www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy

Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy
, , aktualita
Neutronové hvězdy jsou samy o sobě jedny z nejzajímavějších objektů našeho vesmíru. Měly blízko k tomu, aby se staly černou dírou, ale namísto toho jsou z nich neuvěřitelně husté koule. Nyní nám jde o vznik jedné takové z velice vzácného objektu. 
K oblíbeným
reklama
Astronomové se mohou pochlubit nálezem jednoho z nejvzácnějších objektů, a sice neutronové hvězdy, která by měla již relativně brzy vzniknout po kolizí dvou bílých trpaslíků. Jako bílý trpaslík ostatně skončí valná většina hvězd včetně našeho Slunce, které ještě před tím projde fází rudého obra. Vzniklý bílý trpaslík, který nedokáže díky své hmotnosti překročit Chandrasekharovu mez (1,44 hmotnosti Slunce) pak už jen využívá nahromaděnou energii a postupně chladne, až se stane černým trpaslíkem, což je ale stále jen teoretický objekt a tak tomu už bude pro naši civilizaci asi napořád. Čas chladnutí do stádia černého trpaslíka je totiž tak dlouhý, že na něj nestačí ani dosavadní stáří našeho vesmíru. 
 
 
Pokud ale bílý trpaslík překročí zmíněnou mez, jeho degenerační tlak elektronů není schopen odolat gravitaci, hvězda se zhroutí, vytvoří supernovu typu 1a a po ní zbyde neutronová hvězda, nebo rovnou černá díra. To můžeme brát jako klasický způsob vzniku neutronových hvězd. 
 
Pak tu ale máme velice vzácné objekty, jako je i J005311. Tato hvězda je asi 40.000 zářivější než Slunce, jenomže my z ní nezaznamenáváme žádné viditelné světlo, protože sedí uprostřed plynového mračna. Její výkon počítáme především v infračerveném spektru a také byl zaznamenán velice silný solární vítr v rychlosti 16 tisíc km/s, přičemž ta je i u velkých hvězd obvykle asi osmkrát nižší. Tato vlastnost zase ukazuje na velice rychlou rotaci J005311. 
 
Astronomové tento objekt ještě neoznačují za neutronovou hvězdu, neboť ta by měla teprve vzniknout. Nyní tu máme hvězdu jako výsledek kolize dvou bílých trpaslíků, přičemž taková událost obvykle přináší něco jiného. Měla by prudce zvýšit hustotu výsledného objektu, v němž se začnou tvořit těžké prvky a vznikne nezadržitelná fúzní reakce, která jej roztrhá. 
 
 
V tomto případě ale kolize vytvořila dostatek tepla při potřebném tlaku na to, aby odstartovala fúzi uhlíku, na niž původní bílí trpaslíci neměli šanci dosáhnout. To tak novou hvězdu "zažehlo" a vzniklý tlak zabránil jejímu zhroucení. Jenomže to se stalo někdy dávno a z naměřených údajů je zřejmé, že J005311 už se velice blíží konci svého aktuálního stádia života a vzhledem k tomu, že jeho hmotnost má překračovat Chandrasekharovu mez, očekává se exploze supernovy 1c a následný vznik neutronové hvězdy. Astronomové odhadují, že to nastane nanejvýš během pár tisíců let, což na vesmírné poměry v podstatě každou chvíli a skutečně existuje alespoň malá šance na to, že to zažijeme ještě my. 
 
Zdroj: Nature


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ochrana proti ransomwaru zdarma. Nově ji obsahuje také Avast Free Antivirus Ochrana proti ransomwaru zdarma. Nově ji obsahuje také Avast Free Antivirus
Avast zareagoval na vzrůstající počet kybernetických útoků a rozšířil svůj štít proti ransomwaru i do bezplatné aplikace Avast Free Antivirus. Uživatelé placeného řešení Avast Premium Security potom získali nový štít proti vzdálenému přístupu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft opravil řadu chyb ve Windows 10 2004. Vyšla volitelná aktualizace Microsoft opravil řadu chyb ve Windows 10 2004. Vyšla volitelná aktualizace
Nejnovější volitelná aktualizace pro Windows 10 řeší některé problémy s ovladači, kvůli kterým Microsoft před dvěma měsíci pozastavil May 2020 Update. Obsahuje také dlouhou řadu dalších oprav týkajících se různých částí systému.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
AOC ohlašuje nové herní AGON: 24" 240Hz a 27" 165Hz AOC ohlašuje nové herní AGON: 24" 240Hz a 27" 165Hz
Společnost AOC zařadila do své nabídky dva nové herní monitory, které k sobě moc blízko nemají. Model AG251FZ2E představuje 24palcový a 240Hz monitor s obrazovkou typu TN a pak tu máme 27” 165Hz NanoIPS v podobě AG273QXP.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Garmin dostal dešifrovač pro ransomware, nejspíše musel vyděračům zaplatit Garmin dostal dešifrovač pro ransomware, nejspíše musel vyděračům zaplatit
Před téměř dvěma týdny zaznamenali uživatelé zařízení firmy Garmin velký výpadek jejích systémů a jak se brzy ukázalo, byl za ním ransomwarový útok. Server BleepingComputer nyní uvádí, že firma dostala dešifrovací klíč, takže je zřejmé, že zaplatila.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Flight Simulator 2020 dostane podporu VR a bude i na Steamu Flight Simulator 2020 dostane podporu VR a bude i na Steamu
Microsoft Flight Simulator nám svou formou distribuce připomene éru disket, neboť krabicová verze bude k dispozici s celkem deseti oboustrannými DVD. Ovšem lidé preferující digitální distribuci budou mít možnost si hru koupit i na Steamu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek