www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Apple by brzy mohl podporovat Windows na Mac s procesory M1

Apple by brzy mohl podporovat Windows na Mac s procesory M1
, , aktualita
Společnost Apple běžně nabízela možnost instalovat Windows na své počítače Mac založené na procesorech Intel, ovšem nyní přechází na ARM a podporu systémů Microsoftu znemožňovala dohoda s firmou Qualcomm. Co se mění?
K oblíbeným
reklama
Kdo chtěl, mohl si na svůj Apple Mac založený na procesoru x86 nainstalovat i operační systém Windows, jenomže firma Apple se rozhodla své závislosti na Intelu zbavit a připravila si vlastní čipy a jde si vlastní cestou. Ponížený Intel přitom slibuje odplatu a chce firmě Apple ukázat, že umí tvořit lepší procesory či SoC, ovšem na tom musí nejdříve ještě zapracovat. 
 
 
Nyní nám však jde o jiné téma, a sice o možnost instalace Windows na Macy založené na procesorech M1 či jiných nových (budoucích) modelech s architekturou ARM. Šlo by tak o podporu ve stylu Windows on ARM, což je ovšem aktuálně záležitost výhradně jen spolupráce mezi Microsoftem a Qualcommem. Ta je dle XDA stvrzena smlouvou, dle níž nikdo jiný než Qualcomm nemůže pro Windows on ARM nabídnout své čipy. Právě tato smlouva ale má brzy vypršet, což znamená, že Windows by mohly pracovat i na jiných procesorech ARM, a to třeba právě na M1, jak uvádí 9to5Mac.
 
Nedozvídáme se ale, kdy přesně by měla daná smlouva vypršet, jen že by to mělo být "skutečně brzy". Qualcomm ale měl svou dočasnou exkluzivitu získat právě díky tomu, že se aktivně podílel na vývoji celé platformy Windows on ARM, ovšem nyní si už na ni brousí zuby i jiné společnosti. Například MediaTek už plánuje výrobu SoC ARM právě pro Windows. 
 
Není tak vůbec jisté, jestli Apple nakonec přinese podporu Windows na M1. Dle zdroje ale má tu možnost, respektive ji brzy bude mít, přičemž aktuálně lze systémy Windows na Mac s M1 provozovat pouze v rámci virtualizace, ne nativně. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple údajně vyvíjí bezdrátovou nabíječku i na větší vzdálenosti Apple údajně vyvíjí bezdrátovou nabíječku i na větší vzdálenosti
Proslýchá se, že Apple dále vyvíjí nové modely bezdrátových nabíječek a možná se dočkáme takové, která bude přeci jen schopná nabíjet více zařízení než MagSafe Duo. Hovoří se i o bezdrátovém nabíjení na dálku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
NASA brzy vypustí satelit IXPE: všímat si bude polarizace rentgenového záření NASA brzy vypustí satelit IXPE: všímat si bude polarizace rentgenového záření
Vedle mnohem populárnějšího Vesmírného teleskopu Jamese Webba a také nově vypuštěné mise DART se krčí IXPE, Imaging X-ray Polarimetry Explorer, který si ale rozhodně zaslouží pozornost. Na co se zaměří? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel by měl během příštích dní ohlásit své plány na expanzi v Evropě Intel by měl během příštích dní ohlásit své plány na expanzi v Evropě
Dle evropského komisaře Thierry Bretona bychom se měli už brzy dozvědět konkrétnější informace o tom, jaké plány má Intel na expanzi svých výrobních kapacit v Evropě. Ve hře je až téměř sto miliard dolarů investic. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Gelsinger: vývoj 3nm a dalších procesů se povedlo urychlit Gelsinger: vývoj 3nm a dalších procesů se povedlo urychlit
Intel má z hlediska výrobních procesů co dohánět a dle Patricka Gelsingera se mu to daří dobře, a to dokonce až tak, že chystaný proces Intel 3 i další na něj navazující mají náskok oproti plánu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
USA chystají "antigrinchovský" zákon proti scalperským botům USA chystají "antigrinchovský" zákon proti scalperským botům
Problém se scalpery vyrostl do nebes především po nástupu nových GeForce Ampere, ale jde o všeobjímající téma týkající se v podstatě jakéhokoliv zboží, jehož je zrovna nedostatek, nebo o něž může být brzy velký zájem.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů