www.svethardware.cz
>
>
>

AMD si užívá rekordních finančních výsledků, tržby vzrostly o polovinu

AMD si užívá rekordních finančních výsledků, tržby vzrostly o polovinu
, , aktualita
Společnost AMD nedlouho po Intelu zveřejnila své vlastní finanční výsledky za poslední kvartál, a tedy i celý rok 2020. A dalo se očekávat, že špatné vůbec nebudou, což se nyní více než potvrdilo. Jaká jsou čísla?  
K oblíbeným
reklama
AMD si tak jako firma vyrábějící produkty, které jsou a v posledních měsících byly vysoce nedostatkové, vede z finančního hlediska pochopitelně velice dobře. Pro zákazníky ale naopak není situace vůbec růžová vzhledem k nedostupnosti hardwaru a rostoucím cenám a v tomto ohledu pro nás Lisa Su neměla pozitivní informace. 
 
Nedávno jsme se od NVIDIE a právě i AMD dozvěděli, že nedostatek na trhu přetrvá během prvního letošního čtvrtletí a dalo se tušit, že u toho nezůstaneme. Lisa Su nyní uvedla, že nedostatek se týká především herních produktů včetně konzolí, CPU a GPU, low-endových produktů na PC trhu a už nemluví o tom, že jde o problém týkající se prvního čtvrtletí, ale rovnou celého pololetí (poté očekává, že se projeví další chystané výrobní kapacity). Dle zveřejněných čísel se ostatně procesorů Ryzen 5000 prodalo za minulý kvartál dvakrát tolik v porovnání s nástupcem předchozí generace.
 
Server Tom's Hardware ale hlásí, že hodnota zboží ve skladech firmy AMD ke konci roku kupodivu vzrostla na 1,4 miliardy z 930 milionů dolarů. Nicméně se dozvídáme, že do toho se počítají i právě vyráběné čipy v různých stádiích produkce, čili to by ukazovalo, že AMD si v TSMC dokázalo zajistit nové kapacity. Ale nyní už k finančním výsledkům: 
 
 
Pokud jde o poslední čtvrtletí, zde AMD dokázalo navýšit meziroční tržby o více než polovinu a mezikvartální o 16 %. Marže meziročně zůstaly stejné, ovšem prudce rostly provozní výdaje i zisk. Ten dokonce povyskočil na více než desetinásobek, ovšem za tím stojí především daňové výhody, díky nimž si AMD připsalo k zisku 1,3 miliardy. 
 
 
 
To se pochopitelně projevilo i ve výsledcích za celý rok, které jsou ale jinak také velice příznivé. Oproti roku 2019 vzrostly tržby o 45 procent, o dva procentní body šly nahoru také marže a provozní zisk, do nějž se nezapočítávají daňové výhody, šel nahoru o 117 procent. 
 
Co se týče výhledu do budoucna, čili na aktuální kvartál, za něj chce AMD utržit opět cca 3,2 miliardy dolarů. Za celý tento rok pak mají tržby dosáhnout zhruba 13 miliard dolarů a hrubá marže (non-GAAP) vzrůst o další dva procentní body. Procesory EPYC Milan byly slíbeny na březen, přičemž jejich výroba odstartovala už na konci minulého roku a v průběhu prvního pololetí mají na trh nastoupit nové (slabší) Radeony.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
GALAX RTX 3090 HOF: karta s displejem a 1000W BIOSem GALAX RTX 3090 HOF: karta s displejem a 1000W BIOSem
Na bílém PCB je postavena nová karta GALAX GeForce RTX 3090 HOF, která představuje hi-endové provedení hi-endové grafiky. Jednak je vybavena svým vlastním displejem, který poslouží pro její monitorování, ale pak je tu i 1000W BIOS. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Starship SN10 zvládl přistání, poté ovšem přesto explodoval Starship SN10 zvládl přistání, poté ovšem přesto explodoval
Prototyp Starship SN10 konečně zvládl to, co se jeho předchůdcům nepovedlo. Dokázal přistát ve vzpřímené poloze, ovšem přistání to bylo přesto poněkud tvrdé a s plameny na jedné straně lodi. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD FidelityFX Super Resolution: kdy přijde odpověď na DLSS 2.0? AMD FidelityFX Super Resolution: kdy přijde odpověď na DLSS 2.0?
Společnost AMD je zřetelně pozadu oproti NVIDII, pokud jde o využití ray tracingu a AI upscalingu, což je v dnešní době v podstatě nerozlučná dvojka. Příslušný hardware je sice tu, ale čeká se na jeho využití. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mars Perseverance využívá procesor z původního iMacu, stejně jako Curiosity Mars Perseverance využívá procesor z původního iMacu, stejně jako Curiosity
Pochopitelně nejde přímo o ten samý procesor, jaký byl skutečně montován do původních počítačů iMac G3, ikonických All-in-One modelů s CRT obrazovkou z přelomu tisíciletí. Jde o RAD750. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Samsung má problémy s opětovným spuštěním své továrny v Texasu Samsung má problémy s opětovným spuštěním své továrny v Texasu
Nucená odstávka továren pro výrobu čipů v Texasu mohla jen těžko přijít v horší dobu. Svůj provoz musela zastavit i továrna Samsungu v Austinu, s jejímž opětovným rozjetím má firma ale problémy. A to nevěští nic dobrého. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář