www.svethardware.cz
>
>
>

Americká vláda tlačí TSMC k výrobě kriticky důležitých produktů i na území USA

Americká vláda tlačí TSMC k výrobě kriticky důležitých produktů i na území USA
, , aktualita
Společnost TSMC má své výrobní kapacity soustředěny především na Dálném východě, což se však moc nelíbí vládě USA, která se obává vlivu Číny. Žádá tak, aby TSMC přesunula některé kapacity právě na území USA.
K oblíbeným
reklama
Aby bylo hned na začátku jasno, nejde zde o přesun nejpokročilejších provozů či stavbu nových a nejmodernějších továren na území USA, kde by se vyráběla SoC pro Apple nebo jiné čipy pro spotřební elektroniku a počítačový hardware, i když ani v takovém případě by se Američané jistě nezlobili. Vláda Spojených států žádá o to, aby TSMC vyrábělo na území USA alespoň kriticky důležité čipy, jako třeba ty, které se používají ve strojích Lockheed Martin F-35 Lightning II. 
 
 
Je také třeba poznamenat, že TSMC už na území USA působí, a to prostřednictvím společnosti WaferTech, kterou plně vlastní a provozuje pod ní továrnu Fab 11 ve státě Washington. Jde sice o menší provoz zpracovávající 200mm wafery, ovšem alespoň se nedá říci, že by TSMC o Spojené státy dosud ani nezavadilo. Mimochodem i tak je Fab 11 po Fab 8 firmy GlobalFoundries největší továrnou v USA, která se orientuje na zakázkovou výrobu čipů pro jiné společnosti.
 
Už loni v listopadu jsme se dozvěděli, že americká vláda takovou věc po TSMC žádá. Předseda TSMC Mark Liu tehdy uvedl, že nic takového v úmyslu nemá a další komentáře jsme neslyšeli. Nyní ale TSMC poskytlo poněkud diplomatičtější odpověď. 
 
Dle ní nikdy nevyloučilo, že na území USA postaví nebo jinak získá novou továrnu pro výrobu čipů, ovšem aktuálně žádný podobný záměr neexistuje, jak se společnost oficiálně vyjádřila pro Nikkei. Dozvídáme se také, že požadavky americké vlády jsou daleko specifičtější, než se dosud myslelo. Jde zvláště a pouze o výrobu čipů pro vojenská zařízení a stroje, o jiné produkty se nejedná. 
 
K tomu se také vyjádřil Su Tze-yun (Taiwan Institute for National Defense and Security Research), dle nějž jeho organizace zaznamenala zvýšený zájem zástupců americké vlády o to, jak je obrana USA závislá na společnosti TSMC. Jde pak v důsledku především o fakt, že Čína považuje Tchaj-wan ne za nezávislý stát, ale za svou (dočasně) vzbouřenou provincii a není vyloučeno, že se pokusí jej ovládnout i pomocí síly. A tyto obavy přirozeně rostou s tím, jak se napínají vztahy mezi Čínou a USA a jak se neustále zmiňuje sledování politiky jedné Číny, do níž téma Tchaj-wanu jednoznačně patří.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ještě častější aktualizace pro Chrome. Nová verze vyjde každé 4 týdny Ještě častější aktualizace pro Chrome. Nová verze vyjde každé 4 týdny
Google se rozhodl zrychlit aktualizace svého prohlížeče. Novou verzi chce vydávat každé čtyři týdny místo stávajících šesti. Uživatelé se tak mohou těšit na častější novinky. Tato změna začne platit od Chromu 94.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nové Nintendo Switch údajně nabídne OLED displej a podporu 4K Nové Nintendo Switch údajně nabídne OLED displej a podporu 4K
Dlouho očekávaný nový model Nintendo Switch by měl být představen v letošním roce a na trh se dostat nejpozději před Vánoci. Hlavní, ale nikoliv jedinou novinkou se stane 7palcový OLED panel od Samsungu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty
Microsoft právě vydal aktualizaci svého prohlížeče Edge, která přináší několik zásadních novinek. Verze 89 zrychluje start o desítky procent a snižuje nároky na výkon. Došlo i na dlouho očekávané vertikální seskupení karet.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Kamery budou v Británii sledovat řidiče házející odpadky z oken Kamery budou v Británii sledovat řidiče házející odpadky z oken
Velká Británie má bohatou historii kamer sledující obyvatele. Doprovodný software slouží k identifikaci lidí a nyní bude využíván ke hledání dalších hříšníků. Cílem budou řidiči, kteří vyhazují odpadky z oken aut.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
GeForce RTX 3080 Ti bude mít také omezený výkon pro těžbu Etherea GeForce RTX 3080 Ti bude mít také omezený výkon pro těžbu Etherea
Jako první s omezením výkonu při těžbě Etherea přišla karta GeForce RTX 3060 a NVIDIA jasně naznačila, že nebude poslední. Nyní už můžeme pomalu mluvit o nástupu RTX 3080 Ti, která má dostat stejné opatření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů