Společnost ARM představila 2. generaci své mobilní architektury ARMv9. Ta by měla umožnit dále navýšit výkon mobilních procesorů, které na ní budou postaveny. Pokud jde o nejvýkonnější jádra, máme tu nový typ Cortex-X3. Má 8 MB paměti L3 cache a navyšuje IPC ve dvouciferném procentu (už 3. rok po sobě) a i díky frekvenci zvýšené až na 3,3 GHz se lze těšit na výkon vyšší o 25 %. Ve srovnání s Core i7-1260P nabídne v jednovláknovém testu až o 34 % vyšší výkon (v tomto případě jde o verzi X3 taktovanou na 3,6 GHz s větší 16MB L3 cache).

Výkonná jádra nově zastupuje Cortex-A715. Ta se už výkonem dostávají dokonce na úroveň někdejšího nejvýkonnějšího jádra Cortex-X1. Energetická efektivita se zvýšila o velmi dobrých 20 % a výkon je pak vyšší o 5 %. Úsporná jádra Cortex-A510 zůstávají, přesto ale nejsou úplně beze změny a ARMu se povedlo lehce zvýšit efektivitu těchto jader, která nyní mají o 5 % nižší spotřebu.

ARM dále přišlo s Asymmetric Memory Tagging Extension (MTE) a Enhanced Privileged Access Never (EPAN) pro lepší řízení přístupu k pamětem. MTE např. detekuje přetečení zásobníku nebo chyby při práci s haldou. Velmi významnou změnou je také aktualizace DSU-110, který dosud podporoval maximálně 8jádrová CPU na této architektuře.

Nově se totiž zlepšuje škálovatelnost architektury big.LITTLE a je možné mít až 12jádrová CPU, např. s 8 jádry Cortex-X3 a 4 jádry Cortex-A715. Taková konfigurace by mohla najít své místo např. v noteboocích na architektuře ARM a přinést až o 120 % vyšší výkon než dnešní 1+3+4. Vedle toho je zde nově i podpora až 16 MB L3 cache.

Zdroj: techspot.com, arm.com