www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy

Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy
, , aktualita
Neutronové hvězdy jsou samy o sobě jedny z nejzajímavějších objektů našeho vesmíru. Měly blízko k tomu, aby se staly černou dírou, ale namísto toho jsou z nich neuvěřitelně husté koule. Nyní nám jde o vznik jedné takové z velice vzácného objektu. 
K oblíbeným
reklama
Astronomové se mohou pochlubit nálezem jednoho z nejvzácnějších objektů, a sice neutronové hvězdy, která by měla již relativně brzy vzniknout po kolizí dvou bílých trpaslíků. Jako bílý trpaslík ostatně skončí valná většina hvězd včetně našeho Slunce, které ještě před tím projde fází rudého obra. Vzniklý bílý trpaslík, který nedokáže díky své hmotnosti překročit Chandrasekharovu mez (1,44 hmotnosti Slunce) pak už jen využívá nahromaděnou energii a postupně chladne, až se stane černým trpaslíkem, což je ale stále jen teoretický objekt a tak tomu už bude pro naši civilizaci asi napořád. Čas chladnutí do stádia černého trpaslíka je totiž tak dlouhý, že na něj nestačí ani dosavadní stáří našeho vesmíru. 
 
 
Pokud ale bílý trpaslík překročí zmíněnou mez, jeho degenerační tlak elektronů není schopen odolat gravitaci, hvězda se zhroutí, vytvoří supernovu typu 1a a po ní zbyde neutronová hvězda, nebo rovnou černá díra. To můžeme brát jako klasický způsob vzniku neutronových hvězd. 
 
Pak tu ale máme velice vzácné objekty, jako je i J005311. Tato hvězda je asi 40.000 zářivější než Slunce, jenomže my z ní nezaznamenáváme žádné viditelné světlo, protože sedí uprostřed plynového mračna. Její výkon počítáme především v infračerveném spektru a také byl zaznamenán velice silný solární vítr v rychlosti 16 tisíc km/s, přičemž ta je i u velkých hvězd obvykle asi osmkrát nižší. Tato vlastnost zase ukazuje na velice rychlou rotaci J005311. 
 
Astronomové tento objekt ještě neoznačují za neutronovou hvězdu, neboť ta by měla teprve vzniknout. Nyní tu máme hvězdu jako výsledek kolize dvou bílých trpaslíků, přičemž taková událost obvykle přináší něco jiného. Měla by prudce zvýšit hustotu výsledného objektu, v němž se začnou tvořit těžké prvky a vznikne nezadržitelná fúzní reakce, která jej roztrhá. 
 
 
V tomto případě ale kolize vytvořila dostatek tepla při potřebném tlaku na to, aby odstartovala fúzi uhlíku, na niž původní bílí trpaslíci neměli šanci dosáhnout. To tak novou hvězdu "zažehlo" a vzniklý tlak zabránil jejímu zhroucení. Jenomže to se stalo někdy dávno a z naměřených údajů je zřejmé, že J005311 už se velice blíží konci svého aktuálního stádia života a vzhledem k tomu, že jeho hmotnost má překračovat Chandrasekharovu mez, očekává se exploze supernovy 1c a následný vznik neutronové hvězdy. Astronomové odhadují, že to nastane nanejvýš během pár tisíců let, což na vesmírné poměry v podstatě každou chvíli a skutečně existuje alespoň malá šance na to, že to zažijeme ještě my. 
 
Zdroj: Nature


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro
Autonomní vozítka se objevují v mnoha různých kategoriích dopravy, jednou z nich je i doručování zboží zákazníkům. V Houstonu to takto už brzy rozjede Domino's Pizza s vozítky od společnosti Nuro.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper
Společnost BenQ uvedla na trh dva nové monitory GL2480 a GL2780, které dostávají zajímavý režim ePaper. Monitor by tak měl nabídnout pohodlné čtení a zobrazení velmi podobné elektronickému papíru na elektronických čtečkách knih.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei
Ban na společnost Huawei, který uvalila administrativa Donalda Trumpa, může poškodit nejen tuto čínskou společnost, ale do značné míry poškodit i americké firmy. Proti banu tak už lobuje Intel, Qualcomm nebo Xilinx.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
EU sjednocuje pravidla pro létání s drony EU sjednocuje pravidla pro létání s drony
Aby piloti dronů nemuseli v každé zemi EU zjišťovat, co si mohou a nemohou dovolit, rozhodl se Evropský parlament sjednotit tato pravidla. Ta tak budou ve všech zemích vycházet ze stejných nařízení. Zavádí se speciální zóny i kategorie dronů
Dnes, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Doporučené PC sestavy: červen 2019 Doporučené PC sestavy: červen 2019
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek55 komentářů