www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Zen: nástupce Piledriverů má dorazit v příštím roce

AMD Zen: nástupce Piledriverů má dorazit v příštím roce
, , aktualita
V dnešním článku jsme se podívali do blízké budoucnosti, v níž figuruje také architektura Zen firmy AMD. Nyní můžeme na dnešní článek navázat formou aktuality, protože se objevily nové, ale nezaručené informace právě o AMD Zen.
K oblíbeným
reklama
O Zenu se poprvé zmínil již bývalý CEO firmy AMD Rory Read, který tento název odhalil na technologické konferenci Deutsche Bank 2014. O této generaci se už ví, že má nahradit stávající procesorová jádra Bulldozer, Piledriver, Steamroller a Excavator, takže z toho vyplývá, že by mělo jít i o klasické procesory, čili žádná APU. Pak už se ví jen o tom, že vývojový proces vedou pánové Mark Papermaster a především Jim Keller, který má na svědomí velmi úspěšné procesory Athlon 64 a Opteron (K8).

Co je tedy nového? Dle Sweclockers se má první generace procesorů AMD s jádry Zen jmenovat Summit Ridge a založena bude na 14nm výrobním procesu, díky čemuž by AMD mohlo téměř dohonit Intel, i když ten už nyní po vypuštění prvních Broadwell má svůj 14nm proces dostatenčně odladěný a přeci jen bude mít náskok. Nový socket má dostat označení FM3, což by opět ukazovalo na APU, ale není důvod, proč by se i pro tento socket nemohly objevit čistá CPU bez grafického jádra. Však AMD prý plánuje znovu oživit řadu procesorů FX a bylo by asi jen dobře, kdyby pro APU i CPU byl jeden socket, a tedy jedna platforma.

AMD také již počítá s využitím pamětí DDR4 a samozřejmě také s kontrolerem pro rozhraní PCI Express 3.0. Nové procesory také mají přinést vysokou energetickou efektivitu, s čímž se tak nějak automaticky počítá. Nemají tak přijít žádné 125W nebo podobné modely, ale maximálně procesory s TDP 95 W. AMD pak bude moci využít k výrobě továrny firmy Samsung a potažmo GlobalFoundries, svého blízkého partnera, který si 14nm proces FinFET od Samsungu licencoval.

Jde tedy o nezaručené informace či spekulace, jak chcete, ale není to nic, co by nebylo dosažitelné. Však AMD má dle Sweclockers čas ještě přinejmenším rok a půl, než se ve třetím kvartálu 2016 objeví první Summit Ridge. Do té doby bude muset firma řešit především své finance.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu
Apple před týdnem rozhněval velkou spoustu lidí, když začal vyžadovat případné výměny akumulátorů jen v autorizovaných servisech, naštěstí telefony jsou i bez toho nadále funkční. Nyní svůj krok a postoj vysvětluje.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020 NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020
Stejně tak, jak před pěti desítkami let přinesli Američané kousky Měsíce zpět na Zem, hodlají totéž provést s horninami z Marsu. Podíl na projektu by měla mít už nyní připravovaná mise Mars 2020.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů