www.svethardware.cz
>
>
>
>

Analýza spotřeby 65W a 125W Core i7, jak se liší v praxi?

Analýza spotřeby 65W a 125W Core i7, jak se liší v praxi?
, , aktualita
Neinformovaný zákazník by z označení prodávaných procesorů mohl mít pocit, že jejich TDP bude odpovídat skutečné spotřebě, jenomže to neplatí ani u Intelu a v podstatě ani u AMD. Nyní ale bude řeč právě o Intelu. 
K oblíbeným
reklama
V prvé řadě je třeba dodat, že TDP ani nemá odpovídat spotřebě či příkonu procesoru, ale výdeji odpadního tepla. Nicméně křemíkové čipy téměř všechnu energii nakonec převedou právě na odpadní teplo, čili jde o dvě úzce propojené věci. 
 
V poslední době se řeší především Intel, v jehož případě víme, že hodnota TDP se vztahuje k provozu procesoru na jistém základním taktu, který ale v praxi nemá žádný význam, neboť procesor se bude snažit využívat turbo jednoho až všech jader. To dnes bývá mnohem vyšší, než je základní takt, čili se logicky zvyšuje i spotřeba a výdej tepla. 
 
Server Anandtech se nyní zaměřil právě na spotřebu procesorů Intel, a to konkrétně 65W Core i7-10700 a 125W Core i7-10700K. Právě při výběru některého z nich by si zákazník mohl říci, že bude preferovat úspornější verzi, jenomže dočká se v praxi vůbec nějakých úspor? 
 
 
Dle odkazovaného testu se jich nedočká a dokonce se dozvídáme, že maximální spotřeba modelu 10700 může být dokonce o trošku vyšší než v případě procesoru 10700K, ale to pochopitelně nemusí být pravidlo, respektive to nemusí platit pro všechny kusy. 
 
 
Ostatně z grafu, který ukazuje spotřebu těchto procesorů v závislosti na počtu zatížených jader (včetně HT), nám vyplývá, že průběh je velice podobný a oba procesory se střídaly ve svém vedení. Bylo by jistě vhodné, kdyby se v testu sešel větší testovací vzorek než jen jeden zástupce těchto modelů, ale takové veřejné testy nikdo nedělá. 
 
Klame nás tedy Intel? Ve skutečnosti se dá říci, že jde do velké míry spíše o práci výrobců základních desek, kteří se z pochopitelných důvodů snaží vymačkat z procesorů maximum. Ovšem ani Intel nebude mít zájem na tom, aby jeho procesory fungovaly pomaleji, než mohou, ostatně stanovené hodnoty o spotřebě v turbu a časovém limitu jsou jím pouze doporučené, ne vyžadované. To je právě vidět i díky možnostem desek firmy Asus, která umožňuje nastavit profil odpovídající doporučením Intelu a je zde jasně vidět, že dopad na spotřebu je značný: 
 
 
V každém případě zákazníkovi hodnota TDP opravdu nic neřekne, ostatně stejnou má Core i5-10600K a rovněž Core i9-10850K, který však má ve vrcholné formě reálnou spotřebu na dvojnásobku. A logicky vzato lze jen těžko čekat, že procesor s 10 jádry bude mít téměř stejnou spotřebu jako model s jen 6 jádry. 
 
Intel samotný ale za tuto skutečnost popotahovat nelze i když o této skutečnosti samozřejmě velice dobře ví a ostatně i kvůli tomu už dříve recenzentům knížecím způsobem doporučoval, aby nové procesory testovali přinejlepším na několika základních deskách. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Lenovu uniklo info o procesorech Ryzen Pro 5650U a Pro 5850U Lenovu uniklo info o procesorech Ryzen Pro 5650U a Pro 5850U
V technických údajích nových notebooků Lenovo ThinkPad P14s se objevily nové procesory AMD Ryzen Pro, konkrétně modely 5 Pro 5650U a 7 Pro 5850U. Díky tomu nyní známe technické údaje nových čipů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
AMD představilo kartu Radeon RX 6700 XT, jaký má výkon? AMD představilo kartu Radeon RX 6700 XT, jaký má výkon?
Společnost AMD se konečně odhodlala alespoň představit další grafickou kartu z řady Radeonů RX 6000. Jedná se o model Radeon RX 6700 XT, čili nástupce dobře známého RX 5700 XT s čipem Navi 10. Tentokrát to bude Navi 22. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
DJI FPV: ovládejte dron z pohledu první osoby s rychlostí až 140 km/h DJI FPV: ovládejte dron z pohledu první osoby s rychlostí až 140 km/h
DJI uvedlo nový dron FPV. Ten nabízí možnost ovládání dronu pomocí brýlí FPV Goggles V2 s velmi nízkými latencemi. Působivá je také maximální rychlost stroje, která může dosahovat až 140 km/h.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Vnitřní Mongolsko zakázalo těžbu kryptoměn Vnitřní Mongolsko zakázalo těžbu kryptoměn
V oblasti Vnitřního Mongolska už nebude možné legálním způsobem těžit kryptoměny, o čemž nedávno rozhodla vláda tohoto autonomního regionu Čínské lidové republiky. Těžaři se tak budou muset přesunout jinam. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
TSMC má dle analytiků ještě letos zdvojnásobit kapacitu 5nm procesu TSMC má dle analytiků ještě letos zdvojnásobit kapacitu 5nm procesu
Obecně by se dalo očekávat, že nástup nových pokročilejších procesů bude stále pomalejší, ale tak tomu není a dá se říci, že je to do velké míry zásluha již konečně dostupné technologie EUVL. 
Včera, aktualita, Jan Vítek