reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

ASRock nabídne 32Gbps slot pro SSD

, , aktualita
ASRock nabídne 32Gbps slot pro SSD
Společnost ASRock upozornila, že připravila model základní desky Z97 Extreme6 pro nové procesory Intel, který je vybaven vylepšeným rozhraním M.2. Jedná se konkrétně o Ultra M.2 PCIe Gen3 x4 s vysokou propustností.
ASRock nabídne 32Gbps slot pro SSD
Velkou novinkou základních desek s čipovými sadami Intel 9 Series má být podpora SSD karet s rozhraním M.2, které přenáší data s propustností danou dvěma linkami PCI Express 2.0 x2, čili až 1000 MB/s. Společnost ASRock však na svém modelu Z97 Extreme6 nabízí vylepšené rozhraní Ultra M.2 PCIe Gen3 x4, které jednak využije výhody dvou linek navíc a navíc pracuje s novější verzí rozhraní PCI Express, takže dohromady slibuje přenosovou rychlost až 32 Gb/s, čili 4 GB/s.

ASRock se také chlubí, že na jeho desce bude SSD na kartě M.2 napojen přímo na procesor, čili využije jeho linky rozhraní PCI Express, což je samozřejmé, pokud má pracovat s PCI Express 3.0. Na jiných deskách se využívají PCI linky v čipové sadě, což má dle firmy ASRock přinést krom snížené propustnosti i větší zpoždění. To je pochopitelné, ovšem toto zpoždění určitě nebude takové, aby se v reálném světě nějak znatelně projevilo.

Krom toho je jasné, že pokud se využíjí PCIe linky procesoru, přičemž ten jich má k dispozici celkem 16, pak to musí být na úkor hlavního slotu PCI Express 3.0 x16 pro grafickou kartu. Ten si tak bude muset vystačit přinejlepším s 12 linkami a případně se o ně dále dělit s dalším slotem PCI Express 3.0 x16 (třetí x16 je verze 2.0, čili toho se to netýká). O tom se ale výrobce v tiskové zprávě už samozřejmě nezmiňuje, a tak nemluví ani o tom, jak potom rozdělí dostupné PCIe linky. Musíme si tak najít zapadnutou poznámku v manuálu k desce, která říká, že pokud zapojíme SSD do slotu Ultra M.2, pak hlavní slot PCI Express 3.0 dostane pouze 8 linek a na druhý pak případně vyjdou 4.

ASRock ale nezapomněl provést nějaé testy, a to se Samsung XP941 PCIe x4 M.2 SSD, které dosáhlo propustnosti 1,16 GB/s, což se sice jeví jako mírné zlepšení, když klasické M.2 slibují 1 GB/s, ovšem ve skutečnosti dosahují propustnosti kolem 850 MB/s, čili jde o výrazný rozdíl. Více se od desce Z97 Express dozvíte na stránkách výrobce (viz zdroj).

Zdroj: TZ ASRock
reklama
reklama
reklama