reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Anketa: Jaké máte podsvícení v LCD?

20.4.2012, Pavel Kovač, anketa
Anketa: Jaké máte podsvícení v LCD?
Když se začaly prodávat LCD monitory, používalo se podsvícení pomocí CCFL trubic. Dnes ale na trhu dominují panely s LED podsvícením. Jde skutečně o rozumnou evoluci, nebo jen o marketingový tah? Vyjádřete v anketě, jaké podsvícení používá Váš monitor.
Jaké podsvícení má váš nejnovější LCD monitor?
V anketě šlo hlasovat od 20.4.2012 do 12.12.2012. Počet hlasujících: 260
CCFL – po obvodu displeje12 %
CCFL – v ploše displeje21 %
CCFL – způsob neznám39 %
LED – po obvodu displeje12 %
LED – v ploše displeje4 %
LED – způsob neznám11 %
Nevím/neřeším2 %

Podsvícení - krátká historie


CCFL - vysvětlení v našem slovníku
LED - vysvětlení v našem slovníku

Zcela na začátku života LCD v dobách, kdy kralovaly pouze v mobilech, se používalo výhradně LED podsvícení (to se používá i dnes). U velkých displejů se ale dříve používalo převážně podsvícení pomocí CCFL trubic, jelikož LED podsvícení nemělo dostatečně vysoký výkon/jas. Také barevná teplota nebyla dostatečná, aby pokryla třeba sRGB prostor. Trubice se na několik desetiletí (skutečně desetiletí, vzpomeňme na staré notebooky s 486 apod.) usídlily v LCD panelech. Postupně se vylepšovala jejich spotřeba, resp. světelný výkon.

Pak nastal zlom a CCFL trubice se posunuly z sRGB barevného prostoru k AdobeRGB a na trhu se tak začaly vyskytovat profesionální LCD monitory i pro náročnější. Bohužel to znamenalo i příchod low-endových monitorů, kterým AdobeRGB spíše ubližoval. Někteří výrobci s těmito trubicemi neuměli dostatečně dobře zacházet. To bohužel občas platí i dnes.
CCFL trubice


CCFL podsvícení se z počátku používalo v plošném nasazení, jež má menší náklady na rozvod světla po ploše a poskytuje lepší rovnoměrnost podsvícení. Tedy obvykle. Postupně se však výrobci snažili ušetřit, a tak vymysleli metodu jak na to. CCFL trubice umístili pouze na okraj panelu a o rozvod světla se stará docela sofistikovaný systém různých fóliích. Ty s proměnnou šířkou zkrátka vypouštějí světlo tam, kde mají. Tedy opět teoreticky. Bohužel ne vždy to funguje 100%.

Setkáváme se tak s jevem prosvítání podsvícení na okrajích monitoru. To ruší při sledování filmů a při grafické práci. Zkrátka za cenu snížení nákladů je zde i risk snížení kvality obrazu daného panelu. Pokud si tedy kupujete monitor kolem 6 tisíc a méně, můžete si být téměř jisti, že jde o podsvícení po stranách panelu. Ať už pomocí CCFL nebo LED. Pouze dražší monitory a některé výjimky poskytují kvalitnější plošné podsvícení.
Rozdíl mezi podsvícením pomocí CCFL - v okrajích a celoplošně


Pak se však na trhu začalo objevovat vysoce výkonné podsvícení pomocí LED. Tyto LED navíc měly dostatečné pokrytí barevného prostoru (rozsah vlnové délky), a tak výrobci monitorů zbystřili. Začali do monitorů dávat místo CCFL daleko úspornější LED, díky čemuž se zmenšila spotřeba monitorů (viz náš článek). Toto podsvícení znamenalo předzvěst toho, že se opět na scénu vrátí plošné podsvícení. LED jsou totiž levné. Bohužel monitorů s plošným LED podsvícením je tak málo, že na ně téměř na našem trhu nenarazíte a obvykle jsou extrémně drahé. Ve výsledku tedy obvykle dostáváme ještě horší podsvícení než v případě CCFL. LED totiž svítí hodně bodově, a tak je rozvádění světla výrazně náročnější. Výrobci navíc obvykle nasazují podobné technologie na rozvádění světla jako u CCFL, čímž obvykle dochází k častějším průsvitům na okrajích. Více asi odhaluje následující obrázek.
Rozdíl mezi podsvícením pomocí LED - v okrajích a celoplošně


Teoreticky lze také LED daleko lépe regulovat, co se týče jasu. Může se nasadit velmi rychlá pulzní regulace, která není viditelná pro lidské oko a ani neunavuje oči. Bohužel opět zde vyhrává cena nad praktičností. Většina obrazovek podsvětlených pomocí LED má pulzní regulaci docela pomalou kolem 200 Hz, Nevím, co k tomu výrobce vede, ale kdyby nasadili např 400 Hz (jistě by to nebylo tak nákladné), ušetřili by oči spousty lidí.

LEDky se mohou vyskytovat ve variantě W-LED, popř. jako barevné LED. První varianta je obvyklejší. Každá dioda svítí neutrálním bílým světlem (např s 6500K). Druhá varianta se skládá ze 3 diod, kde každá svítí jednou barvou - červená, zelená a modrá. Tím lze dosáhnout lepšího pokrytí např. AdobeRGB prostoru. Teoreticky by také šlo regulovat každou barvu zvlášť a tím si ušetřit drahocenné bity na regulaci krystalů. To je však jen teorie a obvykle se s tím nesetkáme.

Je tedy vidět, že LED podsvícení sice přináší výhody v úspoře energie a daleko širších možnostech LCD monitorů, avšak v rámci úspor se z LED stává občas zabiják kvality LCD monitorů. Kam tedy směřuje podsvícení? Pokud to tak půjde dál, tak nejspíše do pekel. Ale teď vážně. Zatím asi neexistuje alternativa za LED, a tak nám nezbývá doufat, že se výrobci umoudří a budou vyrábět kvalitnější panely s podsvícením pomocí LED, nejlépe s plošným podsvícením. V našich rukou tak leží pouze možnost kupovat dražší LED s plošným podsvícením. Nebo můžeme vyjít do ulic a protestně vyjadřovat nespokojenost se současným stavem, jako to obvykle dělají odbory, logo už máme :-).

Jaké podsvícení používá váš nejnovější monitor se můžete vyjádřit v přiložené anketě a případně přidat svůj komentář v diskuzi pod článkem. Více si o LCD si můžete přečíst v rubrice Monitory, nebo přímo v článku o technologii LCD panelů. Nezapomeňte nás také sledovat na Facebooku či Google+
reklama
reklama