www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Android vyhrál, Google zruší Chrome OS a připraví nový systém

Android vyhrál, Google zruší Chrome OS a připraví nový systém
, , aktualita
Wall Street Journal přinesl informace o tom, že Google se chystá zrušit operační systém Chrome určený především osobním počítačům a představí jednotný operační systém, který je plánován na rok 2017.
K oblíbeným
reklama
Počítače s Chrome OS se u nás nikdy příliš nerozšířily, neboť se ani moc nenabízí. V případě stolních verzí jde především o Asus Chromebox. Populární jsou ale především na západě, ovšem ne dostatečně na to, aby měl Chrome OS budoucnost. Google se už dříve rozhodl jej zrušit, což nyní vyplynulo na povrch a v roce 2017 chce firma představit nový systém založený na Androidu, který bude určen i pro notebooky a desktopové počítače. Už v příštím roce ale ukáže jeho ranou verzi, ale to nebylo potvrzeno.

Není divu, že ze souboje s Chrome OS vyšel jako vítěz právě Android, však jde v současnosti s více než miliardou kopií o nejrozšířenější operační systém na světě, a to díky tabletům a chytrým telefonům. Chrome OS je přitom určen pro mobilní Chromebooky a stolní Chromeboxy, které se dostaly pouze na tříprocentní podíl na PC trhu.

Chrome OS vznikl ve snaze Googlu přinést systém založený na webových aplikacích běžících v prostředí prohlížeče, který by pracoval na jednoduchých a levných počítačích. V tomto se tedy podstatně liší od Androidu a i jiných systémů, které využívají lokálně provozované aplikace, díky nimž se nemusíme spoléhat na neustálou internetovou konektivitu a přijímat s tím spojená úskalí. Google se chtěl zaměřit na vývoj obou typů systémů, aby nakonec zjistil, který model je úspěšnější.

Nyní si Android tak bude moci převzít i trh s Chrome OS a můžeme také očekávat útok na výsostném poli firmy Microsoft, čili v oblasti notebooků a desktopů. I na klasický počítač si tak budeme moci nainstalovat Android a využít jeho Play Store pro stahování nových aplikací. Chromebooky a Chromeboxy také dostanou nové označení, které však ještě nebylo stanoveno, ale stávající modely mohou zůstat v prodeji a Google se zavázal, že bude jejich Chrome OS dále spravovat, ale už ne vyvíjet.

V tom můžeme také vidět analogii s Microsoftem a jeho Windows 10, které se z desktopů postupně rozšíří mezi telefony, konzole Xbox a také zařízení IoT. Android se bude jen rozšiřovat z opačné strany, čili z mobilních zařízení mezi notebooky a desktopy. Necháme se tedy překvapit, jaký systém si pro nás Google přichystá. Jisté je, že pokud má být tento nový systém založený na Androidu úspěšný i na PC a noteboocích, bude se muset značně změnit. Jde už jen o to, aby opravdu podporoval multitasking, čili současný provoz aplikací ve více otevřených oknech a na vývojářích těchto aplikací už bude to, aby je příslušně upravili pro provoz na velkých obrazovkách.

Zdroj: WSJ
reklama
Nejnovější články
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí
Na konci minulého týdne se k německým zákazníkům dostalo alespoň 120 procesor Core i7-11700K z nové generace Rocket Lake-S, která ale bude vypuštěna na trh až na konci tohoto měsíce. Co na to Intel?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa
BenQ představil nástupce svého fotografického monitoru SW271, nový model SW271C. Jak už je dnes zvykem, novinka cílí nejen na fotografy, ale i na dnes čím dál populárnější video. Umí tak HLG, HDR10 a přizpůsobit se snímkovací frekvenci videa.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala