www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD vypouští na trh Radeon RX 6900 XT, co říkají testy?

AMD vypouští na trh Radeon RX 6900 XT, co říkají testy?
, , aktualita
AMD úderem dnešní 15. hodiny vypustilo na trh novou grafickou kartu Radeon RX 6900 XT, která přichází za doporučenou cenu 999 USD. Na trh tak přichází nový hi-end od AMD, jehož soupeřem bude RTX 3090. 
K oblíbeným
reklama
Radeon RX 6900 XT je tak již na trhu, ovšem že by se dostal do nabídky českých obchodů, o tom se zatím nedá mluvit. Jde o dosud nejlépe vybavený Radeon s čipem Navi 21, jejž už asi nic dalšího z aktuální generace netrumfne. 
 
 
Nový Radeon RX 6900 XT je vybaven celkem 5120 Stream procesory v 80 jednotkách CU a pracuje na taktech 1825 až 2250 MHz. Poskytne nám výkon až 23 TFLOPS v single precision (FP32) a co se týče paměťového subsystému, ten má kupodivu stejný jako ostatní modely s Navi 21. Je to tak v podstatě unikátní situace, neboť tři různě výkonné Radeony nabízí shodně 16 GB GDDR6 na 256bitové sběrnici s 16GT/s a výslednou propustností 512 GB/s. Shodná je také kapacita Infinity Cache ve výši 128 MB, jejíž úkol je dohnat právě to, co nové karty ztrácí na propustnosti své hlavní paměti, neboť 512 GB/s už není na dnešní hi-end nijak úžasná hodnota. 
 
Server VideoCardz opět přichystal přehled s odkazy na recenze těchto karet, přičemž dle Hexus.net se výkon nového Radeonu pohybuje někde mezi RTX 3080 a RTX 3090 a podobné to je na techPowerUp, kde jsou také testy využívající Ryzen 9 5900X s rychlými DDR4 a SAM coby ideální platformu pro nové Radeony, která přidává důležitá procenta navíc. Díky nim Radeon dokonce vede před RTX 3090 v rozlišení 1080p a celkově se dá říci, že výsledky dopadly dle očekávání i dle toho, že RX 6900 XT je pouze na dvou třetinách ceny karty RTX 3090.
 
Za jednotky procent navíc se zde tak už platí stodolarovkami, ovšem do toho zatím nemůžeme počítat ray tracing, jenž v případě Radeonů ještě nedospěl. Ale vypadá to, že Radeony by si měli kupovat především ti, kteří o ray tracing spíše nemají zájem. A pokud mají a přesto by preferovali kartu od AMD, pak by si měli přinejmenším počkat na to, až bude představena konkurence pro DLSS, bez níž budou i Navi 21 kulhat na obě nohy.  
 
V případě karet Radeon RX 6900 XT je to ale stejně ještě jedno, neboť na jejich dostupnost si budeme muset ještě počkat. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos
Tzv. rumors se umí občas pěkně rozcházet a velmi dobře to jde vidět na procesoru Samsung Exynos 9925. Ten by měl přinést do mobilních procesorů Samsung výkonnou grafiku od AMD. Už poněkolikáté se mění předpokládané datum uvedení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE
Společnost Philips uvádí do nabídky svých monitorů novinku v podobě modelu 288E2UAE. Jde o 28" monitor, který nabízí 4K rozlišení a 10bitové zpracování barev. Přitom má jít o poměrně levnou variantu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost
Společnost LAVO přichází na trh s novým úložištěm elektrické energie. Nebude ji ale ukládat primárně v akumulátoru, ale ve vodíku. Její úložiště totiž bude provádět elektrolýzu vody a chybět nebude palivový článek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny
Společnost QNAP varuje své zákazníky před dvěma malwary, které na jejích zařízení těží kryptoměny. Jde o Dovecat a dedpma, které se poslední dobou šíří Internetem a mohou napadat i jiná zařízení s Linuxem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD
Intel včera představil další grafické karty, které budou po více než dvou dekádách od dob modelu Intel 740 nabídnuty na trhu. Ukazuje se ale, že si je nebudeme moci koupit samostatně a ani vyzkoušet na sestavě s procesorem AMD. Proč? 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře