www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

ASRock X370 Taichi i přes nezájem AMD podporuje Ryzen 5000

ASRock X370 Taichi i přes nezájem AMD podporuje Ryzen 5000
, , aktualita
Společnost ASRock připravila podporu nových procesorů Ryzen 5000 i pro desky X370 Taichi a Professional a i když asi nemůžeme zatím automaticky počítat se širokou podporou, nové BIOSy je možné získat.
K oblíbeným
reklama
ASRock X370 Taichi a Professional nejsou ale jediné desky s čipsety řady 300, na kterých firma ASRock rozchodila procesory Ryzen 5000. Nedávno se objevila zpráva, že ty fungují dokonce i na levné a staré desce A320M-HDV R4.0, a to v podobě Ryzenu 9 5900X. Lze očekávat, že jeho výkon nemusí být kvůli systému napájení desky úplně nejlepší, ale na kvalitnějších deskách jako X370 Taichi či prostě na modelech s lepším systémem napájení není důvod, proč by i 5900X neběhal jak z praku. 
  

 
Server Tom's Hardware požádal firmu AMD o rychlé vyjádření k této věci (viz @komachi_ensaka a fóra JZelectronic.de - sekce ASRock) a odpověď byla prostá: "AMD nemá žádné plány pro podporu procesorů Ryzen 5000 na čipových sadách AMD 300 Series". 
 
Taková odpověď se dala očekávat, stejně jako to, že podpora nových CPU na starých deskách bude spadat čistě do iniciativy jejich výrobců. Otázka je spíše ta, zda jim AMD v tom nějak bude či nebude aktivně bránit a zatím to tak nevypadá. 
 
Hledat tak můžeme BIOS verze 6.61 (komachi_ensaka špatně udává 6.11), který je možná stáhnout třeba z Google Drive. Jedná se o BIOS pro verzi X370 Taichi, ovšem stále je to pouze alfa verze, která by tak mohla dělat problémy. A samozřejmě platí, že pokud někdo neplánuje kupovat nový Ryzen 5000, nemá ani důvod si takovouto verzi BIOSu stahovat a flashovat. 
 
My uvidíme, jak se bude podpora procesorů Ryzen 5000 vyvíjet dále. Pokud tu máme již takovéto první vlašťovky, pak lze očekávat, že počet desek z 300 Series vhodných pro Vermeer se bude rozšiřovat. Na druhou stranu výrobci ještě pracují na konečných verzích BIOSů pro desky s novějšími čipsety 400 Series a není vůbec zaručeno, že se jim bude chtít vůbec pustit do aktualizací pro ještě starší desky. Ostatně samotný ASRock daný BIOS 6.61 oficiálně nenabízí a jako nejnovější má na stránkách verzi 6.40 pro Ryzen 3000 XT.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu
Blue Origin je kosmická společnost, která v budoucnu plánuje dopravovat lidi do vesmíru. Nedávno tato firma provedla úspěšný testovací let s raketou New Shepard a vylepšenou verzí kabiny pro cestující.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Muž má poslední dva pokusy uhádnout heslo, jinak přijde o 7000 BTC Muž má poslední dva pokusy uhádnout heslo, jinak přijde o 7000 BTC
S rostoucími cenami Bitcoinu roste i počet případů, kdy si lidé uvědomí existenci svých Bitcoinů z minulosti, ale nemají k nim přístup. Další muž si takto nemůže vzpomenout na heslo a chybí mu už jen dva pokusy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0 Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0
Výrobci desek si připravují nové verze BIOSů vybavené mikrokódem AGESA 1.2.0.0, které byly slíbeny už před několika měsíci jako konečně "to pravé" pro desky 400 a 500 Series a nové Ryzeny 5000. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr
Malé gravitační vlny, které tu a tam projdou skrz Zemi a detektory, už dávno bereme jako hotovou věc, ovšem pokud existují ony, měly by naším prostorem v podstatě nepřetržitě postupovat i velké vlny ze supermasivních černých děr. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K
Intel sice minulý týden ukázal benchmarky, dle nichž si chce opět vzít titul výrobce nejvýkonnějších herních procesorů, ovšem ukazuje se, že ve skutečnosti by to mohlo být poněkud jiné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář