www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen Threadripper 3980X: přijde nakonec se 48 jádry?

AMD Ryzen Threadripper 3980X: přijde nakonec se 48 jádry?
, , aktualita
Vypadá to, že zájemci se skutečně mohou skutečně dočkat procesorů Ryzen Threadripper 3980X, které jsou připravovány v rámci třetí generace HEDT modelů společnosti AMD. Co o tom svědčí?  
K oblíbeným
reklama
AMD se dosud oficiálně o procesoru Ryzen Threadripper 3980X vůbec nezmínilo. Procesory Threadripper 3960X a 3970X jsou přitom už na trhu a Threadripper 3990X byl ohlášen na příští rok se 64 jádry. Logicky by tak měl nastoupit i Threadripper 3980X s výbavou mezi 32 a 64 jádry, čili zde se přímo nabízí 48 jader, ale nic takového kupodivu ohlášeno nebylo. 
 
 
Nyní se ale ze serveru MyDrivers dozvídáme, že tento procesor se objevil v kódu nejnovější verze utility CPU-Z, čili 1.91. Má tak skutečně jít o model vybavený 48 fyzickými jádry a 96 logickými. 
 
To by ovšem nejspíše neznamenalo, že by byl založen "jen" na šesti 7nm čipletech kolem I/O jádra. Lze se spíše připravit na to, že tu bude plný počet osmi čipletů, ovšem každý z nich bude mít aktivováno šest namísto osmi procesorových jader, čili tři na každý CCX. Díky tomu by takový procesor nabídl maximální možný objem paměti L3 cache, čili 256 MB, lépe by se využila propustnost rozhraní IFOP propojujícího čiplety s I/O čipem a také jde o rozprostření zdrojů tepla na větší plochu. 
 
Je ale otázka, proč se AMD o takovém procesoru doposud nezmínilo a pochlubilo se pouze 64jádrovým Threadripperem 3990X. Možné je prostě to, že chtělo strhnout pozornost právě jen na něj. 
 
Otázka je, kdy a s jakou cenou může takový procesor přijít na trh. Dnes tu máme 24jádrový a 32 jádrový model za 1399 a 1999 USD, takže lze uvažovat o cca 4000 za 64jádrový model a 3000 za 48jádrový. To je ale otázka, neboť AMD v této oblasti nemá konkurenci a může si zvolit cenu bez ohledu na ni. 
 
Zdroj: MyDrivers


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla má rekordní čistý zisk přes 1,1 mld. USD Tesla má rekordní čistý zisk přes 1,1 mld. USD
Společnost Tesla Elona Muska může opět slavit. I když jí mnozí predikovali brzký krach, firma předvedla další rekordní čtvrtletí. Je to dokonce poprvé, co se čistý zisk dle GAAP přehoupl přes hranici 1 mld. USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety
Přímá detekce samotných exoplanet stále není běžná záležitost a jen několik z tisíců se tako povedlo nalézt. A v případě PDS 70c platí nejen to, nově se dokonce objevil i formující se v rotujícím disku materiálu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TSMC zvažuje stavbu továrny v Německu TSMC zvažuje stavbu továrny v Německu
Ještě donedávna platilo, že společnost TSMC reagovala odmítavě na lákání Evropské unie, ovšem nyní se přímo od jejího předsedy dozvídáme, že to může nakonec dopadnout jinak. TSMC totiž láká představa továrny v Německu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Form Energy postaví železito-kyslíkovou baterii s procesem reverzního reznutí Form Energy postaví železito-kyslíkovou baterii s procesem reverzního reznutí
S nárůstem podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie stoupá také potřeba řešit jejich nestálost. Společnost Form Energy má řešení v podobě železito-kyslíkových baterií. Levnějších a ekologičtějších.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Richard Branson a Jeff Bezos zatím nejsou astronauti: FAA změnila pravidla Richard Branson a Jeff Bezos zatím nejsou astronauti: FAA změnila pravidla
Federal Aviation Administration (FAA) změnila pravidla pro definici astronautů, a tak Richard Branson i Jeff Bezos a posádky jejich raket podle této novinky ještě nejsou astronauty. Jde o první změnu definice od roku 2004.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů