Je gravitace primoumerna hmotnosti planety, tedy ze v pripade 10x hmotnejsi hyceanie by na nas v pripade pristani na hladine drtilo 10g nebo ten vztah je slozitejsi, dalo by se vubec vzletnout treba jen z planety 2-3x hmotnejsi nez je Zeme pri pouziti chemickych motoru? Dokazu si predstavit na takove platene zivot, ale nedokazi si predstavit, ze by byla obyvatelna, urcite ne takova kde je vic jak 3g.
OdpovědětKvalita příspěvku: dobrá(0) nízká(0)
Podle Newtona zalezi na hmotnosti, ale taky na ctverci polomeru m/r^2
Podle Einsteina je asi kapku slozitejsi, ale u kapku vetsi (polomerem) planety by to nemel byt problem.
Stejne je to asi nesmysl transportovat zivot v podobe cloveka... snazší bude tam vystrelit zmrazene bakterialni a bunecne kultury ci nejakeho prvoka a on se ten clovek za nejakou dobu vyvine sam adaptovany na lokalni podminky.
OdpovědětKvalita příspěvku: dobrá(0) nízká(0)
Presne tak. Gravitacia na povrchu navyse zavisi od hustoty. Planety s nizsou hustotou budu mat nizsiu gravitaciu na povrchu.
Priklad: Podla wiki ma Jupiter len 2.5x vyssiu gravitaciu ako zem hoci ma 318x vacsiu hmotnost.: "Surface gravity 24.79 m/s2"
https://en.wikipedia.org/wiki/Jupiter
Zem ma velke skalne/kovove jadro. Ak to tam nebude tak aj gravitacia bude nizsia.
OdpovědětKvalita příspěvku: dobrá(1) nízká(0)
Ještě musíte zahrnout rychlost rotace. Když planeta rotuje rychleji, odstředivá síla na povrchu trochu sníží přitažlivost. Potažmo také poloměr planety, jak píše maraou, pokud vás zajímá přitažlivá síla na povrchu.
Pro člověka asi není možné žít na planetě se třemi gé, ale pokud tam nějaký život vyniká, už vzniká za těch podmínek a problém asi není.
Mimochodem pro nás je voda životadárná, ale jinak je to velice agresivní rozpouštědlo - velmi silná chemická sloučenina.
OdpovědětKvalita příspěvku: dobrá(1) nízká(0)
Na druhou stranu, pokud se budeme bavit o vodnich svetech, tak ryby pohybujici se pod hladinou, nejsou gravitaci zase tak omezeny. Archimeduv zakon nadnasi tim vice, cim je gravitace vetsi.
OdpovědětKvalita příspěvku: dobrá(0) nízká(0)