ASRock přináší USB 3.1 a typ C na základní desky

ASRock přináší USB 3.1 a typ C na základní desky
, , aktualita
Standard USB 3.1 a typ C byly představeny už loni, nicméně až teď přichází první oznámení o uvedení základních desek, které podporují tyto standardy. Co v praxi tyto změny přinesou uživatelům?
K oblíbeným
reklama
I když je USB 3.1 jen desetinová aktualizace rozhraní, přináší poměrně zajímavé novoty. Hned první zásadní věcí je rychlost, která stoupne na dvojnásobek, tedy na 10 gbps. Dále je důležitá zpětná kompatibilita se staršími verzemi rozhraní. A potom tu jsou další novinky jako lepší možnosti napájení a případné další využití rozhraní.

Jako ještě zajímavější se jeví typ C. Když se podíváte všude okolo sebe, jste obklopeni typem A. To se ale jistojistě jednou změní, a to není jen odvážné tvrzení. Typ C totiž nabízí jiné možnosti, i přestože má stejné přenosové vlastnosti. Jako jeho zásadní výhodu můžeme považovat to, že se dá zastrčit oběma směry, takže už se nestane, že byste marně zápasili s orientací. Další důležitou výhodou je jeho velikost - můžeme ho přirovnat k micro USB.

Jedinou nevýhodou tedy zůstává zpětná nekompatibilita s minulými verzemi, a proto je důležité, aby se začal rozšiřovat co nejdříve. Například už je nějakou dobu v Nokii N1, prvním tabletu od Nokie, co se od ní odtrhla mobilní divize a přešla k Microsoftu.

ASRock připravuje podporu pro USB 3.1 a typ C na svých základních deskách s čipsety X99 a Z97 pro série Extreme 6 a 3.1. Bohužel na kupce základní desky na čipsetu X99 bude čekat jen jediný port ve verzi 3.1 typ C, to je způsobeno poměrně vysokými náklady na novou technologii. Co je ale ještě horší zpráva, tak čipsety Z97 nebudou mít v základu žádný takový port, pouze budou rozšiřitelné o kartu, která jím disponuje.

Rozšiřitelné karty budou k dispozici pro obě verze základních desek. Pro X99 bude disponovat dvěma sloty USB 3.1 typu A, pro Z97 vymění jeden port typu A za typ C. Je to sice zklamání, ale i tak se dá mluvit o pokroku, protože již existují technologie, které se dají reálně nasadit, jen to chce trošku času. Koneckonců to tak bývá se vším, nejdříve se výrobci zdráhají přinést novou technologii, berou ji jako něco, za co by si měl zákazník připlatit, ale nakonec se s ní jakoby roztrhne pytel a je všude. Je téměř jisté, že to bude i případ USB 3.1 a typu C.

Toto nebudou jediný vychytávky nových základních desek, můžeme se těšit i na jiné novinky. Ale právě nejzajímavější věcí na nových základních deskách bude bude nová verze rozhraní USB.

Zdroj: www.tomshardware.com
reklama
Nejnovější články
Zakladatel ARMu říká, že prodej společnosti NVIDIA by byla katastrofa Zakladatel ARMu říká, že prodej společnosti NVIDIA by byla katastrofa
Hermann Hauser, jeden ze zakladatelů společnosti ARM, se velmi kriticky vyjádřil k záměru NVIDIE převzít ARM z rukou japonské banky Softbank. Dle jeho slov by něco takového byla hotová katastrofa.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Azza Pyramid Mini 806: doslova pyramidální skříň Azza Pyramid Mini 806: doslova pyramidální skříň
Pokud někoho nebaví nudné krabicoidní počítačové skříně, má dnes už možnost si vybírat z mnoha jiných, které mají zajímavější tvary, i když to v řadě případů znamená neefektivní využití prostoru. Jak to je v případě Azza Pyramid Mini 806?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Důvod padání prohlížeče Microsoft Edge při vyhledávání přes Google odhalen Důvod padání prohlížeče Microsoft Edge při vyhledávání přes Google odhalen
Před pár dny se objevily záhadné pády internetového prohlížeče Microsoft Edge při nastavení výchozího vyhledávače na Google. Chyba se přitom neobjevovala při vyhledávání přes vlastní vyhledávač Bing. Důvod havárií se už naštěstí povedlo odhalit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
ViewSonic nabízí pár herních 31,5" monitorů s MVA panely ViewSonic nabízí pár herních 31,5" monitorů s MVA panely
Společnost ViewSonic obohatila svou nabídku herních monitorů o dva nové stejně velké 31,5palcové modely, které využívají panely typu MVA. Ty jsou však rozdílné, a tak jsou rozdílné i samotné monitory VX3268-2KPC-MHD a VX3268-PC-MHD.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft příští měsíc bez dalších nákladů propojí Xbox Game Pass s xCloud Microsoft příští měsíc bez dalších nákladů propojí Xbox Game Pass s xCloud
Microsoft potvrdil to, co se šuškalo už před řadou dní. Odhodlá se propojit svou službu Xbox Game Pass Ultimate se streamováním pomocí technologie Project xCloud. Znamená to, že si nebudeme muset kupovat ani výkonný hardware a ani samotné kopie her.
Dnes, aktualita, Jan Vítek