reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD v Česku: velké změny !

25.11.2003, Štěpán Mrázek, článek
AMD v Česku: velké změny !
Během uplynulých měsíců společnost AMD v tichosti ukončila spolupráci se svým letitým partnerem CHI Electronics AG. S platností od 1.10.2003 tak dochází k velké změně i v distribučním modelu AMD pro ČR: AMD ustanovila nového partnera - společnost FOX Computers s.r.o. V souvislosti s touto změnou jsme dostali možnost položit několik otázek významnému zástupci společnosti AMD.
Začátkem roku 2003 existovaly v České republice dvě společnosti se statutem distributora procesorů AMD. Předně to byla společnost CHI Peripherals s.r.o., jako nadnárodní distributor (CHI Electronics AG - centrála je již cca 2 roky v Rakousku a předtím byla umístěna v Německu). Nepodařilo se mi bohužel přesně zjistit od kdy měla společnost CHI status distributora. Podle dostupných informací to však bylo ještě před tím, než vznikla česká pobočka (rok 1996). Tento status platil pro centrálu a tím i pro pobočky (včetně té brněnské). V druhé řadě je pak brněnská společnost LEVI International a.s., která má i nadále status distributora získaný v dubnu loňského roku.

Nyní zpět ke stávajícímu stavu. Pokud se podíváme na soupis evropských distributorů na webu AMD, pak nenajdeme o společnosti CHI Electronics AG ani zmínku. Samozřejmě je zmíněna společnost LEVI International a.s., které se současné změny žádným způsobem nedotkly.

Společnost CHI Electronics AG pozici distributora ztrácí a s platností od 1.10.2003 získává status „AMD Channel partner for the area Czech and Slovak republic“ nová společnost - FOX Computers s.r.o.

Pozn.: O společnosti FOX Computers s.r.o. jsme čtenáře informovali v rozhovoru s jednatelem a většinovým vlastníkem společnosti, panem Michalem Konvalinou.

Dnes Vám tak přinášíme exkluzívní rozhovor s obchodní ředitelem AMD pro region východní Evropa, jehož uskutečnění Světu hardware společnost AMD nabídla jako prvnímu médiu v České republice.

Q1: Můžete se našim čtenářům na úvod představit?
A1: Moje jméno je Hans Josef Brandner a ve společnosti AMD pracuji jako ředitel pro obchod v regionu východní Evropa.Obr. 1 – Dipl. Ing. Hans Josef Brandner, AMD, Regional Sales Manager Eastern Europe
klikněte pro zvětšení

Q2: Jaký je současný stav spolupráce mezi společnostmi AMD a CHI Electronics A.G.? A jaké byly důvody k jeho změnám v této oblasti v poslední době?
A2: Společnost AMD ukončila smlouvu se společností CHI Electronics A.G. Bližší důvody však s ohledem na smluvní podmínky nemohu komentovat.

Q3: V současné době existuje v České republice pouze jeden distributor. Kdo nahradí CHI Electronics AG v roli dalšího distributora AMD pro Českou republiku?
A3: V současné době je opravdu jediným distributorem procesorů AMD v České republice společnost LEVI International a.s. Na pozici distributora v této chvíli nikdo společnost CHI Electronics AG nikdo nenahradil, společnost AMD však uzavřela smlouvu se společností FOX Computers s.r.o., která získala status Channel partner.

Pozn.: Společnost CHI Electronics A.G. u nás působila prostřednictvím své pobočky CHI Peripherals s.r.o. a její status distributora kryl i jednotlivé pobočky společnosti (včetně té brněnské). Společnost CHI Peripherals s.r.o. tedy nikdy neměla status distributora.

Q4: Co bylo důvodem k výběru společnosti zatím nepříliš známé společnosti společnost FOX Computers s.r.o.?
A4: Společnost FOX Computers s.r.o. se specializuje na high-endové sestavy postavené na procesorech AMD. Z tohoto pohledu je pro nás tedy velice zajímavým partnerem.

Q5: Společnost FOX Computers s.r.o. tedy získala status Channel partner pro Českou a Slovenskou republiku. Čím se liší Channel partner od distributora?
A5: Obě společnosti mají uzavřenou smlouvu na prodej BOX procesorů a společnost LEVI má pak status OEM partnera s možností přímých dodávek tray procesorů. To jsou všechny rozdíly. Ostatní podmínky se nijak neliší.

Poznámka redakce: „Tray“ je označení procesoru určeného pouze pro hromadnou výrobu. Tyto procesory nejsou tedy určeny pro přímý prodej koncovému uživateli.

Q6: Při uvedení procesorů z rodiny K8 v České republice byla společnost FOX Computers s.r.o. vedena jako Launch partner. Co přesně tento status znamená a které další firmy v ČR jej získaly?
A6: Mezi naše Launch partnery se při lokálním uvedení Athlonu 64 řadily společnosti LEVI International a.s., Fujitsu Siemens Computers s.r.o., FOX Computers s.r.o. a AGEM. Status Launch partnera znamená poskytnutí vzorků procesorů a dalších technických podkladů pro výrobu osobních počítačů a jejich uvedení společně s námi na trh.

Q7: Budou se lišit obchodní podmínky (marketingová podpora, technická podpora a RMA) poskytované firmou AMD pro české zákazníky společností LEVI International a.s. a FOX Computers s.r.o.?
A7: Zákazníci obou společností mají stejné podmínky, bez ohledu na to zda nakoupí u LEVI International a.s. či u FOX Computers s.r.o.

Q8: Bude AMD razantněji postupovat proti tzv. šedým prodejům (prodeje neautorizovanými distributory v daném regionu)?
A8: V České republice prakticky neexistují šedé prodeje BOX procesorů, některé subjekty však stále prodávají tray procesory. Tyto aktivity nás samozřejmě poškozují a tak se jim snažíme předcházet - zejména kontrolou našich přímých partnerů.

Q9: Zveřejňuje společnost AMD počty prodaných procesorů a obrat pro Českou republiku?
A9: Podle poslední zprávy společnosti Gartner dosáhla společnost AMD ve třetím kvartále v České republice podílu kolem 35% a oproti Q3 2002 jsme zaznamenali nárůst 79%. Informace o obratu pro jednotlivé regiony však nezveřejňujeme.

Q10: Neuvažujete v souvislosti s výbornými výsledky v České republice o posílení českého zastoupení společnosti AMD?
A10: Od ledna letošního roku jsme posílili náš tým o dalšího pracovníka, v současné době tedy pracují pro AMD v České republice dva lidé. Z našeho pohledu považujeme tento stav za plně vyhovující vzhledem k dosaženým výsledkům, které považuji za vynikající.

Q11: Je účast společnosti Fujitsu omezena pouze na joint-venture (flash paměti) nebo se nějakým způsobem účastní i procesorového bussinesu? Jaké jsou další plány v tomto směru?
A11: Společnosti AMD a Fujitsu jsou zapojeny do společného podniku výroby flash pamětí pod značkou Spancion. V žádném případě však nedochází k účasti společnosti Fujitsu na výrobě či vývoji procesorů.

Q12: Z předpokládaného termínu (polovina roku 2006) výstavby další továrny na výrobu procesorů vyráběných 90 nm a menší technologií vyplývá, že AMD nebude schopna uspokojit požadavky na výrobu ze svých zdrojů. Jakým způsobem hodláte tento stav řešit?
A12: Nová továrna, kterou naše společnost staví v Drážďanech bude vyrábět 300 mm waffery. Během příštího roku budeme postupně utlumovat 130 nm výrobu ve Fab30 a najíždět na výrobu 90 nm technologií. Minimálně po dobu příštího roku, tedy ve Fab30 poběží souběžně výroba 130 i 90 nm technologií.

Pozn.: Počítačový model továrny Fab36 si můžete prohlédnout zde.

Q13: Můžete zveřejnit odhady tržního podílu AMD v procesorovém byznysu pro rok 2003 a 2004?
A13: Pro rok 2003 předpokládáme globální podíl na procesorovém trhu 20% a v následujícím roce bychom rádi dosáhli 25% podílu.

za Svět hardware se ptal
Štěpán Mrázek
reklama