reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD zvýšilo dodávky grafických karet o 11 %, NVIDIA ztratila

19.8.2014, Jan Vítek, aktualita
AMD zvýšilo dodávky grafických karet o 11 %, NVIDIA ztratila
Firma Jon Peddie Research (JPR) zabývající se výzkumem trhu zveřejnila nejnovější údaje o dodávkách grafických karet a čipů za druhý kvartál tohoto roku. Pojďme se tedy podívat, jak na tom je AMD, NVIDIA a Intel.
Grafické čipy se v počítačovým světě stávají stále důležitější hardwarovou komponentou, která pronikla na nové trhy a její vývoj pohání také neutuchající zájem o hry. A právě především díky hrám se svět desktopových počítačů drží nad vodou, takže se podívejme, jak z toho profitují firmy AMD, NVIDIA, ale také Intel jako nejvýznamnější výrobce integrovaných grafických čipů.
Dle společnosti Jon Peddie Research se v druhém čtvrtletí trh s grafickými kartami a čipy trošku oživil. Oproti tomu předchozímu, v němž byl zaznamenán významný pokles, se na něj dodalo o 3,2 % více čipů, ovšem meziročně je to i tak pokles o 4,5 %. AMD za poslední čtvrtletí dodalo na trh o 11 % více grafických čipů či jader než v předchozím čtvrtletí, Intel o 4 % více, ovšem NVIDIA si pohoršila o 8,3 %.

Další čísla mluví o tom, že celkem 32 procent prodaných PC bylo vybaveno samostatnou grafickou kartou, což je pokles o 3,6 %. Zbytek se tedy prodal s integrovaným grafickým čipem, přičemž zde profituje především Intel, ale pak trošku i AMD díky svým APU. NVIDIA zůstává stranou tohoto trhu a celkově ztratila 1,8 procent z podílu na trhu, který se přesunul především k AMD. Při meziročním srovnání ale vidíme, že si za poslední čtyři kvartály polepšíl především Intel a nejvíce ztratila právě firma AMD, a to plná čtyři procenta z trhu.

Firma JPR také uvedla, že celkový trh s počítači PC se v porovnání s předchozím čtvrtletím zvedlo o 1,3 %, ale meziročně je to pokles o 1,7 %. Výrobci ale pro další kvartály očekávají jeho další oživování, na což si brousí zuby, takže se nechme překvapit. V souvislosti s tím se můžeme zmínit také o prodejích tabletů, které v posledním kvartálu vůbec poprvé klesly.

Výhled do budoucna je takový, že v roce 2017 se má celosvětově prodat cca 418 milionů grafických čipů, přičemž v roce 2013 to bylo 438,3 milionů a letos to má být 414,2 milionů. Právě prodej grafických čipů je pevně svázán s prodeji PC, takže se potvrzuje, že tento trh má v budoucích letech spíše růst, i když jen mírně.

Zdroj: techPowerUp
reklama