Asteroid prolétl těsně kolem Země, objeven byl jen hodiny před tím


2017 BH30 má mít v průměru nějakých 6 až 7 metrů, takže má skutečně daleko do apokalyptické hrozby, ale i tak by nějaké škody mohl způsobit. Vzpomenout si můžeme na Čeljabinský meteor z roku 2013, který explodoval nad městem se silou přinejmenším desítek kilotun TNT a způsobil slušné škody a především zranil kolem tisíce lidí. Toto těleso bylo při vstupu do atmosféry velké cca 15 až 17 metrů a nikdo je před dopadem nezaznamenal, neboť se na Rusko blížilo se sluncem v zádech. Skoro by se dalo říci, že se Čeljabinský meteor poučil ze zkušeností německých letců druhé světové války.
Asteroid 2017 BH30 byl objeven astronomy z arizonského Catalina Sky Survey na konci víkendu, a tak mohl být alespoň pořízen jeho snímek, který vidíte nahoře. Už bylo vypočítáno, že se pohybuje na vysoce eliptické dráze kolem Slunce a jeden oběh mu zabere 3,8 našich let a shodou okolností se také dostane na vzdálenost až 3,84 AU (astronomická jednotka, vzdálenost Země - Slunce) v odsluní a na 0,81 AU v přísluní.
Newly discovered asteroid #2017BH30 (~7m) has a VERY close flyby at ~0451UT on 30 Jan flying at ~40,000km from Earth https://t.co/7oJWMWX7rj pic.twitter.com/pCiW6GlKGp
— Massimo (@Rainmaker1973) 29. ledna 2017
Je pravděpodobné, že tento asteroid by se v naší atmosféře rozpadl, ale to nelze říci jistě, neboť neznáme jeho složení. Můžeme ale říci, že jde o nejbližší průlet cizího známého tělesa od asteroidu 2016 RB1, který tehdy v září proletěl cca 39 tisíc kilometrů od Země, ale nebyl o moc větší než 2017 BH30. Aby nějaké těleso mohlo ohrozit Zemi v globálním měřítku, muselo by napříč měřit asi kilometr. Jak ale ukazuje událost z Čeljabinsku, značné škody může udělat i daleko menší objekt a můžeme se zamyslet nad tím, kolik takových nás ještě ohrožuje, zatímco my o nich nevíme zhola nic.
Zdroj: Extremetech