ARM představuje architekturu ARMv9, dbá především na bezpečnost a AI
2.4.2021, Milan Šurkala, aktualita
![ARM představuje architekturu ARMv9, dbá především na bezpečnost a AI](navstevnost-a-redakce/1/img/website-800.jpg)
Společnost ARM představila novou generaci své procesorové architektury. Nese název ARMv9 a jejím hlavním zaměřením má být zvýšená bezpečnost, která je v poslední době velkým tématem. Máme zde Confidential Compute Architecture (CCA).
Procesory založené na architektuře ARM najdeme skoro všude, od IoT přes mobilní telefony, domácí elektroniku až po síťové prvky, automotive a servery. Spolu s uváděním procesorů Snapdragon 8cx a Apple M1 do výsledných produktů se ARM začíná objevovat i v běžných počítačích (zatím noteboocích). Dle ARMu tak za posledních 5 let vzniklo 100 milionů čipů na jeho architektuře. A nyní přichází nová verze ARMv9. Ta se bude soustředit na několik oblastí.
![ARMv9 CCA](arm-predstavuje-architekturu-armv9-dba-predevsim-na-bezpecnost-a-ai/54685/img/arm-armv9-cca.jpg)
Jednou z nich je umělá inteligence. Nadále tu bude CPU Cortex, GPU Mali a NPU Ethos, přibyla však druhá generace vektorových instrukcí SVE2 vyvinutá ve spolupráci s Fujitsu. To by mělo pomoci algoritmům umělé inteligence, rozšířené i virtuální realitě a v neposlední řadě i aplikacím pracujícím s datovými přenosy 5G. SVE2 přináší např. variabilní délku vektorů.
![ARMv9 Realms](arm-predstavuje-architekturu-armv9-dba-predevsim-na-bezpecnost-a-ai/54685/img/arm-armv9-realms.jpg)
Výrazně se zapracovalo také na bezpečnosti. ARM představuje Confidential Compute Architecture (CCA), která umožňuje lepší oddělení vykonávání kódu a ochranu dat. Nově jsou zde sandboxy/kontejnery Realm (Realm Management Extension - RME), které dokáží ochránit data při výpočtech i přesunech, a to i před aplikacemi s privilegovanými právy. Součástí je i technologie Memory Tagging Extension (MTE). S novou architekturou bychom měli očekávat i další postupné zvyšování výkonu nebo zlepšující se hardwarovou podporu virtualizace.