www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Zen: nejdříve v podobě velmi výkonného APU?

AMD Zen: nejdříve v podobě velmi výkonného APU?
, , aktualita
Jak to vypadá, nástup desktopových Broadwell odbydeme velmi rychle, pak můžeme očekávat další generaci Skylake a poté se již budeme moci těšit na to, co předvedou nové procesory AMD, jež známe pod označením Zen.
K oblíbeným
reklama
Zen je tedy označení architektury, která má být využita pro stavbu nových procesorů a spíše tedy APU od firmy AMD. Ta se před několika lety odklonila od architektury K10 a představila architekturu Bulldozer a následně ji poupravila do dnešní Piledriver, alespoň co se týče čistě desktopových procesorů AMD FX. Tato architektura představila dvoujádrové moduly, jež spolu sdílí některé součásti a především FPU. Osmijádrové procesory FX se tak skládají ze čtyř těchto modulů a na vícejádrovém výkonu je rozhodně znát, že nejde o samostatná jádra.

Již nějaký pátek se ví, že AMD chystá s nástupem architektury Zen návrat k samostatným jádrům, jež budou mezi sebou sdílet pouze paměť L3 cache (samozřejmě krom dalších uncore částí) a také slibují Simultaneous multithreading (SMT), čili nějakou vlastní obdobu technologie HyperThreading, kterou nabízí u svých procesorů Intel. To můžeme hned vidět na obrázku z prezentace, který přinesl server Fudzilla. Mluví se v něm o 16 jádrech AMD Zen typu x86, která zvládnou najednou zpracovávat až 32 vláken a k dispozici budou mít 512 kB L2 cache na jádro (celkem tedy až 8 MB) a 32 MB sdílené L3 cache.

První praktickou implementací architektury Zen má být velmi výkonné APU s grafickým jádrem Greenland v rámci architektury HSA, které bude využívat až 16 GB paměti HBM s propustností 512 GB/s. Právě propustnost byla nejvíce limitujícím faktorem pro APU, které musí stále využívat paměti DDR3, jež se nikam neposunují. Nahrazují je paměti DDR4, jejichž výkon by ale pro moderní grafiku také nestačil, a tak jsou HBM potřebnou záchranou. Však dnešní GeForce GTX TITAN X s 384bitovou sběrnicí a 7GHz GDDR5 poskytne "pouze" 336 GB/s.
AMD Zen by tedy mohly být opravdovou revolucí ve světě čipů s integrovanou grafikou, kterou první generace APU bohužel nepřinesly a určeny jsou spíše pro nenáročné uživatele. Co se týče pamětí DDR4, ty ostatně AMD plánuje využít také, ale jako klasickou systémovou RAM. Půjde stále o moduly DIMM, zatímco paměti HBM budou už ze své podstaty nedílnou součástí APU. Podporovány budou DDR4 ve 4kanálovém zapojení s pracovní frekvencí až 3200 MHz a podporou ECC, přičemž maximální kapacita bude 256 GB na kanál. K zahození rozhodně nebude ani 64 linek rozhraní PCI Express 3.0, které budeme moci využít pro připojení grafických karet a samozřejmě také úložných zařízení.

Chystané čipy od AMD tedy vypadají velmi dobře a můžeme doufat, že tyto informace budou časem potvrzeny a nejde jen o nějaký podvrh. Zatím se také můžeme jen dohadovat o tom, kolik shaderů asi tak integrované GPU nabídne a zda si AMD vedle zenových APU připraví také čisté procesory.

Zdroj: Fudzilla
reklama
Nejnovější články
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Prezident Biden chce napumpovat do výroby čipů v USA 37 mld. USD Prezident Biden chce napumpovat do výroby čipů v USA 37 mld. USD
Americký prezident Joe Biden se už dříve zaměřil na celosvětový problém s nedostatečnou kapacitou produkce počítačových čipů, který ohrožuje řadu dalších odvětví. Nařídil tak podrobné přezkoumání stavu průmyslu a dodavatelských řetězců. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů