www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Zen: nejdříve v podobě velmi výkonného APU?

AMD Zen: nejdříve v podobě velmi výkonného APU?
, , aktualita
Jak to vypadá, nástup desktopových Broadwell odbydeme velmi rychle, pak můžeme očekávat další generaci Skylake a poté se již budeme moci těšit na to, co předvedou nové procesory AMD, jež známe pod označením Zen.
K oblíbeným
reklama
Zen je tedy označení architektury, která má být využita pro stavbu nových procesorů a spíše tedy APU od firmy AMD. Ta se před několika lety odklonila od architektury K10 a představila architekturu Bulldozer a následně ji poupravila do dnešní Piledriver, alespoň co se týče čistě desktopových procesorů AMD FX. Tato architektura představila dvoujádrové moduly, jež spolu sdílí některé součásti a především FPU. Osmijádrové procesory FX se tak skládají ze čtyř těchto modulů a na vícejádrovém výkonu je rozhodně znát, že nejde o samostatná jádra.

Již nějaký pátek se ví, že AMD chystá s nástupem architektury Zen návrat k samostatným jádrům, jež budou mezi sebou sdílet pouze paměť L3 cache (samozřejmě krom dalších uncore částí) a také slibují Simultaneous multithreading (SMT), čili nějakou vlastní obdobu technologie HyperThreading, kterou nabízí u svých procesorů Intel. To můžeme hned vidět na obrázku z prezentace, který přinesl server Fudzilla. Mluví se v něm o 16 jádrech AMD Zen typu x86, která zvládnou najednou zpracovávat až 32 vláken a k dispozici budou mít 512 kB L2 cache na jádro (celkem tedy až 8 MB) a 32 MB sdílené L3 cache.

První praktickou implementací architektury Zen má být velmi výkonné APU s grafickým jádrem Greenland v rámci architektury HSA, které bude využívat až 16 GB paměti HBM s propustností 512 GB/s. Právě propustnost byla nejvíce limitujícím faktorem pro APU, které musí stále využívat paměti DDR3, jež se nikam neposunují. Nahrazují je paměti DDR4, jejichž výkon by ale pro moderní grafiku také nestačil, a tak jsou HBM potřebnou záchranou. Však dnešní GeForce GTX TITAN X s 384bitovou sběrnicí a 7GHz GDDR5 poskytne "pouze" 336 GB/s.
AMD Zen by tedy mohly být opravdovou revolucí ve světě čipů s integrovanou grafikou, kterou první generace APU bohužel nepřinesly a určeny jsou spíše pro nenáročné uživatele. Co se týče pamětí DDR4, ty ostatně AMD plánuje využít také, ale jako klasickou systémovou RAM. Půjde stále o moduly DIMM, zatímco paměti HBM budou už ze své podstaty nedílnou součástí APU. Podporovány budou DDR4 ve 4kanálovém zapojení s pracovní frekvencí až 3200 MHz a podporou ECC, přičemž maximální kapacita bude 256 GB na kanál. K zahození rozhodně nebude ani 64 linek rozhraní PCI Express 3.0, které budeme moci využít pro připojení grafických karet a samozřejmě také úložných zařízení.

Chystané čipy od AMD tedy vypadají velmi dobře a můžeme doufat, že tyto informace budou časem potvrzeny a nejde jen o nějaký podvrh. Zatím se také můžeme jen dohadovat o tom, kolik shaderů asi tak integrované GPU nabídne a zda si AMD vedle zenových APU připraví také čisté procesory.

Zdroj: Fudzilla
reklama
Nejnovější články
NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE
Pokud potřebujete NAS vyšší kategorie, může vás zaujmout nový Synology RackStation RS820+ a RS820RP+. Ten pojme až čtyři 3,5" disky, má 4jádrový procesor a lze jej vybavit i 10GbE připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Windows 10 19H2 pro Insidery jsou tu, ostatní se dočkají brzy Windows 10 19H2 pro Insidery jsou tu, ostatní se dočkají brzy
Dávno už tolik neřešíme nové verze Windows 10 a někteří se jich možná spíše děsí a vyhýbají se jim. Rozhodně ale je třeba upozornit na to, že Windows 10 November 2019 už je tu pro Insidery. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer
Několik let zpoždění měl satelit ICON (Ionospheric Connection Explorer) americké NASA. Nemohl za to přitom vývoj tohoto satelitu, jak by se dalo odhadovat, ale rakety Pegasus XL společnosti Northrop Grumman. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Bezpečnostní výzkumník s rozpočtem 200 dolarů umístil na desku špiónský čip Bezpečnostní výzkumník s rozpočtem 200 dolarů umístil na desku špiónský čip
Kauza s firmou SuperMicro, jejíž hardware měl být dle Bloombergu kompromitován, pomalu utichla, ovšem nyní může tyto vody opět jednou rozvířit bezpečnostní výzkumník Monta Elkins. Tomu se podařilo hardwarově napíchnout firewall Cisco ASA 5505.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nejen W10 mají problémy, nový macOS Catalina maže maily Nejen W10 mají problémy, nový macOS Catalina maže maily
Aktualizace na novou verzi operačního systému často přináší nějaké problémy. U Windows 10 jde už o evergreen, své si ale užívají i uživatelé Apple macOS 10.15 Catalina. Problémy dělá ukončení 32bitové podpory i mazání e-mailů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře