reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ARM Cortex-X1 nastupuje a slibuje prudký nárůst výkonu

27.5.2020, Jan Vítek, aktualita
ARM Cortex-X1 nastupuje a slibuje prudký nárůst výkonu
Společnost ARM zařazuje do své nabídky nová procesorová jádra Cortex-X1, která byla navržena především pro poskytnutí vysokého výkonu, který bude dobře škálovatelný. K tomu byl zřízen i nový "Cortex-X Custom Program".
ARM se tak tentokráte soustředí na výkon a uvádí nový 'Cortex-X Custom Program', který lze brát jako evoluci předchozího 'Built on Arm Cortex Technology Program' a jde prostě o to, aby partneři a uživatelé licencí měli možnost si jádra ARM dále přizpůsobovat a upravovat pro své potřeby nad rámec původní podoby. Do nového programu pak jako základ patří jádro ARM Cortex-X1, které bylo označeno za vůbec nejvýkonnější Cortex, jaký se dosud objevil. 
 
 
Cortex-X1 se tak orientuje především na výkon s tím, že společnost ARM se zde nezaměřila na dlouhodobě udržitelný výkon, ale spíše na krátkodobou, ovšem o to intenzivnější zátěž. Lze si tak představit, že půjde především o práci s turbo frekvencemi, které ostatně ze své podstaty nejsou dlouhodobě udržitelné. 
 
 
ARM srovnává nový Cortex-X1 s rovněž novým jádrem Cortex-A78, které by se mělo stát základem SoC příštích generací mobilních telefonů (mimo jiné) a slibuje o třetinu vyšší propustnost při rozesílání instrukcí (dispatch bandwidth), dvojnásobné vykonávání FP/ASIMD operací a máme tu také až dvojnásobné kapacity L1, L2 i L3 cache.
 
 
Jádra Cortex-X1 tak budou o desítky procent rychlejší než Cortex-A77 či A78 v případě celočíselných operací a v případě strojového učení či příslušných operací to může být dvojnásobek. 
 
 
Další srovnání se týká navýšení jednovláknového výkonu operací s pevnou i pohyblivou řádovou čárkou a opět jde o cca 20 až 30 procent výkonu navíc ve srovnání s Cortex-A77 či A78.
 
  
Zdroj: Hexus.net


reklama