Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ASRock X99E-ITX/ac: první Mini-ITX pro Haswell-E

16.3.2015, Jan Vítek, aktualita
ASRock X99E-ITX/ac: první Mini-ITX pro Haswell-E
Doposud se nikdo nepokusil vytvořit základní desku formátu Mini-ITX se socketem LGA 2011v3, až nyní společnost ASRock přináší model X99E-ITX/ac. Ta navíc nese i modul s rozhraním Wi-Fi v moderní verzi a také vlastní verzi chladiče.
Nová základní deska X99E-ITX/ac je tedy další specialitkou firmy ASRock, která tentokrát kombinuje formát Mini ITX a nejvýkonnější desktopovou platformu od Intelu. Do této malé desky tak budeme moci umístit i procesor Intel Core i7-5960X s osmi jádry a samozřejmě také podporované paměti DDR4. Navíc tu máme i moderní rozhraní Wi-Fi 802.11ac a k tomu dostaneme i chladič pro socket Intel LGA 2011 v3 a příslušné procesory. Důvod je celkem zřejmý. Běžné chladiče pro tento socket počítají se základními deskami ATX či Mini-ITX, na nichž je kolem socketu dostatečný prostor pro jejich objemná těla. Základní desky Mini ITX ale takový prostor nemají a mohlo by se snadno stát, že nám chladič zablokuje rozšiřující slot PCI Express x16 nebo se prostě nevejde do zvolené skříně.

Deska tak má ve své výbavě i procesorový chladič, který vypadá podobně jako různé modely pro rackové servery a vedle toho tu máme i externí anténu pro Wi-Fi. Máme tak jistotu, že tento chladič bude kompatibilní a nezablokuje nám žádné důležité rozhraní na desce. Otázka je, při jaké hlučnosti tento chladič dokáže pracovat, však všechny tři dostupné procesory pro socket Intel LGA 2011 v3 mají TDP 140 W a samotný chladič nepůsobí mohutně.

Dále je zřejmé, že tato deska nemůže nabídnout čtyřkanálový přístup k pamětem DDR4, protože má pouze dva sloty DIMM. Vybavena je ale jedním slotem Ultra M.2 se čtyřmi PCIe 3.0, pak tu je jeden SATA Express, eSATA 6 Gbps na zadním panelu a čtyři klasické SATA 6 Gbps. Na svou velikost tak nabízí velmi slušné možnosti pro připojení úložných zařízení. V dalším mPCIe 3.0 x1 pak sedí modul s 802.11ac WLAN + Bluetooth 4.0. Pak tu jsou také dvě ethernetová rozhraní od Intelu, dvouportový USB 3.1 (typ A) s propustností 10 Gbps a čtyři USB 3.0. Hlavní výbavu zakončuje 8kanálové audio, nějaké ty USB 2.0 a také kombinovaný PS/2 pro klávesnici či myš.

ASRock neoznámil, za jakou cenu a kdy přijde tato deska na trh. Můžeme se ptát i na to, pro koho je takováto deska vůbec určena. Dnes si můžeme snadno postavit sestavu na desce stejného formátu, která využije nejvýkonnější klasický Core i7 i herní grafickou kartu, ovšem Core i7 Extreme jsou přeci jen určeny především pro pracovní stanice nebo hi-end herní sestavy. Na druhou stranu, pro někoho může být možnost sestavit si malý počítač s 8jádrovým Core i7 lákavá, ovšem spokojit se bude muset s jednou grafickou kartou a nulovou možností dalšího karetního rozšíření, stejně jako s dvoukanálovým přístupem do pamětí a s malým a potenciálně hlučným chladičem. Ten ale může alespoň vyměnit za integrovaný vodní chladič.

Zdroj: techPowerUp