMD a Pentií 4 od Intelu, přičemž řádný rozruch vyvolal test serveru Tom's Hardware, který si můžeme připomenout, protože na YouTube ještě ono video je k dispozici. 
 
 
Test byl jednoduchý, vzaly se prostě sestavy s procesory Pentium 4, Pentium III a Athlon, spustil se na nich Quake III a poté z procesorů někdo sejmul chladič. Pentia to přežila, zatímco Athlon dosáhl teploty 370 °C, což byla pro něj samozřejmě konečná. A jak se ostatně i píše v komentářích pod videem, tento test nebyl vzhledem k AMD zrovna fér, neboť pro Athlon prý byla využita starší deska bez funkce tepelné ochrany. Samotný server Tom's Hardware byl poté nařčen z toho, že stranil Intelu a dostal za to řádně zaplaceno, ale to už je jen skandál patřící minulosti, k němuž těžko lze najít něco průkazného. 
 
Ale dívejme se na přítomnost, kterou ukazuje overclocker der8auer. Ten si může ve svých pokusech dovolit hardware i ničit, aby se dobral výsledků, ovšem v tom nejnovějším by k fatálním následkům dojít rozhodně nemělo. Máme tu test Ryzenu 5 3600 bez chladiče na moderní desce od Asusu s X570. 
 
 
A tento test také není prostě o tom, že se sundá chladič a bude se čučet na to, co se stane. Jde i o pokus s nastavením takového provozního napětí, které při jisté frekvenci umožní procesor použít bez chladiče. Nebude to snadné už jen kvůli tomu, jaké při tomto testu v Německu panovaly teploty. 
 
To se samozřejmě neobejde bez snižování taktů, aby procesor zvládl pracovat při nižším napětí. Nejnižší násobič, který šlo v BIOSu nastavit, byl 28x a napětí bylo zvoleno 0,95 V, manuálně bez offsetu. CPU bylo i v zátěži se 6C/12T stabilní a vzalo si samo pouze kolem 25 W. Poté der8auer ještě trošku snížil napětí a více pro snížení spotřeby nešlo dělat, takže bylo na čase sundat chladič. 
 
Po dvou minutách teplota vzrostla na 92 °C, samozřejmě bez zátěže, a dále rostla, aniž by procesor reagoval změnou napětí nebo škrcením výkonu (snížení taktu). Po dosažení 113 °C dle interních senzorů a překročení 100 °C na heatspreaderu se systém vypnul. Poté bylo ještě vyzkoušeno výchozí nastavení BIOSu, aby se ukázalo, zda s automatikou to nebude lepší, ale nepodařilo se ani nabootovat Windows. 
 
Hlavní problém celého testu je tak ten, že není umožněno dostatečně snížit násobič a napájecí napětí k tomu, aby šlo uvažovat o provozu bez chladiče. To je ovšem i otázka toho, co umožní základní deska a její BIOS. Zajímavé je, že testovaný procesor na rozdíl od Intel Coffee Lake se ani nesnažil přežít bez chladiče déle a nezačal si sám snižovat takt a napájecí napětí. Prostě a jednoduše dodržoval nastavení a po překročení prahové hodnoty teploty se sestava vypnula.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC
Společnost Western Digital si připravila novou produktovou řadu WD_BLACK, která se skládá z externích pevných disků i SSD určených pro počítače PC i herní konzole. Vybaveny jsou rychlým rozhraním a zaujmout chtějí i svým designem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen
Na světlo světa se dostaly záznamy o raných vzorcích procesorů generace Intel Tiger Lake, které by se měly objevit někdy v příštím roce. Vybaveny přitom mají být už 12. generací grafiky Intel, čili Xe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc
Pokud někdo nechce investovat do vlastních solárních panelů, které si namontuje třeba na střechu svého domu, může si je nyní od společnosti Tesla pronajmout. Ceny přitom začínají na 50 dolarech měsíčně. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet
Díky vesmírnému teleskopu Kepler a mapovacímu Gaia jsou k dispozici informace, z nichž se dá odvodit přibližný počet planet jistého typu. A ty říkají, že naše galaxie by měla být domovem pro až 10 miliard planet srovnatelných se Zemí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
NVIDIA vybavila servery GeForce Now podporou RTX NVIDIA vybavila servery GeForce Now podporou RTX
NVIDIA provozuje vlastní herní streamovou službu, a sice známou platformu GeForce Now. Nyní se dozvídáme, že ta nabídne i možnost hrát hry s podporou technologií RTX. Servery tak byly vybaveny příslušnými kartami.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář