www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 5 v provozu bez chladiče, co se stane?

AMD Ryzen 5 v provozu bez chladiče, co se stane?
, , aktualita
Mnozí si jistě dobře pamatují dobu Athlonů a všemožné testy, které ukazovaly, že tyto procesory nejsou vybaveny tepelnou ochranou schopnou zareagovat na náhlou ztrátu chlazení. Jak je tomu dnes?
K oblíbeným
reklama
Na začátku tohoto tisíciletí šlo o souboj Athlonů na straně AMD a Pentií 4 od Intelu, přičemž řádný rozruch vyvolal test serveru Tom's Hardware, který si můžeme připomenout, protože na YouTube ještě ono video je k dispozici. 
 
 
Test byl jednoduchý, vzaly se prostě sestavy s procesory Pentium 4, Pentium III a Athlon, spustil se na nich Quake III a poté z procesorů někdo sejmul chladič. Pentia to přežila, zatímco Athlon dosáhl teploty 370 °C, což byla pro něj samozřejmě konečná. A jak se ostatně i píše v komentářích pod videem, tento test nebyl vzhledem k AMD zrovna fér, neboť pro Athlon prý byla využita starší deska bez funkce tepelné ochrany. Samotný server Tom's Hardware byl poté nařčen z toho, že stranil Intelu a dostal za to řádně zaplaceno, ale to už je jen skandál patřící minulosti, k němuž těžko lze najít něco průkazného. 
 
Ale dívejme se na přítomnost, kterou ukazuje overclocker der8auer. Ten si může ve svých pokusech dovolit hardware i ničit, aby se dobral výsledků, ovšem v tom nejnovějším by k fatálním následkům dojít rozhodně nemělo. Máme tu test Ryzenu 5 3600 bez chladiče na moderní desce od Asusu s X570. 
 
 
A tento test také není prostě o tom, že se sundá chladič a bude se čučet na to, co se stane. Jde i o pokus s nastavením takového provozního napětí, které při jisté frekvenci umožní procesor použít bez chladiče. Nebude to snadné už jen kvůli tomu, jaké při tomto testu v Německu panovaly teploty. 
 
To se samozřejmě neobejde bez snižování taktů, aby procesor zvládl pracovat při nižším napětí. Nejnižší násobič, který šlo v BIOSu nastavit, byl 28x a napětí bylo zvoleno 0,95 V, manuálně bez offsetu. CPU bylo i v zátěži se 6C/12T stabilní a vzalo si samo pouze kolem 25 W. Poté der8auer ještě trošku snížil napětí a více pro snížení spotřeby nešlo dělat, takže bylo na čase sundat chladič. 
 
Po dvou minutách teplota vzrostla na 92 °C, samozřejmě bez zátěže, a dále rostla, aniž by procesor reagoval změnou napětí nebo škrcením výkonu (snížení taktu). Po dosažení 113 °C dle interních senzorů a překročení 100 °C na heatspreaderu se systém vypnul. Poté bylo ještě vyzkoušeno výchozí nastavení BIOSu, aby se ukázalo, zda s automatikou to nebude lepší, ale nepodařilo se ani nabootovat Windows. 
 
Hlavní problém celého testu je tak ten, že není umožněno dostatečně snížit násobič a napájecí napětí k tomu, aby šlo uvažovat o provozu bez chladiče. To je ovšem i otázka toho, co umožní základní deska a její BIOS. Zajímavé je, že testovaný procesor na rozdíl od Intel Coffee Lake se ani nesnažil přežít bez chladiče déle a nezačal si sám snižovat takt a napájecí napětí. Prostě a jednoduše dodržoval nastavení a po překročení prahové hodnoty teploty se sestava vypnula.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chystá se PlayStation 5 Pro a mluví se o PS6 v roce 2026 Chystá se PlayStation 5 Pro a mluví se o PS6 v roce 2026
Společnost Sony naznačila, že nastoupí i konzole PlayStation 5 Pro, která bude pro pátou generaci znamenat nejspíše to, co PlayStation 4 Pro ve čtvrté generaci. Vedle toho už se také mluví o PS6. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Začnou roboti opravovat a tankovat satelity ve vesmíru? Začnou roboti opravovat a tankovat satelity ve vesmíru?
Výzkumníci z University of Cincinnati vyvíjejí základ nové sítě robotických zařízení, která by byla schopna opravovat satelity na nízké orbitě a také jim zajišťovat doplňování paliva. Kdo za tímto projektem stojí? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cougar Conquer 2: skříňová extravagance Cougar Conquer 2: skříňová extravagance
Počítačová skříň Conquer 2 od společnosti Cougar se dá označit za čistou extraganci a protipól designově minimalistických modelů. Ostatně vypadá jako součást duhovkami vybarveného transformera. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Preferred Networks MN-Core: čtyřdílný čip s plochou 3000 čtverečných milimetrů Preferred Networks MN-Core: čtyřdílný čip s plochou 3000 čtverečných milimetrů
V poslední době se můžeme kochat pohledem na stále větší počítačové čipy, ale to především díky tomu, že jsou tvořeny více monolity. Jeden takový s plochou přes 3000 milimetrů čtverečných využívá i karta od Preferred Networks. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) získala dalšího robotického obyvatele, jímž je CIMON-2. A jak jeho název napovídá, není to první robot svého druhu. Už loni na ISS pobýval jeho předchůdce CIMON od IBM. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře