www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD Super Resolution: konkurence pro DLSS je na obzoru

AMD Super Resolution: konkurence pro DLSS je na obzoru
, , aktualita
AMD z nějakého důvodu nestihlo vypravit grafické karty Radeon RX 6000 na trh i s příslušnou softwarovou výbavou, a tak se teprve dočkáme funkce Super Resolution, očekávané variace na téma DLSS a vedle toho tu bude i Enhanced Radeon Boost. 
K oblíbeným
reklama
AMD FidelityX Super Resolution (FSR) byla ohlášena už dříve, ale věděli jsme pouze to, že je ve vývoji a stále nevíme, jak se předvede oproti konkurenční technologii DLSS. Ta ve verzi 2.0 už funguje velice dobře a slouží především pro nahrazení výkonu ztraceného kvůli ray tracingu. Dalo by se říci, že ray tracing na kartách Radeon RX 6000 je bez funkce FidelityX Super Resolution v podstatě nezajímavý. První generace Radeonů s podporou ray tracingu ostatně není v této disciplíně ani moc dobrá, takže bude potřebovat svou verzi DLSS jako sůl. Není tak divu, že ani samotné AMD se ray tracingu moc nevěnovalo. 
 
 
Brzy by se ale tomuto tématu mohlo začít věnovat, neboť dle Prohardver.hu se pracuje na nové velké verzi ovladačů Radeon Software Adrenaline, která nabídne právě FidelityX Super Resolution (FSR) a vedle toho i Enhanced Radeon Boost (ERB).
 
FidelityX Super Resolution má využít API DirectML od Microsoftu k převodu obrazu do vyššího rozlišení (upscaling) s pokud možno minimální ztrátou kvality. Na rozdíl od DLSS by toto řešení mohlo prostě fungovat napříč hrami, aniž by bylo zapotřebí pro každou trénovat novou AI. A mohlo by ostatně fungovat i na kartách NVIDIA, ovšem na nových Radeonech má DirectML pracovat rychleji právě díky jejich velké Infinity Cache, ale to si asi těžko porovnáme, leda by NVIDIA začala tuto funkci také podporovat. 
 
 
Velice zajímavá je také funkce Radeon Boost, respektive její vylepšená verze Enhanced Radeon Boost. Ta v základní verzi snižuje rozlišení hry, což není patrné při pohybu v případě akčnějších her a my výměnou získáme vyšší snímkovací frekvenci.. Je to ale dvousečná zbraň, neboť pokud se zastavíme, nebo hrajeme nějakou ne tak akční hru, snížení kvality obrazu je znát. 
 
Vylepšený Radeon Boost tak jednak pomocí nového enginu ukáže ve statických scénách mnohem kvalitnější obraz, ostatně v takovém případě je vysoká snímkovací frekvence stejně podružná. Všímat si navíc bude jen určitých částí obrazu, neboť je možné, že akce bude probíhat jen na menší části obrazovky a právě tam se Radeon Boost projeví, zatímco neměnné části obrazovky budou vynechány, tudíž by se jich snížení kvality ani nemělo týkat.
 
A kdy by měly nové ovladače přijít? Konkrétní datum ještě asi ani nebylo stanoveno a mluví se o letošním jaru, čili půjde prostě o druhý kvartál. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala