ASRock přináší USB 3.1 a typ C na základní desky

ASRock přináší USB 3.1 a typ C na základní desky
, , aktualita
Standard USB 3.1 a typ C byly představeny už loni, nicméně až teď přichází první oznámení o uvedení základních desek, které podporují tyto standardy. Co v praxi tyto změny přinesou uživatelům?
K oblíbeným
reklama
I když je USB 3.1 jen desetinová aktualizace rozhraní, přináší poměrně zajímavé novoty. Hned první zásadní věcí je rychlost, která stoupne na dvojnásobek, tedy na 10 gbps. Dále je důležitá zpětná kompatibilita se staršími verzemi rozhraní. A potom tu jsou další novinky jako lepší možnosti napájení a případné další využití rozhraní.

Jako ještě zajímavější se jeví typ C. Když se podíváte všude okolo sebe, jste obklopeni typem A. To se ale jistojistě jednou změní, a to není jen odvážné tvrzení. Typ C totiž nabízí jiné možnosti, i přestože má stejné přenosové vlastnosti. Jako jeho zásadní výhodu můžeme považovat to, že se dá zastrčit oběma směry, takže už se nestane, že byste marně zápasili s orientací. Další důležitou výhodou je jeho velikost - můžeme ho přirovnat k micro USB.

Jedinou nevýhodou tedy zůstává zpětná nekompatibilita s minulými verzemi, a proto je důležité, aby se začal rozšiřovat co nejdříve. Například už je nějakou dobu v Nokii N1, prvním tabletu od Nokie, co se od ní odtrhla mobilní divize a přešla k Microsoftu.

ASRock připravuje podporu pro USB 3.1 a typ C na svých základních deskách s čipsety X99 a Z97 pro série Extreme 6 a 3.1. Bohužel na kupce základní desky na čipsetu X99 bude čekat jen jediný port ve verzi 3.1 typ C, to je způsobeno poměrně vysokými náklady na novou technologii. Co je ale ještě horší zpráva, tak čipsety Z97 nebudou mít v základu žádný takový port, pouze budou rozšiřitelné o kartu, která jím disponuje.

Rozšiřitelné karty budou k dispozici pro obě verze základních desek. Pro X99 bude disponovat dvěma sloty USB 3.1 typu A, pro Z97 vymění jeden port typu A za typ C. Je to sice zklamání, ale i tak se dá mluvit o pokroku, protože již existují technologie, které se dají reálně nasadit, jen to chce trošku času. Koneckonců to tak bývá se vším, nejdříve se výrobci zdráhají přinést novou technologii, berou ji jako něco, za co by si měl zákazník připlatit, ale nakonec se s ní jakoby roztrhne pytel a je všude. Je téměř jisté, že to bude i případ USB 3.1 a typu C.

Toto nebudou jediný vychytávky nových základních desek, můžeme se těšit i na jiné novinky. Ale právě nejzajímavější věcí na nových základních deskách bude bude nová verze rozhraní USB.

Zdroj: www.tomshardware.com
reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala