reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

AMD vyslalo na trh Radeon RX 6600, jaký je jeho výkon?

, , aktualita
AMD vyslalo na trh Radeon RX 6600, jaký je jeho výkon?
Na trh se dostal nový Radeon, který se stal nejslabším modelem generace RDNA 2 a představuje osekanou verzi karty RX 6600 XT. AMD jej vyslalo do obchodů se 1792 shadery, 8 GB paměti a cenou 329 USD. 
AMD vyslalo na trh Radeon RX 6600, jaký je jeho výkon?
Radeon RX 6600 by se tak měl prodávat v případě základních modelů za zcela stejnou cenu jako GeForce RTX 3060, která přijde rovněž na 329 USD, respektive by za normálních okolností měla mít takovouto cenu. Ale bohužel nemá a my na ceny pod 10 tisíc korun můžeme zapomenout a očekávat spíše to, že pokud RX 6600 na trhu vůbec najdeme, levné nebudou. 
 
 
Na druhou stranu by ale mohlo jít o mnohem lepší koupi než v případě konkurenční RTX 3060, které se prodávají už opravdu za nesmyslné ceny i s ohledem na panující okolnosti. V průměru výkonnější RX 6600 XT se totiž dá sehnat i pod 20 tisíc korun, zatímco RTX 3060 už pod tuto hranici nejde, a to je jejich výběr na trhu mnohem bohatější. Čili RX 6600 by teoreticky mohla být k dispozici i za cca 17 tisíc korun, ale praxe může být samozřejmě až překvapivě odlišná. 
 
 
Nový Radeon RX 6600 nabízí očekávané vlastnosti, čili osekané GPU z modelu 6600 XT se 1792 shadery na taktu až 2491 MHz, 8 GB paměti GDDR5, ovšem už na 14 Gb/s a ne plných 16 Gb/s a stejných 32 MB Infinity Cache jako na verzi XT. 
 
 
Ovšem jak je na tom s reálným výkonem? Dle stanovené ceny je zřejmé, že AMD tuto kartu vidí jako přímou konkurenci pro RTX 3060 a ukazují na to i firemní benchmarky. Jako obvykle ale velice záleží na výběru her, takže není divu, že v některých recenzích se v lepším světle může ukázat GeForce a v jiných zase Radeon. Ovšem v tomto případě je to spíše GeForce, která se dá označit za lepší volbu (ovšem pouze dle doporučených cen, samozřejmě).
 
 
Například TechSpot dle testu ve 12 hrách řadí nový RX 6600 v cílovém Full HD s menším odstupem za RTX 3060 (viz graf dole), což odpovídá i testu na TechPowerUp s tím, že ve vyšších rozlišeních už Radeon ztrácí více. 
 
 
Gamers Nexus si přitom nebere servítky a mluví o "urážlivě špatném poměru ceny a výkonu", ostatně je pravda, že Radeon je většinou slabší, však nedokáže konkurenční RTX 3060 překonat ani pod Vulkanem v protežovaném "AMD titulu" Strange Brigade. 
 
 
Radeon je také objektivně výrazně slabší ve hrách využívajících ray tracing, ostatně v nich na RTX 3060 nestačí ani RX 6600 XT, a dále má o 4 GB méně paměti. To jistě nemusí (zatím) vůbec vadit vzhledem k celkovému výkonu karty a cílovému rozlišení, jenomže pak by se dalo očekávat, že AMD stanoví i jinou cenu. 
 
 
Především jde ale o to, že cena 329 USD se pohybuje mezi cenami karet Radeon RX 5600 XT a RX 5700 a když se podíváme na výsledky, pak tomu bohužel mnohdy odpovídá i výkon nové karty. Jinými slovy, i v tomto případě bychom se nedočkali téměř žádného zlepšení s ohledem na poměr ceny a výkonu, a to i kdyby se RX 6600 prodávaly za doporučené ceny. A to před rokem vypadal nástup nových generací tak slibně.


reklama
reklama
reklama