www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Zen: nástupce Piledriverů má dorazit v příštím roce

AMD Zen: nástupce Piledriverů má dorazit v příštím roce
, , aktualita
V dnešním článku jsme se podívali do blízké budoucnosti, v níž figuruje také architektura Zen firmy AMD. Nyní můžeme na dnešní článek navázat formou aktuality, protože se objevily nové, ale nezaručené informace právě o AMD Zen.
K oblíbeným
reklama
O Zenu se poprvé zmínil již bývalý CEO firmy AMD Rory Read, který tento název odhalil na technologické konferenci Deutsche Bank 2014. O této generaci se už ví, že má nahradit stávající procesorová jádra Bulldozer, Piledriver, Steamroller a Excavator, takže z toho vyplývá, že by mělo jít i o klasické procesory, čili žádná APU. Pak už se ví jen o tom, že vývojový proces vedou pánové Mark Papermaster a především Jim Keller, který má na svědomí velmi úspěšné procesory Athlon 64 a Opteron (K8).

Co je tedy nového? Dle Sweclockers se má první generace procesorů AMD s jádry Zen jmenovat Summit Ridge a založena bude na 14nm výrobním procesu, díky čemuž by AMD mohlo téměř dohonit Intel, i když ten už nyní po vypuštění prvních Broadwell má svůj 14nm proces dostatenčně odladěný a přeci jen bude mít náskok. Nový socket má dostat označení FM3, což by opět ukazovalo na APU, ale není důvod, proč by se i pro tento socket nemohly objevit čistá CPU bez grafického jádra. Však AMD prý plánuje znovu oživit řadu procesorů FX a bylo by asi jen dobře, kdyby pro APU i CPU byl jeden socket, a tedy jedna platforma.

AMD také již počítá s využitím pamětí DDR4 a samozřejmě také s kontrolerem pro rozhraní PCI Express 3.0. Nové procesory také mají přinést vysokou energetickou efektivitu, s čímž se tak nějak automaticky počítá. Nemají tak přijít žádné 125W nebo podobné modely, ale maximálně procesory s TDP 95 W. AMD pak bude moci využít k výrobě továrny firmy Samsung a potažmo GlobalFoundries, svého blízkého partnera, který si 14nm proces FinFET od Samsungu licencoval.

Jde tedy o nezaručené informace či spekulace, jak chcete, ale není to nic, co by nebylo dosažitelné. Však AMD má dle Sweclockers čas ještě přinejmenším rok a půl, než se ve třetím kvartálu 2016 objeví první Summit Ridge. Do té doby bude muset firma řešit především své finance.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Influencer chtěl tak zoufale doménu, že skončil ve vězení na 14 let Influencer chtěl tak zoufale doménu, že skončil ve vězení na 14 let
Rossi Lorathio Adams II, známý na sociálních sítích také jako Polo, to trochu přehnal se svou snahou o převzetí zabrané internetové domény. Objednaný útok na vlastníka domény mu vynesl 14 let vězení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Umělá inteligence NVIDIE tvoří 3D objekty z 2D snímků Umělá inteligence NVIDIE tvoří 3D objekty z 2D snímků
Na světlo světa se už dostala řada různých druhů umělé inteligence, v jejichž případě jeden neví, zda by měl tvůrcům děkovat, anebo se začít obávat o svou práci. Nyní to mohou řešit 3D grafici. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Herní LCD AOC CU34G2: rychlý a rychlejší Herní LCD AOC CU34G2: rychlý a rychlejší
Společnost AOC si připravila dva velice podobné herní monitory CU34G2 a CU34G2X. Ty bychom od sebe na první pohled těžko rozeznali, a tak se můžeme podívat do specifikací, které říkají že CU34G2X je o chlup lepší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD vypustí do světa Adrenalin 2020, co přináší? AMD vypustí do světa Adrenalin 2020, co přináší?
Včera jsme se krátce podívali na dvě novinky, které mají nabídnout nové ovladače Adrenalin od společnosti AMD. Jednak to je Integer Scaling, díky němuž AMD dorovná nabídku konkurence, ale pak i Radeon Boost.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
ASRock Radeon RX 5600 se 6 GB paměti se ukázaly u ECC ASRock Radeon RX 5600 se 6 GB paměti se ukázaly u ECC
Server VideoCardz nedávno vypustil do světa zprávu, že brzy v příštím roce máme ještě očekávat nástup grafických karet Radeon RX 5600 a přinejmenším verze XT. Ta by měla zaplnit místo mezi RX 5500 a 5700. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek