www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové mají novou metodu pro hledání černých děr

Astronomové mají novou metodu pro hledání černých děr
, , aktualita
Moderní astronomie má celkem jasno v tom, že smrt hvězdy o určité hmotnosti spolehlivě vyústí ve vznik černé díry. V naší galaxii bylo ale přesto nalezeno jen několik černých děr, takže změní něco nová metoda pro jejich hledání?
K oblíbeným
reklama
Černé díry se velice špatně hledají, to ví každý, přičemž astronomové mají šanci je nalézt jen v některých specifických případech. Zatím nemohou detekovat černou díru, která nerušeně pluje vesmírem, leda by se snad přihodilo, že by její gravitace zrovna ovlivnilo světlo přicházející z jiného vzdálenějšího zdroje. A o tom to v podstatě vše je, sledovat můžeme pouze to, jak černá díra ovlivňuje své okolí a ne ji samotnou. 
 
 
Některé relativně blízké černé díry byly objeveny díky tomu, že právě provádí vesmírný taneček s hvězdou a obvykle se pak projeví charakteristickým rentgenovým zářením, které vydává materiál, jejž si černá díra přitahuje právě z hvězdy. Čínští astronomové ale nyní říkají, že přišli s novou metodou, jak hledat malé černé díry v naší galaxii.  
 
Tvrdí konkrétně to, že mohou najít více černých děr, aniž by se spoléhali na rentgenové záření, díky čemuž bude možné hledat i takové, které obíhají kolem hvězdy ve větší vzdálenosti. Navíc našli systém, který by měl obsahovat mnohem těžší černou díru, než jaká může dle teorie vzniknout kolapsem jediné hvězdy, což zase představuje záhadu onoho konkrétního systému.
 
Astronomové v tomto případě využívají zařízení Large Sky Area Multi-Object Fiber Spectroscopic Telescope (LAMOST), které v Číně funguje od roku 2016 a určeno je právě pro sledování vícehvězdných systémů. Našli tak i jasnou hvězdu s přibližnou hmotností osmi Sluncí, která obíhá kolem neviditelného bodu s periodou 79 dní. 
 
Z pohybů hvězdy bylo určeno, že musí mít vedle sebe černou díru a později bylo i identifikováno záření, jež má pocházet z jejího akrečního disku a díky tomu zase mohl být lépe proveden odhad její hmotnosti. Ta je rozhodně překvapivá, protože má jít o cca 70 Sluncí a dle platných teorií takový objekt jednoduše nemůže vzniknout jako pozůstatek jediné hvězdy. 
 
Zbývají tak spekulativní vysvětlení, co se v daném systému nachází. Jedna možnost je tak, že dříve šlo ve skutečnosti o systém třech hlavních těles, v němž dvě velké a těžké hvězdy stvořily jednu černou díru a v její blízkosti zůstala třetí hvězda. Jiná možnost je ta, že tam není jedna, ale dvě černé díry, které obíhají blízko u sebe a kolem nich obou pak krouží hvězda. Jifeng Liu z Čínské akademie věd udává, že jeho tým se nyní zaměří na to, aby zkoumal druhou možnost čítající dvě černé díry v jednom systému, což by byl vskutku ojedinělý objev. Použitá metoda bude také použita pro sledování dalších systémů. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků
Služba Uber zveřejnila svou bezpečnostní zprávu za uplynulé dva roky. Bohužel nebylo vše bez problémů a jen v USA se objevily tisíce případů sexuálních útoků, desítky úmrtí při nehodách a několik vražd.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala