www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy

Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy
, , aktualita
Neutronové hvězdy jsou samy o sobě jedny z nejzajímavějších objektů našeho vesmíru. Měly blízko k tomu, aby se staly černou dírou, ale namísto toho jsou z nich neuvěřitelně husté koule. Nyní nám jde o vznik jedné takové z velice vzácného objektu. 
K oblíbeným
reklama
Astronomové se mohou pochlubit nálezem jednoho z nejvzácnějších objektů, a sice neutronové hvězdy, která by měla již relativně brzy vzniknout po kolizí dvou bílých trpaslíků. Jako bílý trpaslík ostatně skončí valná většina hvězd včetně našeho Slunce, které ještě před tím projde fází rudého obra. Vzniklý bílý trpaslík, který nedokáže díky své hmotnosti překročit Chandrasekharovu mez (1,44 hmotnosti Slunce) pak už jen využívá nahromaděnou energii a postupně chladne, až se stane černým trpaslíkem, což je ale stále jen teoretický objekt a tak tomu už bude pro naši civilizaci asi napořád. Čas chladnutí do stádia černého trpaslíka je totiž tak dlouhý, že na něj nestačí ani dosavadní stáří našeho vesmíru. 
 
 
Pokud ale bílý trpaslík překročí zmíněnou mez, jeho degenerační tlak elektronů není schopen odolat gravitaci, hvězda se zhroutí, vytvoří supernovu typu 1a a po ní zbyde neutronová hvězda, nebo rovnou černá díra. To můžeme brát jako klasický způsob vzniku neutronových hvězd. 
 
Pak tu ale máme velice vzácné objekty, jako je i J005311. Tato hvězda je asi 40.000 zářivější než Slunce, jenomže my z ní nezaznamenáváme žádné viditelné světlo, protože sedí uprostřed plynového mračna. Její výkon počítáme především v infračerveném spektru a také byl zaznamenán velice silný solární vítr v rychlosti 16 tisíc km/s, přičemž ta je i u velkých hvězd obvykle asi osmkrát nižší. Tato vlastnost zase ukazuje na velice rychlou rotaci J005311. 
 
Astronomové tento objekt ještě neoznačují za neutronovou hvězdu, neboť ta by měla teprve vzniknout. Nyní tu máme hvězdu jako výsledek kolize dvou bílých trpaslíků, přičemž taková událost obvykle přináší něco jiného. Měla by prudce zvýšit hustotu výsledného objektu, v němž se začnou tvořit těžké prvky a vznikne nezadržitelná fúzní reakce, která jej roztrhá. 
 
 
V tomto případě ale kolize vytvořila dostatek tepla při potřebném tlaku na to, aby odstartovala fúzi uhlíku, na niž původní bílí trpaslíci neměli šanci dosáhnout. To tak novou hvězdu "zažehlo" a vzniklý tlak zabránil jejímu zhroucení. Jenomže to se stalo někdy dávno a z naměřených údajů je zřejmé, že J005311 už se velice blíží konci svého aktuálního stádia života a vzhledem k tomu, že jeho hmotnost má překračovat Chandrasekharovu mez, očekává se exploze supernovy 1c a následný vznik neutronové hvězdy. Astronomové odhadují, že to nastane nanejvýš během pár tisíců let, což na vesmírné poměry v podstatě každou chvíli a skutečně existuje alespoň malá šance na to, že to zažijeme ještě my. 
 
Zdroj: Nature


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware
Úřady v Texasu se staly terči koordinovaného útoku vyděračským softwarem, tzv. ransomware. Od pátku jim začaly kolabovat počítače a vyděrači se začali dožadovat výkupného za odemčení zašifrovaných souborů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2 AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2
Gamescom je ideální místo pro představení herních monitorů, a tak firma AOC přijela v plné síle a zařadila do nabídky také tři novinky patřící do řady G2. Jde o rychlé panely pro FreeSync ve dvou velikostech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX
NVIDIA využila startující Gamescom k prezentaci další vlny AAA her, které budou podporovat její technologie RTX. Můžeme se tak podívat i na videa ukazující, to co ray tracing přinese a zde je o co stát. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu
NVIDIA navázala spolupráci s Microsoftem ve snaze vylepšit jednoduchou grafiku Minecraftu pomocí technologií RTX. Sám Microsoft přitom nedávno zrušil přípravy nového grafického vylepšení této hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
DRAMeXchange: ceny pamětí DRAM klesají, NAND se drží DRAMeXchange: ceny pamětí DRAM klesají, NAND se drží
Ceny pamětí DRAM jsou dlouhodobě na sestupu a vypadá to, že můžeme ještě počítat s jejich zlevňováním. Dolů by šla i cena NAND Flash, pokud by se Toshibě nestala nepříjemnost s výpadkem proudu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře