ASRock přináší USB 3.1 a typ C na základní desky

ASRock přináší USB 3.1 a typ C na základní desky
, , aktualita
Standard USB 3.1 a typ C byly představeny už loni, nicméně až teď přichází první oznámení o uvedení základních desek, které podporují tyto standardy. Co v praxi tyto změny přinesou uživatelům?
K oblíbeným
reklama
I když je USB 3.1 jen desetinová aktualizace rozhraní, přináší poměrně zajímavé novoty. Hned první zásadní věcí je rychlost, která stoupne na dvojnásobek, tedy na 10 gbps. Dále je důležitá zpětná kompatibilita se staršími verzemi rozhraní. A potom tu jsou další novinky jako lepší možnosti napájení a případné další využití rozhraní.

Jako ještě zajímavější se jeví typ C. Když se podíváte všude okolo sebe, jste obklopeni typem A. To se ale jistojistě jednou změní, a to není jen odvážné tvrzení. Typ C totiž nabízí jiné možnosti, i přestože má stejné přenosové vlastnosti. Jako jeho zásadní výhodu můžeme považovat to, že se dá zastrčit oběma směry, takže už se nestane, že byste marně zápasili s orientací. Další důležitou výhodou je jeho velikost - můžeme ho přirovnat k micro USB.

Jedinou nevýhodou tedy zůstává zpětná nekompatibilita s minulými verzemi, a proto je důležité, aby se začal rozšiřovat co nejdříve. Například už je nějakou dobu v Nokii N1, prvním tabletu od Nokie, co se od ní odtrhla mobilní divize a přešla k Microsoftu.

ASRock připravuje podporu pro USB 3.1 a typ C na svých základních deskách s čipsety X99 a Z97 pro série Extreme 6 a 3.1. Bohužel na kupce základní desky na čipsetu X99 bude čekat jen jediný port ve verzi 3.1 typ C, to je způsobeno poměrně vysokými náklady na novou technologii. Co je ale ještě horší zpráva, tak čipsety Z97 nebudou mít v základu žádný takový port, pouze budou rozšiřitelné o kartu, která jím disponuje.

Rozšiřitelné karty budou k dispozici pro obě verze základních desek. Pro X99 bude disponovat dvěma sloty USB 3.1 typu A, pro Z97 vymění jeden port typu A za typ C. Je to sice zklamání, ale i tak se dá mluvit o pokroku, protože již existují technologie, které se dají reálně nasadit, jen to chce trošku času. Koneckonců to tak bývá se vším, nejdříve se výrobci zdráhají přinést novou technologii, berou ji jako něco, za co by si měl zákazník připlatit, ale nakonec se s ní jakoby roztrhne pytel a je všude. Je téměř jisté, že to bude i případ USB 3.1 a typu C.

Toto nebudou jediný vychytávky nových základních desek, můžeme se těšit i na jiné novinky. Ale právě nejzajímavější věcí na nových základních deskách bude bude nová verze rozhraní USB.

Zdroj: www.tomshardware.com
reklama
Nejnovější články
Operátor AT&T u soudu: prodával data o poloze zákazníků Operátor AT&T u soudu: prodával data o poloze zákazníků
Americký operátor AT&T má problém. Nadace Electronic Frontier Foundation ho zažalovala za prodej dat ohledně polohy nic netušících zákazníků dalším firmám. Ty mohly tyto údaje využívat ke své činnosti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
CEO Intelu: problémy s 10nm procesem vznikly kvůli příliš velkým ambicím CEO Intelu: problémy s 10nm procesem vznikly kvůli příliš velkým ambicím
Robert Swan, který oficiálně vede společnost Intel od začátku tohoto roku, se ukázal na Brainstorm Tech Conference v Aspenu a promluvil tam i o problémech s vývojem 10nm technologie. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Toshiba Memory Corporation se přejmenuje na Kioxia, OCZ končí Toshiba Memory Corporation se přejmenuje na Kioxia, OCZ končí
Toshiba Memory Holdings Corporation ohlásila, že pod svým dosavadním názvem už nebude existovat dlouho. Ještě letos se přejmenuje a jako svůj nový název si vybrala označení Kioxia. Proč se vůbec k tomu rozhodla a co její nový název znamená?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
MSI uvádí desky MAX se 256Mb ROM a AMD B450 pro Ryzen 3000 MSI uvádí desky MAX se 256Mb ROM a AMD B450 pro Ryzen 3000
Označení MAX nesou čtyři nové desky od firmy MSI, která využila čipovou sadu AMD B450, aby nabídla už rovnou zaručenou podporu procesorů Ryzen 3000. K tomu se pak bude hodit 256Mb SPI flash ROM pro BIOS. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek10 komentářů
Pro Control od Remedy budeme potřebovat alespoň GTX 1060 či RX 580 Pro Control od Remedy budeme potřebovat alespoň GTX 1060 či RX 580
Remedy Entertainment přišli s minimálními požadavky pro svůj chystaný titul Control, které nejsou zrovna nízké. Potřebovat budeme dle nich grafickou kartu na úrovni GeForce GTX 1060 nebo Radeonu RX 580. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře