reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

AMD zdražuje své serverové EPYC, Intel Sapphire Rapids se mají zpozdit

, , aktualita
AMD zdražuje své serverové EPYC, Intel Sapphire Rapids se mají zpozdit
Zpráva od Mizuho Securities ukazuje, že v serverovém světě aktuálně není vše růžové, i když jak pro koho. Dozvídáme se o tom, že AMD zvyšuje ceny svých procesorů, což bude zřejmě spojeno i s údajně opožděnými Sapphire Rapids.
AMD zdražuje své serverové EPYC, Intel Sapphire Rapids se mají zpozdit
Mluvíme tu o zprávě Jordana Kleina (Managing Director, Mizuho Securities), který ovšem jen předkládá informace získané od Dolly Wu (VP a GM Datacenter/Cloud) ve firmě Inspur Systems, předního světového výrobce serverů.
 
 
Jde tak o údaje od velice dobře informovaného zdroje, dle nějž společnost AMD zvedá ceny procesorů EPYC dodávané všem svým zákazníkům o 10 až 30 procent a zároveň jim nedává k dispozici žádné užitečné informace o očekávaných dodávkách CPU či GPU. A že poptávka vysoce převyšuje nabídku, zákazníci jsou ochotni zvýšené ceny platit, což platí i pro NVIDII a v některých případech i pro Intel.
 
 
Vedle toho se očekává, že Intel nesplní svůj slib a nenabídne na trhu procesory Sapphire Rapids ještě v této polovině roku a spíše to bude až v září, kdy se tato nová serverová CPU objeví ve významném množství. Díky tomu může podíl AMD na trhu stoupat a právě proto si i tato firma bude moci ještě déle užívat tak vysokého zájmu o své procesory, který umožní je zdražovat. 
 
Sapphire Rapids přitom dle Dolly Wu nemají oproti své konkurenci příliš vynikat, což platí oproti dnešním EPYC Milan a samozřejmě i budoucím EPYC Genoa, které chce AMD letos vyslat na trh. 
 
Uvidíme tak, na jakém místě ve výkonnostním žebříčku nakonec Sapphire Rapids skončí, nicméně ty už lze dávno považovat za soupeře-vrstevníky pro Zen 4, což bude znamenat přinejmenším to, že Intel zde bude mít velkou nevýhodu v počtu jader. Těch mají Sapphire Rapids-SP nabídnout maximálně 56, zatímco Genoa se posune na 96. 


reklama
reklama
reklama