reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

ARMv9 přináší v 2. generaci o 25% vyšší výkon u Cortex-X3 i 12jádrové CPU

, , aktualita
ARMv9 přináší v 2. generaci o 25% vyšší výkon u Cortex-X3 i 12jádrové CPU
ARM uvedlo druhou generaci architektury ARMv9. Ta přináší vylepšení pro všechny tři typy jader, takže tu máme Cortex-X3, Cortex-A715 i aktualizovanou verzi Cortex-A510. Dočkat bychom se mohli také až 12jádrových procesorů.
ARMv9 přináší v 2. generaci o 25% vyšší výkon u Cortex-X3 i 12jádrové CPU
Společnost ARM představila 2. generaci své mobilní architektury ARMv9. Ta by měla umožnit dále navýšit výkon mobilních procesorů, které na ní budou postaveny. Pokud jde o nejvýkonnější jádra, máme tu nový typ Cortex-X3. Má 8 MB paměti L3 cache a navyšuje IPC ve dvouciferném procentu (už 3. rok po sobě) a i díky frekvenci zvýšené až na 3,3 GHz se lze těšit na výkon vyšší o 25 %. Ve srovnání s Core i7-1260P nabídne v jednovláknovém testu až o 34 % vyšší výkon (v tomto případě jde o verzi X3 taktovanou na 3,6 GHz s větší 16MB L3 cache).
 
ARM Cortex-X3
 
Výkonná jádra nově zastupuje Cortex-A715. Ta se už výkonem dostávají dokonce na úroveň někdejšího nejvýkonnějšího jádra Cortex-X1. Energetická efektivita se zvýšila o velmi dobrých 20 % a výkon je pak vyšší o 5 %. Úsporná jádra Cortex-A510 zůstávají, přesto ale nejsou úplně beze změny a ARMu se povedlo lehce zvýšit efektivitu těchto jader, která nyní mají o 5 % nižší spotřebu.
 
ARM Cortex-A715
 
ARM dále přišlo s Asymmetric Memory Tagging Extension (MTE) a Enhanced Privileged Access Never (EPAN) pro lepší řízení přístupu k pamětem. MTE např. detekuje přetečení zásobníku nebo chyby při práci s haldou. Velmi významnou změnou je také aktualizace DSU-110, který dosud podporoval maximálně 8jádrová CPU na této architektuře.
 
ARM Cortex-A510
 
Nově se totiž zlepšuje škálovatelnost architektury big.LITTLE a je možné mít až 12jádrová CPU, např. s 8 jádry Cortex-X3 a 4 jádry Cortex-A715. Taková konfigurace by mohla najít své místo např. v noteboocích na architektuře ARM a přinést až o 120 % vyšší výkon než dnešní 1+3+4. Vedle toho je zde nově i podpora až 16 MB L3 cache.
 
ARMv9 big.LITTLE
 


reklama
reklama
reklama