Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD zpochybňuje momentální vývoj vícejádrových procesorů

15.12.2006, Jan Vítek, aktualita
AMD zpochybňuje momentální vývoj vícejádrových procesorů
Phil Hester, šéftechnolog firmy AMD, se ozval s pochybami na adresu momentálního vývoje procesorů, ve kterých jsou využívána zatím dvě nebo čtyři stejná jádra. Naznačil také, že se jeho společnost odkloní od tohoto směru vývoje a zaměří...
Phil Hester, šéftechnolog firmy AMD, se ozval s pochybami na adresu momentálního vývoje procesorů, ve kterých jsou využívána zatím dvě nebo čtyři stejná jádra. Naznačil také, že se jeho společnost odkloní od tohoto směru vývoje a zaměří se poněkud jinam - na APU (Accelerated Processing Units).Prozatím jsou výhody více jader zcela jasné. Takovéto procesory se uplatní ve vícevláknových aplikacích, nebo při podobných situacích a také jejich spotřeba energie se od minulé generace patřičně vylepšila. Avšak AMD varuje, že toto 'vícejaderné nadšení' může rychle opadnout a nabízí analogickou situaci ze začátku tisíciletí, kdy probíhala honba za Gigahertzi, což, jak se ukázalo, byla chyba. Stejně tak se může ukázat i snaha přinést co nejvíce homogenních jader na jedném čipu. AMD se proto nejspíše obrátí jinam, tedy k APU.

Tato myšlenka je podobná té, která stála za použitím integrovaného řadiče pamětí. AMD se chystá využít technologie ATi a přinést budoucí heterogenní vícejádrové procesory. To by mělo vyústit ve výkonné procesory schopné efektivního nakládání s energií. Tento koncept byl již dříve pojmenován jako Fusion a naplánoval se pro rok 2009. Hester však oznámil novinku, kterou pojmenoval jako kolekci hardware se speciálním zaměřením. Ta má zahrnovat celou škálu produktů od PDA po výpočetní jednotky pracující v řádu peta-Flop. Stejně tak i integrace GPU má zasáhnout celou škálu od entry-level po high-end. Avšak tato GPU nemají být zaměřena pouze na grafické operace, ale díky svému výkonu budou použitelná spíše jako stream procesory počítající operace v plovoucí řadové čárce, čímž se uplatní i tam, kde by pouze jako grafická jádra mohla jen mlčky přihlížet. Éra APU má tedy začít v roce 2009 s platformou AMD Torrenza.

Zdroj: TGDaily