www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové mají novou metodu pro hledání černých děr

Astronomové mají novou metodu pro hledání černých děr
, , aktualita
Moderní astronomie má celkem jasno v tom, že smrt hvězdy o určité hmotnosti spolehlivě vyústí ve vznik černé díry. V naší galaxii bylo ale přesto nalezeno jen několik černých děr, takže změní něco nová metoda pro jejich hledání?
K oblíbeným
reklama
Černé díry se velice špatně hledají, to ví každý, přičemž astronomové mají šanci je nalézt jen v některých specifických případech. Zatím nemohou detekovat černou díru, která nerušeně pluje vesmírem, leda by se snad přihodilo, že by její gravitace zrovna ovlivnilo světlo přicházející z jiného vzdálenějšího zdroje. A o tom to v podstatě vše je, sledovat můžeme pouze to, jak černá díra ovlivňuje své okolí a ne ji samotnou. 
 
 
Některé relativně blízké černé díry byly objeveny díky tomu, že právě provádí vesmírný taneček s hvězdou a obvykle se pak projeví charakteristickým rentgenovým zářením, které vydává materiál, jejž si černá díra přitahuje právě z hvězdy. Čínští astronomové ale nyní říkají, že přišli s novou metodou, jak hledat malé černé díry v naší galaxii.  
 
Tvrdí konkrétně to, že mohou najít více černých děr, aniž by se spoléhali na rentgenové záření, díky čemuž bude možné hledat i takové, které obíhají kolem hvězdy ve větší vzdálenosti. Navíc našli systém, který by měl obsahovat mnohem těžší černou díru, než jaká může dle teorie vzniknout kolapsem jediné hvězdy, což zase představuje záhadu onoho konkrétního systému.
 
Astronomové v tomto případě využívají zařízení Large Sky Area Multi-Object Fiber Spectroscopic Telescope (LAMOST), které v Číně funguje od roku 2016 a určeno je právě pro sledování vícehvězdných systémů. Našli tak i jasnou hvězdu s přibližnou hmotností osmi Sluncí, která obíhá kolem neviditelného bodu s periodou 79 dní. 
 
Z pohybů hvězdy bylo určeno, že musí mít vedle sebe černou díru a později bylo i identifikováno záření, jež má pocházet z jejího akrečního disku a díky tomu zase mohl být lépe proveden odhad její hmotnosti. Ta je rozhodně překvapivá, protože má jít o cca 70 Sluncí a dle platných teorií takový objekt jednoduše nemůže vzniknout jako pozůstatek jediné hvězdy. 
 
Zbývají tak spekulativní vysvětlení, co se v daném systému nachází. Jedna možnost je tak, že dříve šlo ve skutečnosti o systém třech hlavních těles, v němž dvě velké a těžké hvězdy stvořily jednu černou díru a v její blízkosti zůstala třetí hvězda. Jiná možnost je ta, že tam není jedna, ale dvě černé díry, které obíhají blízko u sebe a kolem nich obou pak krouží hvězda. Jifeng Liu z Čínské akademie věd udává, že jeho tým se nyní zaměří na to, aby zkoumal druhou možnost čítající dvě černé díry v jednom systému, což by byl vskutku ojedinělý objev. Použitá metoda bude také použita pro sledování dalších systémů. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Core i9-10900K zbaven heatspreaderu, teplotně si můžeme značně pomoci Core i9-10900K zbaven heatspreaderu, teplotně si můžeme značně pomoci
Kdo jiný než der8auer by nám měl ukázat, jak to vypadá pod heatspreaderem nových procesorů Intel? Dozvíme se díky tomu přesnou velikost čipu nového Core i9-10900K, zda je připájen a zda je možné chlazení zlepšit.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Linus Torvalds po 15 letech přešel z Intelu na AMD Linus Torvalds po 15 letech přešel z Intelu na AMD
Otec zakladatel linuxových systémů Linus Torvalds se rozhodl, že po dlouhých 15 letech je čas na to se rozloučit s platformou firmy Intel a přejít ke společnosti AMD. Torvalds tuto skutečnost oznámil včera společně s Linux Kernel 5.7 RC7.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Samsung staví svou druhou jihokorejskou továrnu pro 5nm čipy Samsung staví svou druhou jihokorejskou továrnu pro 5nm čipy
Společnost Samsung stále hraje druhé housle, pokud jde o výrobu počítačových čipů na zakázku, nicméně vedle vedoucí TSMC dokáže také využívat vlastní čipy ve vlastních produktech. A ty bude vyrábět i v nové 5nm továrně.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jezdec ve virtuálním závodu Formule E podváděl, hrál za něj esport profesionál Jezdec ve virtuálním závodu Formule E podváděl, hrál za něj esport profesionál
Virtuální verze série Formule E, která dočasně nahradila skutečné závody, zaznamenala první případ podvádění. Dopustil se ho německý jezdec, který za sebe nechal závodit profesionálního hráče esports, ale radost ze stupňů vítězů si moc dlouho neužil.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Doporučené PC sestavy: květen 2020 Doporučené PC sestavy: květen 2020
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek18 komentářů